Спеціальні потреби

Актуально

Чому афро-американці з недовірою ставляться до вакцинації - історія проекту дослідження сифілісу в Таскігі

На фото: вакцинація у США

Лусенія Данн провела перші дні пандемії коронавірусу, заохочуючи людей носити маски та триматися на безпечній відстані один від одного в Таскігі, місті із чорношкірим населенням, де колись уряд США використовував афро-американських чоловіків як морських свинок у дослідженні сіфілісу.

Зараз колишня мерка міста, де кілька десятиліть тому проводився науковий проект "дослідження сифілісу Таскігі", насторожено ставиться до щеплення проти COVID-19. Серед іншого, вона підозріло ставиться до просування урядом вакцини, розробленої в рекордні терміни, у той час, коли уряд не може провести адекватне тестування або надати якісну медичну допомогу у невеликих містечках.

"Зараз я не буду вакцинуватися. Це не означає, що я ніколи цього не буду робити. Але я знаю достатньо, щоб почекати, поки ми не побачимо всіх повязаних з вакциною фактів", - каже чорношкіра Данн.

Кампанія імунізації проти коронавірусу проходить в Таскігі та інших районах округу Мейкон кволо. Місцеве керівництво вказує на опір серед жителів, викликаний недовірою до державних обіцянок та десятиліттями невдалих програм охорони здоров'я. Багато людей у цьому 85-тисячному місті мають родичів, яких піддавали неетичним державним експериментам під час дослідження сифілісу.

"Це справді впливає на наше рішення. Перебуваючи в цій громаді, виростаючи в цій громаді, я був би неправдивим, якби не сказав цього ”, - говорить чорношкірий Френк Лі, директор з управління надзвичайними ситуаціями в окрузі Мейкон.

хоча вакцини розроблялися з рекордною швидкістю, вони базувалися на десятиліттях попередніх досліджень

Експерти у галузі охорони здоров'я наголошують як на безпеці, так і на ефективності вакцин. Вони відзначають, що, хоча вакцини розроблялися з рекордною швидкістю, вони базувалися на десятиліттях попередніх досліджень. Вакцини, що використовуються в США, не виявили ознак серйозних побічних ефектів серед десятків тисяч людей.

Таскігі - не єдиний приклад недовірливого ставлення до вакцинації. Нещодавнє опитування, проведене компанією Edelman, показало, що станом на листопад лише 59% людей у США були готові зробити щеплення протягом року, і лише 33% були раді зробити це якомога швидше. Але скептицизм тут, схоже, має набагато глибші корені.

Коли Алабама та решта півдня США все ще були розділені за расовою ознакою, урядові медичні працівники, починаючи з 1932 року, таємно припинили лікування чоловіків, інфікованих сифілісом, у Таскігі та окрузі Макон, щоб лікарі могли дослідити хворобу. Дослідження, в якому брали участь близько 600 чоловіків, закінчилося в 1972 році лише після того, як його розкрило The Associated Press.

Грудневе опитування показало, що 40% чорношкірих людей по всій країні заявили, що не отримають вакцину проти коронавірусу

Позов, поданий від імені чорношкірих чоловіків Таскігі адвокатом Фредом Грей, закінчився позасудовим врегулюванням та компенсацією у 9 мільйонів доларів, а тодішній президент Білл Клінтон офіційно вибачився від імені уряду США в 1997 році. Втім недовіра залишилась, і сягає вона за межі Таскігі.

Грудневе опитування показало, що 40% чорношкірих людей по всій країні заявили, що не отримають вакцину проти коронавірусу. Такий спротив є більш потужним, ніж серед білих людей, хоча вірус непропорційно вражає саме від темношкірих американців.

Базована в Чикаго націоналістична група "Нація ісламу" попереджає своїх членів по всій країні в Інтернет-презентації "За межами Таскігі: Чому чорношкірі люди не повинні приймати експериментальну вакцину проти COVID-19".

... є дуже кваліфіковані, добре освічені люди, які кажуть мені, що зараз не збираються це робити

Грей, якому зараз 90 і він досі займається адвокатською діяльністю в Таскігі, відкидає подібні паралелі. За його словами, дослідження сифілісу та вакцина проти COVID-19 абсолютно різні ситуації. Він сам отримав вакцину і публічно заохочує інших робити те саме.

Афро-американка Джорджет Мун має схоже позицію. Колишня депутатка міської ради сподівається, що більше жителів темношкірих зможуть подолати свій багаторічний страх і отримати вакцину. "Дослідження є величезним фактором", - каже Мун. "У мене є дуже кваліфіковані, добре освічені люди, які кажуть мені, що зараз не збираються це робити".

Департамент охорони здоров'я округу Мейкон, який проводить щеплення вакциною Moderna, може робити до 160 щеплень на день. Але максимум 140 людей на день отримали вакцину протягом перших шести днів, загалом за цей період було імунізовано 527 людей. На даний час медичні працівники, службовці команд першого реагування, мешканці установ довготривалого догляду, та особи, яким виповнилось 75 років, можуть отримати вакцину.

Є і деякі ознаки надії. Статистика свідчить про повільне зростання кількості людей, які погоджуються на вакцинацію.

Статистика свідчить про повільне зростання кількості людей, які погоджуються на вакцинацію

Лікарня Міністерства у справах ветеранів у місті Таскігі робить щеплення ветеранам від 65 років. Незважаючи на те, що лише 40% працівників Міністерства в цьому районі були щеплені, за словами чиновників, кількість людей, які погоджуються на вакцинацію, збільшується.

"Вони знають людей, яким було зроблено щеплення, вони більше чують про неї, їм стає комфортніше", - каже Ейприл Трюетт, лікар-інфекціоніст лікарні.

Отримати вакцину заохочує і пастор найстарішої церкви для чорношкірих в місті Джон Каррі-молодший. Він сам вже зробив щеплення, але каже, що розуміє недовіру до вакцини населення міста, яке назавжди буде пов'язане з одним з найбільш чорних епізодів історії охорони здоров'я США.

"Це пляма на Таскігі", - каже пастор. "Це залишається у свідомості людей".

Дивіться також: Пандемія та депресія: як українка з Нью-Йорка бореться із стигмою психічних розладів

Всі новини дня

Вибори у Словаччині — як вони вплинуть на підтримку України. Відео

Вибори у Словаччині — як вони вплинуть на підтримку України. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:29 0:00

Роберт Фіцо, який відкрито каже про наміри переглянути зовнішньополітичний курс Братислави і, зокрема, відмовитися від активної підтримки України, може прийти до влади у Словаччині. Очолювана ним соціал-демократична партія “Смер” нині лідирує. Що означає обрання Фіцо для України — знає Богдан Цюпин

Наближення ймовірного шатдауну американського уряду. Відео

Наближення ймовірного шатдауну американського уряду. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:17 0:00

Опівночі в суботу збігає термін, до якого американський Конгрес має погодити фінансування бюджету, аби уникнути часткової зупинки роботи уряду, так званого шатдауну. Наразі республіканці і демократи не можуть дійти згоди щодо плану, аби профінансувати уряд бодай тимчасово.

"Щоб купувати речі, потрібні гроші". Білий Дім - про допомогу Україні у разі шатдауну

Шаланда Янг, директорка Офісу менеджменту та бюджету США, спілкується зі ЗМІ під час щоденного брифінгу для преси у Білому домі. Вашингтон, 29 вересня 2023 року. Фото REUTERS

В уряду Сполучених Штатів є "певні залишкові кошти", але шатдаун матиме вплив на допомогу Україні. Про це під час брифінгу у Білому Домі повідомила директорка Офісу менеджменту та бюджету США (відділ при Виконавчому офісі Президента США) Шаланда Янґ.

