Спеціальні потреби

США і ЄС виступають проти закриття місії ОБСЄ в Білорусі


Будинок, у якому була місія ОБСЄ в Мінську
Будинок, у якому була місія ОБСЄ в Мінську

Сполучені Штати та Європейський Союз у вівторок піддали критиці рішення білоруського уряду закрити місію спостерігачів Організації з питань безпеки і співробітництва в Європі. Місія ОБСЄ визнала білоруські вибори у грудні минулого року такими, що не відповідають демократичними стандартам. Тому в Держдепартаменті США зауважують, що можуть прийняти нові заходи щодо уряду Білорусі та президента Олександра Лукашенка.

У спільній заяві Сполучені Штати і Європейський Союз висловили занепокоєння з приводу рішення білоруського уряду припинити діяльність місії ОБСЄ. У заяві також ідеться про те, що вибори, які пройшли у грудні та їхні наслідки – це «крок назад» для демократичного правління у Білорусі.

Наявність кількох кандидатів у президентських перегонах на певний момент дозволили сподіватися, що ситуація у країні, уряд якої часто називають останньою диктатурою в Європі, покращилася.

Втім, результати виборів 19 грудня показали, що чинний президент Олександр Лукашенко отримав близько 80% голосів. Ці вибори спричинили протести і насильницькі розгони демонстрацій силовими службами у Мінську.

Місія спостерігачів від Організації з питань безпеки і співробітництва в Європі назвала вибори в Білорусії недемократичними. ОБСЄ також засудила насильницький розгін демонстрантів.

У заяві, яку у вівторок підписали держсекретар Гілларі Клінтон та верховний представник ЄС із закордонних справ і політики безпеки Кетрін Ештон, висловлено жаль з приводу заходів проти місії ОБСЄ і закликається звільнити тих, хто досі перебуває за ґратами та заохочується уряд Лукашенка виконати зобов’язання перед ОБСЄ.

Представник Держедпартаменту США Філіп Краулі сказав, що ОБСЄ зіграла велику роль у Білорусії та що Сполучені Штати розглядають питання про каральні дії:

«Ми дуже занепокоєні через те, що, здається, кожен, хто балотувався з президентом Лукашенком, зараз перебуває під вартою. Це порушує всі міжднародні норми. І тому ми занепокоєні через те, що відбувається у країні. У нас є різні оцінки ситуацїі, що склалася».

Сполучені Штати вже давно впроваджували різні політичні та економічні санкції щодо уряду Лукашенка – колишнього радянського службовця, який авторитарно править країною з 1994 року.

Та ці санкції дещо пом’якшено у 2008 році, коли країна відпустила останніх затриманих, які вважалися політичними в’язнями.

Прес-секретар Держдепартаменту Краулі не пояснив, які саме санкції США мають тепер на увазі. Він лише сказав, що можливі «різні варіанти» щодо подорожей, економічних зв’язків і допомоги.

У повідомленнях з Брюсселя у вівторок сказано, що Євросоюз може знову ввести заборону на подорожі Лукашенка та інших офіційних осіб. Нагадаємо, що попередню заборону відмінили у 2008 році.

Комітет із захисту журналістів з Нью-Йорка закликав Європейський Союз зумовити дипломатичні відносини з Білоруссю від звільнення заарештованих там журналістів та припинення урядових репресій щодо незалежних засобів масової інформації.

У комітеті зауважують, що двом білоруським журналістам офіційно висунено звинувачення та що їм загрожують тривалі терміни позбавлення волі за організацію масових заворушень. Інші журналісти, яких побили під час післявиборчих демонстрацій, досі перебувають під вартою.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG