Спеціальні потреби

Варшава: велосипеди мали б зменшити автомобільні затори


Влада польської столиці закликає жителів міста пересідати з автомобілів на велосипеди. Щоб заохотити варшав’ян змінити автівки на більш екологічні транспортні засоби, міська рада обладнала місто спеціальною системою прокатних пунктів. Відтепер кожен бажаючий може взяти велосипед на прокат навіть на цілий день. Керівництво міста вважає, що таким чином вдасться зменшити дошкульну проблему автомобільних заторів на вулицях столиці.

«Якщо завдяки цим муніципальним велосипедам мешканці міста захочуть змінити автомобілі на велосипеди, то це буде чудово, адже у Варшаві буде менше заторів».
Бартош Мільчарчик
Майже 60 прокатних пунктів велосипедів обладнано у різних районах Варшави. Місто придбало понад тисячу одиниць зручного транспорту. Такої великої мережі прокатних пунктів у Польщі ще не було. Дотепер аналогічні проекти реалізовувалися у Вроцлаві та в Кракові, але там кількість велосипедів на прокат не перевищувала двох сотень.

Варшавську систему прокатних пунктів Veturilo створила німецька фірма Nextbike. Veturilo мовою есперанто означає «транспортний засіб». Таку назву варшав’яни обрали шляхом інтернет-голосування. Аналогічні системи вже обладнано у 50 містах у різних країнах світу.

Велосипеди під охороною електронних сторожів

Перші 20 хвилин користування муніципальним велосипедом безкоштовні, а за першу годину треба заплатити один злотий (це приблизно дві з половиною гривні). За кожну наступну годину плата дещо більша. Послуги можна оплатити у спеціальних паркоматах. Позиченим муніципальним велосипедом можна користуватися не довше ніж 12 годин. За невчасне повернення транспортного засобу – штраф 200 злотих (майже 500 гривень). Велосипед можна позичити у будь-якому прокатному пункті і в будь-якому повернути. Достатньо зареєструватися на інтернет-сайті Veturilo. Сторожів на прокатних пунктах немає. Велосипеди прикріплюють до стояків спеціальними електронними замками з кодами.

Щоб випробувати, як Veturilo функціонуватиме у Варшаві, новенькими велосипедами по місту проїхалися столичні чиновники. Керівники міста сподіваються, що муніципальні велосипеди допоможуть вирішити дошкульну для Варшави проблему заторів на міських дорогах.

«Якщо завдяки цим муніципальним велосипедам мешканці міста захочуть змінити автомобілі на велосипеди, то це буде чудово, адже у Варшаві буде менше заторів», – говорить Бартош Мільчарчик, речник мера Варшави.

Не приховують свого захоплення жителі столиці, особливо молодь. Водночас деякі з них звертають увагу на те, що не всюди у місті достатня кількість велосипедних доріжок. А дехто переживає, що помітне збільшення кількості велосипедистів на вулицях спричинить збільшення аварій. Мовляв, на перших порах важко буде скоординувати рух трьох груп – пішоходів, водіїв та велосипедистів.

Варшавська система прокатних пунктів функціонуватиме впродовж 9 місяців на рік – від березня до листопада. Наступного року кількість прокатних пунктів та велосипедів у них планують подвоїти.
Передрук з "Радіо Свобода"

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG