Спеціальні потреби

Україні з Євросоюзом буде безпечніше, – дослідження


Не тільки Україна, але й Європейський Союз зміцнять свої оборонні можливості, якщо працюватимуть разом. Нові технології озброєння, можливість виконувати європейські замовлення, брати участь у спільних військових акціях та бути частиною великої європейської спільноти – значно безпечніше, аніж спиратися на мінливого східного сусіда, кажуть експерти з військової галузі.

Щоб українська влада не мала сумнівів, куди рухатися краще, Центр досліджень армії, конверсії та роззброєння оприлюднив власне дослідження, в якому показано, які перспективи матиме український оборонний сектор, якщо керівництво держави прямуватиме у західному напрямку.

Переваги європейської інтеграції для українського оборонного сектору Голосу Америки перелічив директор Центру досліджень армії, конверсії та роззброєння Валентин Бадрак.

«Інтеграція в західний простір – це все ж таки долучення до нових технологій, рух вперед. Наприклад, Польща сьогодні користується західними оборонними технологіями і, звісно, вкладаючи у цей сектор гроші, отримує певні серйозні замовлення. Сьогодні Польща має замовлення і по військово-трансферній авіації, і за ліцензією американської компанії «Сікорський Ейркрафт» збирає гелікоптери на власній території», – каже він.

Натомість, хоч із Росією Україну, а саме її оборонний комплекс, пов’язують історія, спільна школа і традиції, втім, сьогодні союз із нею означатиме рух назад, свідчить Валентин Бадрак.
Україна реально може запропонувати Європі те, що їй саме потрібно. Це – чинники безпеки, стабільної внутрішньої ситуації, безконфліктних стосунків з сусідами, чинники можливостей або потенціалів внеску в міжнародні зусилля у сфері безпеки.
Леонід Поляков

«Перший негативний момент – Російська Федерація останні 20 років з Україною розмовляє виключно зверхньо. Що означатиме приєднання до Євразійського союзу для українського оборонного комплексу? Тотальний вплив з боку Росії, контроль пріоритетів за оборонним сектором. А друга проблема в тому, що Росія вже давно не є лідером у галузі оборонних технологій», – пояснює експерт.

Оборонний сектор – та сфера, де Україна може запропонувати щось Євросоюзу, а не бути «прохачем». У цьому переконаний голова експертної ради Центру досліджень армії, конверсії та роззброєння Леонід Поляков.

«Україна реально може запропонувати Європі те, що їй саме потрібно. Це – чинники безпеки, стабільної внутрішньої ситуації, безконфліктних стосунків з сусідами, чинники можливостей або потенціалів внеску в міжнародні зусилля у сфері безпеки», – говорить Леонід Поляков. «Безпека – це саме та сфера, де Україна є не прохачем, а пропонує свої потенціали», – додає він.

Поки що ж експерти фіксують значне віддалення України від Європейського Союзу у сфері військово-технічного співробітництва. «Європейці вважають Україну непередбачуваною та певною мірою непослідовною», – зауважує Валентин Бадрак.

Крім того, подібну політику проводить Росія, яка блокує поставки в Україну необхідних військових технологій, значно зменшує кількість замовлень в українських підприємствах. Все це може призвести до того, що Україна опиниться у технологічному провалі – не зможе забезпечити себе військовими технологіями самостійно, і отримати їх від інших також, впевнені дослідники Центру досліджень армії, конверсії та роззброєння.

Покращити співробітництво в оборонній сфері мали б відповідні реформи, належне фінансування, а також компетентне керівництво, яке б встановлювало правильні дипломатичні зв’язки. Кожен з цих пунктів сьогодні є викликом для української влади на шляху до європейської інтеграції та розвитку оборонного сектору зокрема, свідчить дослідження Центру.
XS
SM
MD
LG