"Ми не можемо робити більше із меншими ресурсами, коли мова йде про зусилля воєнного часу. Правила існують не просто так. На те, щоб закуповувати певні речі, потрібні гроші" - заявила Янґ.

Але навіть, якщо США зможуть надсилати допомогу Україні, немає гарантії, що не постраждає "готовність" самих Сполучених Штатів, додала чиновниця.

Якщо Конгрес США до кінця вересня не ухвалить бюджет на наступний фіскальний рік, це може паралізувати роботу частини державних інституцій. Це й називають у США терміном "шатдаун".

У Конгресі також обговорюють законопроєкт про тимчасове фінансування уряду на 45 днів у разі неухвалення бюджету. Серед іншого, у цьому проєкті мова йде і про гроші для України.

Столтенберг впевнений, що Польща та Словаччина продовжуватимуть військову підтримку України

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг у п’ятницю висловив впевненість, що Польща та Словаччина продовжуватимуть підтримувати Україну у її війні з Росією після виборів, незважаючи на нещодавню різку риторику щодо Києва, повідомляє Reuters.

Напруга між Польщею та Україною дещо послаблюється після серії гарячих суперечок протягом останніх тижнів щодо заборони на продаж у своїх країнах українського зерна, яку Польща, Угорщина та Словаччина вирішили продовжити, щоб захистити місцевих фермерів, стурбованих низькою ціною на українське зерно, про це раніше повідомляв Голос Америки.

Переговори щодо поставок українського зерна до Польщі йдуть у "хорошому напрямку" після того, як "певні емоції" вгамувалися, заявив у середу міністр сільського господарства Польщі Роберт Телюс після віртуальної зустрічі з українським колегою Миколою Сольським.

"Я очікую і впевнений, що Україна та Польща знайдуть спосіб вирішити ці проблеми без негативного впливу на військову підтримку України", - сказав Столтенберг в інтерв'ю Reuters у Копенгагені.

Словаччина від початку повномасштабного вторгнення була вірним союзником України, надсилаючи військову техніку, включаючи винищувачі МіГ-29 і систему ППО С-300. Як повідомляв Голос Америки, розклад сил перед парламентськими виборами у Словаччині вказує на можливість повернення до влади колишнього прем’єр-міністра Роберта Фіцо, який каже про наміри переглянути зовнішньополітичний курс Братислави і, зокрема, відмовитися від активної підтримки України.

"Який би новий уряд не був у Словаччині, ми продовжуватимемо збиратися на засідання НАТО, і я впевнений, що ми знайдемо способи продовжувати надавати підтримку, як ми це робили після кожних виборів у цьому альянсі з початку війни", - заявив в Копенгагені Столтенберг.

Українська правозахисна організація отримала престижну нагороду від фундації Джорджа та Амаль Клуні "За справедливість"

Українська правозахисна організація Truth Gounds отримала правозахисну премію Albie Awards, яку заснували голівудський актор Джордж Клуні та його дружина Амаль – відома правозахисниця. Організація отримала нагороду у номінації "Справедливість для тих, хто вижив"

У Нью-Йорку відбулась церемонія нагородження переможців правозахисної премії Albie Awards, яку заснували голівудський актор Джордж Клуні та його дружина Амаль – відома правозахисниця. Премію назвали на честь судді Албі Сакса, який боровся з апартеїдом в Південній Африці.

Червоною доріжкою перед початком церемонії пройшлися Меріл Стріп, Метт Деймон, Данатела Версаче, Скарлет Йогансон та багато інших відомих зірок світового шоу-бізнесу. Серед лауреатів цьогорічної премії – українська правозахисна організація Truth Hounds.

Вручав нагороду українським правозахисникам американський актор Метт Деймон, відомий своєю підтримкою України у війні з Росією
Вручав нагороду українським правозахисникам американський актор Метт Деймон, відомий своєю підтримкою України у війні з Росією

Американський актор Метт Деймон не може стримати свої емоції, говорячи про Україну та її громадян, які борються за відновлення справедливості через війну Росії проти України. Саме він презентував номінацію "Справедливість для тих, хто вижив", в якій перемогла українська правозахисна організація Truth Hounds.

