Спеціальні потреби

Новий свідок заявив: Щербаня «замовила» Тимошенко. Але не навів жодних доказів


У понеділок у приміщенні Апеляційного суду Києва в рамках досудового слідства допитували однофамільця і друга вбитого депутата Євгена Щербаня – одіозного екс-губернатора Донецької області Володимира Щербаня.

Як розповів свідок, після свого призначення віце-прем’єром Павло Лазаренко тиснув на нього, наполягаючи на поставках газу в Донецьку область через компанію ЄЕСУ, яка належала Юлії Тимошенко.

«Лазаренко ходив за мною: мовляв, дай доступ на ринок області. Я його послав», – заявив свідок.

Тискові та погрозам нібито піддавався і конкурент ЄЕСУ, засновник корпорації ІСД Євген Щербань. За словами свідка, Щербань знав, що його хочуть убити, і своїми страхами ділився з другом-губернатором.

«Весь чорний був і руки трусилися», – згадував свідок у суді.
Володимир Щербань не сумнівається: у вбивстві у 1996 році Євгена Щербаня винні саме Лазаренко і Тимошенко.

«Як свідок я розумію, чого мене викликали сюди. Я вважаю причетним Лазаренка як виконувача, так і замовника Тимошенко до вбивства мого колеги, мого товариша, мого однофамільця», – заявив екс-губернатор.

Свідчення Щербаня перебив захисник Сергій Власенко. «Хочу звернути увагу слідства на те, що нас його думки не цікавлять. Нас цікавлять його знання фактів і обставин, а не його оцінки і його припущення», – наголосив адвокат.

Утім, фактів свідок надати не зміг. На пряме запитання захисників – чи має він докази причетності Тимошенко до вбивства Щербаня – відповів «Ні». А на запитання, чому за 17 років після вбивства ніколи не згадував про свої підозри щодо Тимошенко, екс-губернатор пояснив: коли Лазаренко був при владі, то він мовчав, бо боявся; а пізніше мовчав, бо його ніхто не став би слухати.

Свідок нічого не сказав по суті справи. На цьому наголосили під час брифінгу з журналістами адвокати екс-прем’єрки. Як вони підкреслили, Володимир Щербань, замість свідчень, виклав власну думку.

Допит третього свідка у справі про вбивство Щербаня, як і допит двох попередніх, проходив без участі підозрюваної. Ще з неділі тривали приготування до етапу Юлії Тимошенко з лікарні у Харкові до Києва, але зрештою етапування не відбулося. Як стверджують тюремники, Тимошенко відмовилась їхати в суд. Як заперечують захисники, Тимошенко не відмовлялася їхати; навпаки, її не захотіли везти.
Свідок нічого не сказав по суті справи. На цьому наголосили під час брифінгу з журналістами адвокати екс-прем’єрки. Як вони підкреслили, Володимир Щербань, замість свідчень, виклав власну думку.

Та хоч би як там було, прокуратура планує вже до літа передати справу до суду. Про це сказали журналістам представники держобвинувачення. За час, що залишився, прокурори мають намір провести слідчі дії з підозрюваною та допитати решту свідків. Скільки їх – наразі невідомо; анонсовано лише допит Олександри Кужель, що відбудеться сьомого березня. Раніше Кужель наголошувала на непричетності Тимошенко і стверджувала, що вбивство Щербаня могли організувати спецслужби.

А тим часом свідчення Володимира Щербаня, як і двох попередніх свідків – Ігоря Мар'їнкова та Сергія Зайцева – видаються доволі сумнівними експертам. Свідчення не переконали, – сказав Голосу Америки політолог Сергій Таран.

«Чесно кажучи, це той випадок, коли можна довіряти екс-президентові Кучмі. Свого часу він мав достатньо серйозні мотиви, аби спробувати довести, що Тимошенко злочинець. Не треба забувати, що вперше Тимошенко потрапила до СІЗО за часів Кучми. І якби напередодні «помаранчевої революції» у Кучми були хоч якісь свідки чи докази, які би свідчили про причетність Тимошенко до таких гучних справ, як вбивство Щербаня, то ці свідки і докази, безперечно, з’явилися б уже тоді. Але Кучма зараз відверто і впевнено заявляє: можна говорити про будь-що, але Тимошенко до «справи Щербаня» непричетна», – нагадав Таран.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

XS
SM
MD
LG