Спеціальні потреби

Уродженка України очолює дослідження передачі вірусу Зіки від матері до дитини


Про ці загрози від вірусу Зіка необхідно знати - коментар дослідниці вірусу. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:27 0:00

Про ці загрози від вірусу Зіка необхідно знати - коментар дослідниці вірусу. Відео

Висока кількість дітей з мікроцефалією була зареєстрована в тих регіонах Бразилії, які опинилися в епіцентрі поширення вірусу Зіка. Чи матері, інфіковані цим вірусом, передають його своїм дітям? Які саме механізми тут працюють? Чи можна запобігти передачі інфекції від матері до дитини? Аби відповісти на ці та інші питання Університет Джонса Гопкінса розпочав дослідження, які очолює дослідниця українського походження Ірина Берд.

Дитина, народжена з мікроцефалією, має непропорційно маленьку голову. У важких випадках вона також страждає на припадки, має затримку розвитку, порушення інтелекту, проблеми зі слухом та зором. У найтяжчих випадках вона не може навіть самостійно ковтати, сидіти та стояти.

Дослідники достеменно не знають, чи дійсно мікроцефалія спричиняється вірусом Зіка. По одній з версій, причина великої кількості новонароджених з мікрофефалією в Бразилії не комахи, а хімікат, який додають у воду, аби вбивати личинки цих комах, – пиріпроксіфен. Прихильники цієї теорії вказують на Колумбію, де зафіксовано чимало випадків зараження на Зіку, а от мікроцефалії майже немає.

«Чи справді зараження на вірус Зіка вагітними жінками спричиняє мікроцефалію в їхніх дітей? Чи може на це впливають фактори, пов’язані чи не пов’язані з цим вірусом?»

Відповісти на ці та інші питання намагається група дослідників Унівесритету Джонса Гопкінса на чолі з уродженкою Запоріжжя Іриною Берд. Як вони це роблять, ми зараз дізнаємося:

«Це живіт вагітної миші. Кожний з цих мішечків – ембріон мишеняти… Ми маємо моделі мозку здорових зародків мишок і порівнюємо їх з мозком інфікованих мишок. І можемо порівняти, що відбувається на рівні нейронів. Таким чином ми можемо побачити найменші пошкодження, розмір мозку, зможемо побачити мікроцефалію».

«Наша лабораторія вже багато років вивчає, як запалення та інфекція протягом вагітності впливають на внутрішньоутробний розвиток мозку.

Ми розробили модель на мишах, аби визначитися, що саме відбувається з мозком, за допомогою МРТ, ультразвуку, знімків в ін-вітро, і як це можна лікувати».

Директор з досліджень Фетальної медицини і фетальної неврології Університету Джонса Гопкінса доктор Ірина Берд говорить, що сьогодні в лабораторії відклали всі інші дослідження та зосередилися на вивченні вірусу Зіка.

Достеменно не відомо, чи передається Зіка від матері до дитини. Також не доведено, що мікроцефалія, яку можна побачити на третьому триместрі вагітності, – єдиний наслідок ураження.

Ірина Берд пояснює характер досліджень:

«Медіа сконцентрувалася на мікроцефалії. Але часто не згадують, що можуть бути й інші, не так помітні патології в мозку. Вони можуть впливати на нейрони в ретині в очах, у вухах, впливати на зір та слух. Такі деталі на ультразвуку чи МРТ ми не побачимо. А можуть бути наслідки, які виявляться з часом. Чи будуть ці діти більш схильні до проблем з навчанням? До шизофренії? До затримки в когнітивному та розвитку моторики?»

В університет уже доставили вірус Зіка з Бразилії та Колумбії. Наразі долсідникивизначаються з дозами, якими будн інфікована мама-миша. Далі у лабораторії будуть вивчати наслідки ураження на зародках мишей.

Ірина Берд підкреслює, що перед дослідниками багато праці і ряд є питань, на які поки що немає відповідей:

«Якщо Зіка дійсно передається від матері до дитини, то як саме це проходить через плаценту. Моделі з мишами – найкращі моделі для вивчення, тому що ми можемо використовувати мишей з різною генетикою, щоб подивитися, як працює цей механізм і що можна робити, щоб зупинити передачу Зіки від матері до дитини.

Ірина Берд також є професором на Кафедрі гінекології та акушерства, де безпосередньо працює з жінками, що чекають на дитину. Говорить, що останнім часом багато вагітних жінок, які відпочивали в одній із майже тридцяти країн, де зафіксований вірус Зіка, приходять до неї на перевірку. Дослідниця рекомендує також чоловікам, після повернення з цих країн, здати аналізи:

«Ми зараз знаємо, що вірус може довго залишатися в спермі. І, можливо, чоловіки передають його статевим шляхом. Ми підозрюємо, що вірус може залишатися в сплячому стані. Але як довго – ми не знаємо».

Ірина Берд сподівається, що їхнє дослідження допоможе розкрити таємниці вірусу Зіка і знайти ліки, які забезпечать, що навіть у випадках, коли матері заражені вірусом Зіка, діти будуть народжуватися здоровими.

Дивіться також: Чи можна перемогти тероризм не поступившись демократичними принципами

Чи можна перемогти тероризм не поступившись демократичними принципами? Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:36 0:00

  • 16x9 Image

    Тетяна Ворожко

    Головна виконавча редакторка Української служби Голосу Америки, журналістка. Висвітлюю політику, відносини України-США, соціальні питання, але найбільш люблю розповісти гарну людську історію. Роблю включення із місця подій, записую інтерв’ю, пишу аналітичні статті, запускаю нові проєкти. Авторка двох книг та двох документальних фільмів. 

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

XS
SM
MD
LG