Спеціальні потреби

За останні два роки Україна реалізувала більше реформ, ніж за перші 23 роки незалежності - майбутня посол США


Марі Йованович
Марі Йованович

Україна проводить багато важливих і складних реформ в умовах російської агресії, однак, Києву доведеться ще багато зробити, і США готові надалі надавати Україні всебічну допомогу, - заявила на слуханнях в Комітеті міжнародних відносин Сенату Марі Йованович, яку президент США Барак Обама висунув на посаду нового посла в Україні.

В ході слухань, Йованович сформулювала загальну позицію США щодо України, згідно з якою Сполучені Штати готові «розширювати вже зараз глибокі двосторонні відносини, підтримувати програму реформ України і захищати її суверенітет і територіальну цілісність».

Крім того, США підтримують Україну в справі реформування сфери оборони, припинення подальшої російської агресії, врегулювання конфлікту на Донбасі шляхом реалізації Мінських угод, а також припинення окупації Криму.

За даними Йованович, конфлікт на сході України привів до загибелі вже близько 10 тисяч українців, 2,5 мільйона людей стали біженцями і внутрішньо переміщеними особами.

За її словами, США продовжать сприяти повному виконанню Мінських угод, що робить Україна, на відміну від Росії та сепаратистських сил.

«Як президент Обама ясно заявив, ми не визнаємо і не визнаватимемо спроби анексії Росією Криму», - заявила номінант, додавши, що США будуть відзначати російські зловживання проти кримських татар і проти тих, хто виступає «проти незаконної окупації РФ», а також домагатися того, щоб Росія продовжувала платити ціну, в тому числі через введені санкції, поки Крим не повернеться Україні.

Йованович високо оцінила прогрес Києва в проведенні реформ. За її словами, «Україна зробила більший прогрес у реалізації реформ за останні два роки, ніж це було за перші 23 роки незалежності».

Серед основних досягнень нового уряду Володимира Гройсмана Марі Йованович назвала прийняття конституційних поправок, спрямованих на зміцнення незалежності судової системи, підвищення тарифів на енергію до 100% від ринкових цін з випередженням графіка МВФ і заміну генерального прокурора, «який втратив довіру громадянського суспільства» на такого, хто готовий реформувати Генпрокуратуру.

При цьому Йованович відзначила особливу складність проведення реформ в умовах, коли Україна змушена одночасно захищатися від озброєного вторгнення Росії.

«Ці досягнення в проведенні реформ тим більше вражають, якщо врахувати, що вони відбулися в умовах російської агресії», - сказала вона. «Найкращий захист проти російської агресії - це успішна Україна», - сказала пані Йованович, підкресливши один з основних принципів США щодо стратегії подолання кризового етапу в Україні.

У той же час, Йованович перерахувала проблеми, які вимагають подальших зусиль українського уряду. Серед них вона згадала викорінення корупції, реформу енергетичного сектора, рекапіталізацію і реформування банківської системи, поліпшення ділового клімату шляхом вирівнювання умов роботи, поліпшення підзвітності та цивільного контролю у сфері оборони. Крім того, зазначила вона, слід продовжити роботу з реформування Генпрокуратури і системи правосуддя, а також подолати контроль олігархів над українською політикою і бізнесом.

Сполучені Штати також очікують, що Україна буде дотримуватися умов МВФ, щоб продовжити реалізацію програми в розмірі 17,5 млрд доларів, зазначила дипломат.

В ході слухань Йованович повідомила про обсяги наданої Україні допомоги. Так, з 2014 року США направили Києву 1,3 млрд доларів допомоги, включаючи 112 мільйонів на гуманітарні потреби, а також три кредитні гарантії, обсягом 1 млрд кожна. Більш 600 мільйонів було направлено на проведення реформ у сфері безпеки, підготовлено 1 700 військовослужбовців, а також 120 спецназівців. Крім того, США надали Україні різне військове спорядження і техніку.

За повідомленням прес-служби Білого дому, президент Обама висунув Марі Йованович на посаду посла в Україні 18 травня.

У своїй дипломатичній кар’єрі Йованович працювала на посаді помічника держсекретаря і відповідала за двосторонні відносини з країнами Скандинавії, Балтії та Центральної Європи. Також вона обіймала посади посла у Вірменії (з 2008 до 2011 року) і Киргизстані (з 2005 до 2008 року).

Нинішнього посла США в Україні Джеффрі Пайєтта Обама висунув на посаду посла США в Греції. Пайєтт працює в Україні майже три роки – від літа 2013 року.

Дивіться також: Савченко: До Третьої Світової може призвести надання Україні допомоги зброєю

Савченко: До Третьої Світової може призвести надання Україні допомоги зброєю. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:07 0:00

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG