Спеціальні потреби

WWF: людство споживає у півтора рази більше ресурсів, ніж може відновити планета


Всесвітній фонд дикої природи (WWF) попереджає, що планета не може витримати такого інтенсивного споживання природних ресурсів людством. За п'ять тижнів до конференції ООН зі сталого розвитку в Ріо-де-Жанейро, яку також називають Самітом Землі, WWF опублікував доповідь «Жива планета», в якому закликає світових лідерів вжити заходів щодо збереження Землі для майбутніх поколінь.

WWF говорить, що наша планета хвора, і це підтверджується статистикою. Розроблений фондом індекс «Жива планета» показує, що порівняно з 1970-им роком біологічне різноманіття Землі скоротилося на 30%, а в тропічних регіонах, які постраждали найбільше, – на 60%.

У доповіді також наводяться результати замірів «екологічних слідів», які залишають окремі держави, тобто сумарного впливу, який вони чинять на планету. Також оцінюється загальний обсяг використаних територій і ресурсів планети, який порівнюється з ресурсами, що залишилися в розпорядженні людства.

Генеральний директор WWF Джим Ліп каже, що з 1961-го року стався різкий стрибок попиту на природні ресурси.

«На даний момент ми щороку споживаємо на 50% більше ресурсів, ніж може відновити Земля, – говорить він. – Ми живемо так, ніби у нас є півтори планети. Такими темпами до 2030-го року нам знадобиться вже дві планети, щоб ми могли підтримувати нинішній спосіб життя, а до 2050 року – три планети. Траєкторія нашого розвитку за всіма мірками нестійка».

Автори доповіді стверджують, що основними факторами екологічного тиску на планету є зростання населення і надмірне споживання.

За оцінками WWF, багаті країни споживають у середньому в п'ять разів більше природних ресурсів, ніж бідні. У десятку країн, які мають найбільший екологічний тиск з розрахунку на людину, входять три нафтовидобувні країни на Близькому Сході, чотири європейських держави, США, Канада і Австралія.

Індекс «Жива планета» показує, що темпи зниження біорізноманіття були найбільш інтенсивними в країнах з низькими доходами. Це означає, що найбідніші і найбільш вразливі країни субсидують спосіб життя в багатих країнах.

Джим Ліп каже, що часу для порятунку планети залишилося мало, але воно ще є. Уряди і окремі люди можуть вдатися до цілого ряду дій, щоб зупинити скорочення біорізноманіття. Ліп вважає, що деякі екосистеми – як водні, так і наземні – повинні бути взяті під захист. Деякі території взагалі потрібно залишити в спокої для підтримки здоров'я більших систем.

«Нам потрібно відновити природні екосистеми і управляти ними так, щоб підтримувати їх цілісність, – говорить Ліп. – У доповіді, наприклад, говориться, що якщо зупинити знищення лісів до 2020-го року – що вже пообіцяли зробити багато країн, то до 2050-го року можна додатково зберегти 180 000 000 гектарів лісу».

Екологи також закликають країни світу до більшої енергоефективності. Вони говорять про необхідність використання поновлюваних джерел енергії, зокрема – енергії вітру і сонця. На їхню думку, це допоможе країнам знизити залежність від палива, заощадити гроші і сповільнити зміни клімату, викликані збільшенням викидів вуглекислого газу. Екологи закликають до більш ефективного використання водних ресурсів та припинення надмірного вилову риби.

Допомогти у збереженні природних ресурсів можуть і звичайні люди, кажуть у WWF. Для цього потрібно стати «розумними» споживачами: можна пройтися пішки замість того, щоб поїхати кудись на машині; можна купувати продукти місцевого виробництва, а не доставлені здалеку. Крім того, на чергових виборах можна проголосувати за політиків, які доброзичливо ставляться до навколишнього середовища, і усунути від влади тих, хто такими не є.

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG