Спеціальні потреби

Один у полі: Рада Безпеки ООН засудила Росію за дії у Криму


Термінове засідання Ради Безпеки ООН, скликане на прохання Росії, відбулося під знаком засудження самої ж Росії як агресора, який безпідставно вторгнувся на територію суверенної держави і відмовляється йти на конструктивний діалог. Таку позицію зокрема підтримали представники США і присутніх на засіданні країн ЄС. Спецпредставник України в ООН наголосив, що Росія продовжує нарощувати свою присутність у Криму і діє всупереч міжнародному праву. Тим часом російська сторона серед своїх аргументів зацитувала лист Януковича, в якому той фактично просить Володимира Путіна ввести в Україну війська.

На засіданні Ради Безпеки ООН Російська Федерація наполягала на легітимності своїх дій у Криму, не легітимності нової влади у Києві і нагадувала про Віктора Януковича, який, за словами спецпредставника Росії в ООН Віталія Чуркіна, і донині є «президентом України». Саме президент, наголошував Чуркін, попросив Володимира Путіна використати в Україні збройні сили Російської Федерації – і навів копію звернення Януковича, яке, за словами російського посла, стало аргументом для Ради федерації.
Віталій Чуркін демонструє копію звернення Януковича

«В країні панують хаос і анархія. Життя, безпека і права людей, особливо на південному сході, під загрозою. Під впливом західних країн чиняться відкритий терор і насильство. Людей переслідують за політичним і мовним принципами. З огляду на це звертаюся до президента Росії з проханням використати збройні сили Російської Федерації для відновлення законності, миру, правопорядку, стабільності і захисту населення України», – зацитував Януковича Віталій Чуркін.

Посол України в ООН Юрій Сергеєв нагадав російському колезі, що Віктор Янукович, на якого той послався, фактично втік із країни, тоді як навряд чи як гарант Конституції має право так чинити. Український дипломат наголосив, що нібито проблеми, на які російська сторона посилається, мотивуючи свою військову інтервенцію в Криму, – виключно внутрішні справи, які не вирішуються так, як чинить Москва.

«Всі аргументи, які Росія наводить, зокрема – нібито захист російського населення, що має виправдати російську інтервенцію в Україну, – це питання, які є винятково внутрішніми справами України, і мають вирішуватися самими громадянами України, її урядом, згідно з нашою Конституцією. Вони мають рівні права й обовʼязки, незалежно від національності чи мови», – зазначив Юрій Сергеєв.
Посол України в ООН Юрій Сергеєв

Він також відкинув критику Чуркіна на адресу українського Євромайдану, наголошуючи, що мова йде про демократичні прагнення, які мали винятково мирне втілення допоки тодішній режим не використав проти демонстрантів силу.

У демократичного світу знайшлося точніше визначення того, що відбулося, – це була Революція Гідності
Юрій Сергеєв
«Ви продовжуєте називати те, що відбулося в Україні, «державним переворотом». У демократичного світу знайшлося точніше визначення того, що відбулося, – це була Революція Гідності», – наголосив представник України в ООН.

Він поперемінно виступав англійською, французькою і російською. До послуговування останньою, зазначив Сергеєв, він вдається для того, щоб його краще «почули». Представник Росії Віталій Чуркін на це прагнення українського колеги бути почутим відреагував по-своєму: зауваженням, мовляв, нарешті Україна виступає у Раді Безпеки ООН російською мовою.

США: «Чому б Росії не вивести війська?»

Дії Росії у Криму на засіданні фактично схвалював лише її ж посол, постійно наголошуючи на правомірності використання військ на території сусідньої держави і нагадуючи, що Путін донині так і не скористався наданим йому Радою Федерації правом використовувати в Україні збройні сили. Всі інші присутні на засіданні члени Ради Безпеки – не лише країни Заходу, але й представники африканських країн і Близького Сходу – наголошували на неприйнятності таких дій, вимагаючи негайного виведення російських військових із Криму і початку конструктивного діалогу.

Представник США в ООН Саманта Пауер запитала у російського колеги, який заявляв про бажання «мирно» вирішити ситуацію: чому в такому разі Кремль не йде на прямий діалог із Києвом?

«До Росії нині дуже просте запитання: чому б їй не підтримати міжнародне посередництво? Чому не піти на контакт із владою України, яка хоче вирішити все мирно? Зрештою, чому б не вивести війська – замість того, щоб засилати нові? Чому ні?» – перепитувала Саманта Пауер.

Той час, коли одна країна могла придушити демократизацію сусіда шляхом військової інтервенції, – минув
Марк Грант
«Той час, коли одна країна могла придушити демократизацію сусіда шляхом військової інтервенції, мотивуючи це фальшивими приводами, – цей час минув», – звернувся до присутніх посол Великобританії в ООН Марк Грант. Він зазначив, що співпраця Москви з Києвом має відбуватися на адекватному рівні, й наголосив на неможливості підходу, згідно з яким Росія «самовільно обирає осіб, із якими хоче контактувати».

Країни Заходу зазначили, що вітають мирну позицію Києва у кризовій ситуації і готові всіляко його підтримувати. Вони також наголосили, що, на відміну від російської сторони, визнають нове керівництво держави і мають намір якнайтісніше з ним співпрацювати.

Передрук з "Радіо Свобода"

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG