Спеціальні потреби

США пророкують світове лідерство в енерговидобутку


США вирвуться в світові лідери з видобутку нафти і газу ближче до 2020 року. Такий довгостроковий прогноз Міжнародного енергетичного агентства (МЕА).

У відповідності з розрахунками МЕА, до 2015-го року США обійдуть Росію за обсягом виробництва газу, а до 2017-го переженуть Саудівську Аравію за обсягом виробництва нафти. За прогнозом агентства, видобуток нафти в США збільшиться з 10 млн. барелів на день в 2015 р., до 11млн. в 2020р., в той час як в Саудівській Аравії, навпаки, знизиться - з 10,9 млн. барелів на 2015р. до 10,6 млн. у 2020 р.

Аналітики вважають, що глобальні зміни на енергетичному ринку можливі у зв'язку з впровадженням Сполученими Штатами нових технологій, які дозволяють швидкими темпами збільшувати частку видобутку нафти і газу зі сланцю. Однак російські експерти, опитані Російською службою «Голосу Америки», сумніваються в коректності прогнозів фахівців МЕА.

Так, заступник директора Інституту світової економіки і міжнародних відносин (ІМЕМО) РАН, академік Нью-Йоркської Академії наук та Міжнародної Академії інформатизації Геннадій Чуфрін згоден, що подібні прогнози засновані на перспективі видобутку та використання Америкою сланцевого газу, але робить дещо інші висновки.

«Ці прогнози досить реальні в тому плані, що США можуть серйозно збільшити видобуток газу. А от щодо того, що в Росії не буде зростати видобуток газу, версія вкрай сумнівна. Тому що зараз будуть вводитися в обіг запаси газу в Ямало-Ненецькому окрузі і так далі», - вважає він.

Як йому представляється, екстраполяції трендів, подібні останнім прогнозам МЕА, носять заспокійливий характер для однієї сторони і, навпаки, дратівливий для іншої. «І більше нічого», - додав Чуфрін.

Що стосується нафтовидобутку, то тут замдиректора ІМЕМО висловив тверді сумніви щодо точності прогнозу.

«Зараз видобуток нафти в Саудівській Аравії може бути збільшений дуже суттєво, - пояснив він. - Це, до речі, один із тих факторів, які носять загальний геоекономічний характер і здатні серйозним чином визначати баланс світового видобутку нафти - відповідно, регулювати його в залежності від виникнення тих чи інших обставин. Наприклад, припустимо, на якийсь час припинений експорт нафти з Ірану у зв'язку з можливим військовим конфліктом».

Одним словом, Геннадій Чуфрін вважає, що якщо перший прогноз має певне право на існування, то другий зовсім не реальний.

У свою чергу, президент холдингу «РУ-Енерджі Груп», член комітету з енергетичної стратегії та розвитку ПЕК ТПП РФ Азад Бабаєв також дотримується скептичного ставлення до прогнозу МЕА. «Не думаю, що варто сліпо вірити таким довгостроковим прогнозам. Раптом сьогодні стало все відомо, а вчора ще ніщо нічого не віщувало. Поживемо - побачимо. Сьогодні Росія - лідер», - нагадав він.

Бабаєв іронічно зауважив, що Росія готова вийти зі своїми нафтосервісними послугами на американський ринок до 2020-го року.

«Тому що при таких прогнозах, які дає МЕА, американці можуть і не впоратися самостійно, враховуючи те, що, як мінімум, виникне необхідність буріння великої кількості свердловин, - продовжив він. - Ну а якщо говорити серйозно, то зараз у США розробляються «легкі» родовища, що вимагають мінімальних інвестицій. Однак дуже скоро, якщо зростання виробництва продовжиться, американцям доведеться вирішувати пов'язаний з цим комплекс проблем - як економіко-політичного характеру, так і екологічного».
«Ці прогнози досить реальні в тому плані, що США можуть серйозно збільшити видобуток газу. А от щодо того, що в Росії не буде зростати видобуток газу, версія вкрай сумнівна. Тому що зараз будуть вводитися в обіг запаси газу в Ямало-Ненецькому окрузі і так далі».
Геннадій Чуфрін

Між тим, встає природне запитання: чи можуть США в перспективі різко скоротити імпорт нафти? Газета «Ведомости» наводить думку керівника управління енергетичної інформації США Адама Сіемінскі, який вважає, що гіпотетично Вашингтон може взагалі не здійснювати закупівлі нафти за кордоном, і це лише питання стратегії - політики, економіки та впливу на навколишнє середовище.

На погляд Геннадія Чуфріна, скорочення імпорту нафти США можливо, але не значне. «У всякому разі, ні один розумний уряд США цього робити не стане, - продовжив він. Він, скоріше, буде займатися розвідкою нафти і газу та консервації їх родовищ, які доцільно не розробляти».

Експерт переконаний, що завжди краще імпортувати нафту, оскільки це не поновлюваний продукт. «США досі слідували такій політиці, по-моєму, дуже розумно. Не думаю, що майбутні уряди Америки в принципі кардинально змінять цей курс. Корекція його можлива, але не більше того», - підсумував Чуфрін.

Міжнародне енергетичне агентство засновано 1974 року та має статус незалежного органу, покликаного координувати міжнародні енергетичні програми серед країн-членів агентства: Австралії, Австрії, Бельгії, Великобританії, Німеччини, Греції, Данії, Ірландії, Іспанії, Італії, Канади, Люксембургу, Нідерландів, Нової Зеландії, Норвегії, Португалії, США, Туреччини, Фінляндії, Франції, Швеції, Швейцарії, Японії.
  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG