Спеціальні потреби

Захід не поспішає надавати Україні допомогу зброєю та грішми


Захід не поспішає надавати Україні допомогу зброєю та грішми через острах корупції, пише Даґ Сондерс (Doug Saunders) у канадському виданні The Globe and Mail. США та Канада обіцяли великі суми грошей на підтримку української армії, однак на полі бою цієї допомоги досі не видно.

«Здавалося б, зараз слушна мить для допомоги Україні: народ єдиний і прозахідний, керівництво зважене та демократичне, а причина – принципова. Та хоча Канада пообіцяла допомогу на суму більш як 200 мільйонів доларів, але надіслала лише три літаки з несмертоносними засобами. Сполучені Штати обіцяли військову допомогу на суму 70 мільйонів доларів, зокрема «рації, радіо, дротову спіраль, аптечки та обмежену кількість засобів захисту, але не зброю» [...] Українці хочуть дрони, радіо, ракети з тепловою системою самонаведення та зенітні ракетні установки, але і Вашингтон, і Оттава не поспішають. Вони також хочуть грошей, набагато більше грошей, але й гроші в якихось суттєвих обсягах не надходять. Попри обіцянки, Київ отримує дуже мало грошей».

Навряд чи підтримка, якої просять українці, надійде скоро, а причина цього проста, пише автор, посилаючись на свої розмови з державними службовцями, які мали досвід співпраці з Україною:

«За останні 24 роки Захід надав Україні допомогу на сотні мільйонів доларів, і дуже мала частина цих грошей дійшла до кого-небудь. Це інституційна проблема, яка існувала за шістьох урядів і витримала дві революції», пише Сондерс, наводячи як приклад скандал навколо наданих США продуктовими наборами для української армії, які потім з’явилися у продажу на українських сайтах.

«В Оттаві бояться, що більші предмети та суми грошей так само зникнуть. У підсумку, жертвою інституційної корупції є українська армія». Отже, поки в Україні зберігатиметься корумпована система, на смертоносну зброю та суттєву грошову допомогу від Заходу розраховувати не варто.

У статті «5 способів для НАТО і США підтримати Україну» для Washington Post Джен Лодел (Jan Lodal) пише, що Захід повинен допомогти українській армії закріпитися на новій лінії оборони та захищати решту території країни від наступу російських військ. Справжня мета Путіна – це створення коридору, який з’єднає Росію з Кримом, і хоча українська армія зараз відступає, відступ не означає втечу, наголошує автор. Мета – закріпитися на новій лінії від Маріуполя до Києва, на якій українська армія буде здатна оборонятися. Однак для цього їй потрібна відповідна підтримка, яка складається з п’ятьох кроків, пише автор.

По-перше, Захід повинен залучити кількасот радників, фахівців сил особливого реагування та фахівців з безпеки. По-друге, НАТО, насамперед, європейські країни, має відправити в Україну припаси, амуніцію та зброю. По-третє, треба надати допомогу у сфері розвідки та оперативному командуванні військами; по-четверте, поліпшити повітряний захист. По-п’яте, влаштувати інтенсивні навчання та надати оперативну допомогу для створення надійної лінії оборони.

«Росію потрібно переконати, що НАТО та США зроблять усе необхідне, щоб підтримати українців у боротьбі проти російського вторгнення [...] Якщо нову лінію захисту не буде встановлено й утримано, існує імовірність, що Україна знову втратить незалежність», – застерігає автор.

XS
SM
MD
LG