Спеціальні потреби

Українцям доведеться навчитись економити енергію – експерти


Київ – Росія веде проти України гібридну війну, яка стосується, серед іншого, й енергетики. Російський монополіст «Газпром» зробив усе для перекриття українцям «газового крану», воєнні дії на Донбасі спричинили закриття вугільних шахт й унеможливили вивезення вже видобутого вугілля споживачам. До того ж, російський уряд погрожує припинити електропостачання в Україну.

Уряд України і незалежні експерти закликають співгромадян не панікувати, а вчитись економити – адже «енергетична війна» може бути тривалішою від бойових дій на Сході країни. Чи зможуть українці пережити зиму за таких обставин?

Арсеній Яценюк

Цієї зими в оселях українців великого тепла не буде, але і критичного холоду – також. Про це в ефірі програми «ТСН.Тиждень» на каналі «1 плюс 1» розповів прем’єр-міністр України Арсеній Яценюк.

Нам не вистачає ще 5 мільярдів кубічних метрів газу. Буде не просто
Арсеній Яценюк

«Зараз у нас є близько 16 мільярдів кубометрів газу. Із 25 мільярдів, які ми купували у Росії, уже 15 мільярдів ми стали купувати в Євросоюзу – через Польщу, через Угорщину і через Словаччину. Останній реверс, який ми запустили, це основний реверс, 10 мільярдів кубічних метрів газу на рік, він іде через Словаччину. Він суттєво нам допоможе пережити зиму. Нам не вистачає ще 5 мільярдів кубічних метрів газу. Буде не просто. Замерзнути ми не замерзнемо. Тепло не буде – одразу попереджаю. Але не замерзнемо», – зазначив прем’єр.

Раніше Яценюк повідомляв журналістам, що уряд розробив комплекс заходів щодо запровадження енергозберігаючих технологій і для виробництва, і для комунальної сфери. Адже через «газову війну» Росії страждають здебільшого пересічні українці.

Друга серйозна проблема, яка призводить до кризи у сфері енерго- і теплопостачання – це старі схеми і принципи розподілу тепла, та жалюгідний стан більшості розподільчих міських систем, які не дозволяють не те що зекономити, а всі сто відсотків тепла донести споживачам. Як повідомила журналістам директор німецького проекту GIZ – «Енергетична ефективність у муніципалітетах» Крістіана Хагендер, в Україні більшість міських пунктів розподілу теплової енергії, труби, пункти отримання тепла у житлових будинках – вироблені здебільшого за радянських часів і «в дорозі» до споживача гублять чи не половину теплової енергії.

Багато чого залежить від місцевої влади, яка знаходить кошти і просто «латає» труби, ставить лічильники тепла й електроенергії, допомагає утеплювати житлові будинки, лікарні, школи тощо
Крістіана Хагендер

«Те, що ми робимо з нашими українськими партнерами – ми створюємо системи управління енергопостачанням у містах. Багато чого залежить від місцевої влади, яка знаходить кошти і просто «латає» труби, ставить лічильники тепла й електроенергії, допомагає утеплювати житлові будинки, лікарні, школи тощо. Але таке відбувається не всюди, хоча ситуація із забезпеченням українців теплом й електроенергією доволі складна. Тож наразі ми пропонуємо чиновникам також і спеціальні тренінги», – зазначила експерт на засіданні круглого столу з проблем енергетичної безпеки у Києві.

Влада і громада: потрібні інформування і співпраця

Фахівець Центру досліджень енергетики Вадим Гламаздін зазначає, що вирішувати проблеми збереження, передачі і використання тепла і палива у всеукраїнському масштабі влада буде без участі населення. Адже саме держава несе відповідальність за функціонування економіки і комунального сектору за умов браку енергоресурсів, зазначив експерт.

Населенню треба не стільки думати про те. як воно може зекономити газ, а як воно має пережити цю зиму, коли йому будуть постачати менше тепла
Вадим Гламаздін

«Системи теплопостачання будуть подавати менше теплоти, ніж потрібно. Електричні системи у разі перевищення споживання будуть вимикати споживачів. Це буде робитись тому, що ситуація, яка склалась наразі з електропостачанням й енергоресурсами – насамперед, з паливом – не дуже райдужна. Тому населенню треба не стільки думати про те. як воно може зекономити газ, допомогти теплокомуненерго зекономити газ, а як воно має пережити цю зиму, коли йому будуть постачати менше тепла», – зауважує Гламаздін.

За умов тимчасових відключень комунальної сфери від електроенергії, яке анонсував уряд України (до 4 годин щоденно), населення повинно порахувати, яку мінімальну кількість електроенергії потребує окрема родина, яка мешкає у квартирі або у приватному будинку. На думку Гламаздіна, влада на місцях має інформувати людей про можливості зекономити тепло й електроенергію.

Треба пояснювати, що буде скрутно, але цього можна не сильно відчути, якщо робити правильні речі
Вадим Гламаздін

«Треба пояснювати, що буде скрутно, але цього можна не сильно відчути, якщо робити правильні речі, – каже він. – Наприклад, якщо взяти стандартну 2-3-кімнатну квартиру, і порівняти, що буде, якщо ти утеплиш собі стіни (стандартно – 5 сантиметрів пенопласту), або якщо ти заміниш вікна зі своїх старих дерев’яних на металопластик, то за ті самі гроші ліпше попрацювати з вікнами і балконами. І ви отримуєте те саме зменшення втрат тепла, якщо б ви стіну покрили 5-сантиметровим пінопластом».

Крім того, експерти Центру досліджень енергетики і Асоціації міських голів радять українцям вчитися жити без уже звичних електроприборів, які не працюватимуть у години відключення електрики. Але якщо без праски, фену, телевізора пересічна родина кілька годин прожити може, то без електрокалорифера або бойлера за умов зимових холодів обійтися складно.

Тепло і світло – конституційні права українців – експерти

Українська асоціація споживачів радить українцям пам’ятати, що постачальник енергії перед припиненням енергопостачання в оселі або на об’єкті споживача (підприємство, магазин тощо) має письмово повідомити споживача про свої наміри щодо відключення. При цьому в Асоціації посилаються на Конституцію України, яка визначає українську державу як соціально-правовий суб’єкт міжнародного права, що має всебічно забезпечувати добробут своїх громадян. Представники асоціації мають намір поширювати відповідні інформаційні пам’ятки.

У свою чергу, прес-служба Міністерства енергетики нагадує, що розпорядження Кабінету міністрів «Про вжиття тимчасових надзвичайних заходів на ринку електричної енергії» набуло чинності 26 серпня. І відтак міністерство переслало обласним енергопостачальним компаніям повідомлення про можливе тимчасове припинення електропостачання населення у зв’язку з виникненням дефіциту потужностей в об’єднаній енергосистемі України. «Відключення проводитимуться за погодженим з облдержадміністрацією графіком аварійних відключень під час ранкових і вечірніх пікових навантажень, орієнтовно в 9:00-11:00 та о 20:00-22:00 години», зазначило міністерство.

А Євросоюз, тим часом, розробив для України проект закону про ринок електроенергії. Про це повідомило видання «Українська енергетика».

Українські міста готуються до відключень електрики у години пік й утеплюють житлові та адміністративні будинки, щоб зекономити тепло взимку. Українці вчаться, як у повсякденному житті економити тепло і мінімізувати використання електроенергії до розумного рівня.

Передрук з "Радіо Свобода"
XS
SM
MD
LG