Виконавчий директор організації Truth Hounds Роман Авраменко вперше виступає перед такою аудиторією. Він пишається роботою, яку робить його організація, фіксуючи воєнні злочини в Україні.

Назва його організації у перекладі з англійської – "Гончаки за правдою" – не залишає запитань щодо того, чим вона займається. Роман, жартуючи, додає, що часто їх ще називають "нишпорками за правдою". За його словами, головне, щоб їхня робота допомогла тим, хто став жертвами російської агресії.

"Коли ми йдемо від них, бачимо, якими очима вони на нас дивляться, це сильно зобов'язує. Ми можемо у своїх зубах принести цю справедливість назад людям", - розповідає Роман Авраменко.

Анна Нейстат – у фундації подружжя Клуні «За справедливість» очолює напрямок, який займається злочинами Росії в Україні. З початком повномасштабного вторгнення притягнення російських воєнних злочинців до відповідальності для фонду стало одним з ключових завдань. Вона розповідає, що команда фонду та Truth Hounds день і ніч працювали над притягненням до відповідальності винних за злочини в Україні.

"Тому для нас це була не просто організація, навіть не українська організація. Це був близький партнер", - зазначила Нейстат.

Правозахисна премія Albie Awards, заснована голівудським актором Джорджем Клуні та його дружиною Амалю – відомою правозахисницею. Премію названо на честь судді Албі Сакса, який боровся з апартеїдом в Південній Африці
Правозахисна премія Albie Awards, заснована голівудським актором Джорджем Клуні та його дружиною Амалю – відомою правозахисницею. Премію названо на честь судді Албі Сакса, який боровся з апартеїдом в Південній Африці

Організації почали співпрацю практично одразу після вторгнення. За словами Нейстат, методологія збору доказів у них дуже схожа. За її словами, фундація Клуні не веде узагальнену документацію щодо порушення прав людини, а зосереджена на порушенні конкретних кримінальних справ, тому ретельно працює над збором доказів, адже лише докази, зібрані належним чином, можна використовувати для кримінального переслідування.

Нейстат додає, що ціль премії – розповісти усьому світу про конкретних людей, які борються за справедливість.

"У випадку з Україною про те, що відбувається, почув весь світ. Але мало хто знає, чому їм відомо про це. Дуже мало людей знають, що насправді існують такі люди, як Роман", - пояснює вона.

Документуванням воєнних злочинів Роман Авраменко займається з 2014-го року. У вересні 2014-го він поїхав у свою першу польову місію з документування воєнних злочинів у Донецькій та Луганській областях, згодом додався і Крим. За його словами, вже тоді було зрозуміло, що потрібно негайно документувати докази, бо вони втрачаються, і потім їх відновити буде неможливо.

Із тих пір Роман та його команда провела понад 220 польових місій, більше третини з них - за останні півтора року. До повномасштабного вторгнення організація займалася не лише документуванням злочинів, а й процесуальними змінами, працюючи з прокурорами та змінюючи їхні підходи до воєнних злочинів. Згодом ця організація почала поширювати діяльність в інших країнах. "На жаль, багато є країн з активними чи замороженими конфліктами. Ми навчали групи правозахисників та представників громадянського суспільства в Грузії, Таджикистані, Казахстані, були і під час нового кола конфлікту у Нагірному Карабаху", - розповідає Роман.

Роман Авраменко - засновник організації - особисто їздить у польові місії для документування воєнних злочинів
Роман Авраменко - засновник організації - особисто їздить у польові місії для документування воєнних злочинів

З початком повномасштабного вторгнення запит на експертизу Романа та його колег збільшився у рази. Тому довелося збільшити кількість документаторів, юристів, розслідувачів та польових виїздів. До прикладу, зараз команда працює у Миколаївській та Херсонській області, документуючи наслідки підриву Каховської дамби.

Авраменко каже, що вони відрізняються від інших організацій тим, що працюють над притягненням до індивідуальної кримінальної відповідальності за вчинення міжнародних злочинів.

Від 2014 року команда працювала таким чином, щоб докази, які збираються, можна було використовувати в кримінальних справах в судах, і "щоб настала справедливість у вигляді кримінального переслідування".

Всього з 2014 року Truth Hounds вдалося задокументувати близько 4,5 тис. воєнних злочинів. Частина з них стала основою для двох із трьох позовів, які фундація Клуні разом з Truth Hounds готуються подати правоохоронним органам однієї з європейських країн для порушення кримінальної справи в рамках так званої універсальної юрисдикції.

Роман пояснює: з самого початку повномасштабної війни команда розуміла, що основний тягар з переслідування воєнних злочинців ляже на українську систему правосуддя. "Тому ми додатково розуміли, що потрібно застосовувати принцип екстратериторіальної юстиції, щоб інші країни переслідували воєнних злочинців за злочинів скоєнні на території України", - пояснює він.

З 2014-го Роман та його команда провели понад 220 польових місій, більше третини з них - за останні півтора року
З 2014-го Роман та його команда провели понад 220 польових місій, більше третини з них - за останні півтора року

Найстат додає, що правозахисники та юристи намагаються встановити виконавців, конкретно командирів, які відповідальні за все, що відбувалося на окупованих територіях або за невибіркові обстріли з використанням конкретних видів зброї.

Кожна зі справ, які її фонд планує подавати правоохоронцям, стосується кількох злочинів. "Тож ми справді намагаємося знайти закономірності. Перша справа стосується страт та тортур. Друга - невибіркові напади, які призвели до незаконних смертей. Третя - весь спектр воєнних злочинів на окупованих територіях – сексуальне насильство, страти, тортури, грабунок, знищення майна. У кожному випадку ми представляємо тих, хто вижив, або сім’ї людей, які були вбиті. Це дуже важливий крок", - розповідає представниця фонду "За справедливість".

Нейстат додає, що ці три справи – лише початок шляху. Фундація "За справедливість" з партнерами у рамках універсальної юрисдикції готує й інші більш складні справи, зокрема, щодо широкого застосування тортур у різних регіонах України, а також мають намір зосередитись на Маріуполі та побудувати справу навколо облоги міст і сіл.

Роман Авраменко додає, що це складний та довгий шлях, до якого має готуватися як суспільство, так і жертви. "Люди хочуть справедливість "тут та зараз", і швидко втрачають мотивацію. Наша задача, серед іншого, підтримати їхню мотивацію, не обіцяти багато, не обіцяти, що все обов'язково буде і буде швидко", - пояснює він.

Авраменко зізнається, що жертви та їхні родичі хочуть справедливість «тут та зараз», і часом втрачають мотивацію. Тому задача правозахисників підтримувати мотивацію та не обіцяти багато, що злочинці будуть швидко притягнені до відповідальності
Авраменко зізнається, що жертви та їхні родичі хочуть справедливість «тут та зараз», і часом втрачають мотивацію. Тому задача правозахисників підтримувати мотивацію та не обіцяти багато, що злочинці будуть швидко притягнені до відповідальності

Правозахисник зізнається, що сам пережив подібні емоції у 2015-му році. "Цей момент розпачу, коли ми працюємо, а нічого не міняється. І лише зараз є перші паростки й перші результати того, що було тоді напрацьовано. Тому це треба робити", - переконаний він.

Авраменко сподівається, що однією з країн, яка включиться у притягнення російських воєнних злочинців до відповідальності, будуть і Сполучені Штати.

У грудні минулого року Конгрес США вніс правки до Закону про воєнні злочини, які дозволили кримінальне переслідування воєнних злочинців на території США.

Більше

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG