Спеціальні потреби

Чи вдасться НАСА висадити людину на Марсі


Оголошена НАСА нова програма дослідження Марсу «Кьюриоситі», яка має завершитись висадкою людини на червоній планеті вже до 2025 року, потрапила під шквал гострої критики.

Серед опонентів програми і колишні працівники НАСА, і чимало астронавтів. Загалом досягненням НАСА можна було б позаздрити: висадка людей на Місяці, розгорнення потужного телескопа та обсерваторії, пілотні та безпілотні орбітальні польоти.

За 50 років існування, аерокосмічне агентство часто ставило перед собою майже фантастичні завдання. Але, попри скептицизм багатьох, досягало їх. Однак, ідея відправити людину на Марс викликала хвилю критики навіть «ветеранів» НАСА. Один з них Крис Крафт - колишній директор космічного центру імені Джонсона:

«Це безглуздя. Це не можливо виконати», - говорить він.

За словами Крафта, для реалізації такої амбітної мети необхідно мати дуже ретельний план. На його думку, починати проект треба з підготовки транспортних баз на Місяці:

«Ми знаємо як потрапити на Місяць, це дуже реальна програма, її можна реалізувати зі сьогоднішніми можливостями».

Програму «Констелейшн» - «Сузір’я», у рамках якої це й можна було здійснити, президент Обама за підтримки багатьох науковців скасував на користь плану освоєння Марсу. Серед тих, хто вважає це помилкою – астрофізик, директор планетарію у Нью-Йорку Ніл Де Ґрес Тайсон:

«Я розумію риторику, що, мовляв, ми уже побували на Місяці, чого повертатися? Але ми не були там більше 40 років».

«Нарешті ми дісталися до того пункту, де починаємо інвестувати у технології і говорити про політ людини в реальному часі».
Лорі Ґарвер,
заступниця директора НАСА

Ніл Де Ґрес Тайсон впевнений, що план висадки астронавтів на Марсі не дуже продуманий:

«Мені здається, ми збилися з дороги. Те, що гарно виглядає на папері, не завжди працює в реальному світі. І ми у цьому світі збилися зі шляху».

Девід Александер – директор космічного інституту при університеті Райса звинувачує у поставленні нереальних завдань політиків у Вашингтоні, які контролюють бюджет НАСА:

«Чимало нарікають на агентство через відсутність плану, чи ще чогось. Насправді більшість їхніх проектів базуються на тому, що наказав їм цей Конгрес, чи попередній», - говорить Девід.

Але в Конгресі є багато прихильників освоєння космосу, - переконує керівництво НАСА. Верхівка агентства не сумнівається, що Конгрес профінансує розробку і запуск систем, необхідних для відправки людини на Марс, - про що астронавти мріють уже кілька десятиліть. Зокрема такої думки притримується заступниця директора НАСА Лорі Ґарвер:

«Нарешті ми дісталися до того пункту, де починаємо інвестувати у технології і говорити про політ людини в реальному часі».

Але перед тим, як мрії стануть реальністю, Девід Александер радить керівництву НАСА і офіційному Вашингтону з’ясувати для себе декілька фундаментальних речей:

«Найбільше запитання, яке ставлять критики «Чому?», «Куди ми рухаємося? Що ми там робимо? Що ми будемо робити з цією велетенською штукою, яку ми створили?»».

Американський Конгрес, який уже не дає собі ради з державним боргом і не знає як зберегти ключові федеральні програми, може спокійно урізати фінансування польоту на іншу планету. Тим більше, що політ відбудеться не завтра, а в майбутньому.
  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG