Спеціальні потреби

Президентом Світового банку знову став американець


Світовий банк має нового президента. Ним став американець корейського походження Джім Йонґ Кім. Кім є лікарем за освітою та фахівцем з системи охорони здоров’я. Експерти вважають, що він запровадить підходи, відмінні від його попередників, які були фахівцями з міжнародної політики, бізнесу, банківської справи та економіки.

До свого призначення президентом Світового банку Джім Йонґ Кім очолював престижний Університет «Дартмутський коледж». Cеред його досягнень – очолювана ним кампанія ООН з боротьби зі СНІДом. Також він заснував недержавну організацію, яка покращує систему охорони здоров’я в усьому світі, та викладав у Гарварді. Кім закликав студентів не обмежуватися отриманням вузької спеціальності, а набувати широку освіту. Сам він має науковий ступінь з медицини та антропології.

«Підходячи до вирішення будь-якої проблеми, я не розглядав її виключно з точки зору філософії чи політики. На певному рівні я виходив з позиції практикуючого лікаря, що намагається врятувати людське життя», – каже Кім.

Напередодні призначення головою Світового банку Кім виступив з аналізом системи охорони здоров’я США. Він закликав урядовців подивитися уважно на дані статистики і почати негайно щось змінювати:

«Ситуація настільки погана, що політики змушені щось робити. Але, на жаль, ми це говоримо протягом останніх 20 років».

Критики призначення Кіма кажуть, що Світовий банк займається значно більшою кількістю проблем, ніж охорона здоров’я. Чи має він достатньо досвіду, аби підсилити економічне зростання у світі, покращити освіту та інфраструктуру? Чи впорається Кім зі складною системою відносин, що панує в Світовому банку? Науковий співробітник Інституту міжнародної економіки імені Пітерсона Андерс Аслунд вважає, що керування університетом дало Кіму багато адміністративного та політичного досвіду:

«Там теж є люди, яких не можливо звільнити, структури, з якими важко мати справу».

Але його основний конкурент у боротьбі за посаду прекрасно знає, як працює саме ця організація. Міністр фінансів Нігерії Нґозі Оконджо Івала була віце-президентом Світового банку. До того ж вона має чимало досвіду у фінансовій сфері та розвитку країни третього світу.

«Я дуже добре знаю про бідність. Ти маєш пройти через неї, щоб зрозуміти, що це означає. І я через це пройшла», – заявила вона, балотуючись на посаду президента Світового банку.

Тим не менш, посада дісталася менш відомому Джім Йонг Кіму. Чимало експертів вбачають у цьому дотримання джентльменської угоди, згідно з якою, починаючи від заснування цих організацій, МВФ очолює європеєць, а Світовий банк – американець.

XS
SM
MD
LG