Спеціальні потреби

В Україні офіційно стартують парламентські вибори


Перегони розпочнуться у понеділок 30 липня, сповістив Центрвиборчком на своєму засіданні в п’ятницю.

«Центральна виборча комісія оголошує про початок 30 липня 2012 року виборчого процесу чергових виборів народних депутатів України 28 жовтня 2012 року», – сказав голова ЦВК Володимир Шаповал.

Згідно з календарним планом ЦВК, висування кандидатів має завершитися до 9 серпня, їх реєстрація – до 20 серпня, а після цього партії та кандидати-мажоритарники матимуть право розпочати передвиборну агітацію. Голосування відбудеться в неділю 28 жовтня. Офіційні результати виборів встановлять не пізніше 12 листопада. А не пізніше 17 листопада, після публікації результатів, країна отримає нову Верховну Раду.

Особливістю цієї парламентської кампанії є те, що, на відміну від двох попередніх, вона пройде за змішаною пропорційно-мажоритарною системою. Половину депутатів оберуть за списками політичних партій, половину – за мажоритарними округами. При цьому як прогнозують експерти, найзапекліша боротьба і найбільший ризик зловживань буде саме на округах.

Інша пікантна особливість нинішніх виборів – те, що найрейтинговіший лідер опозиції, замість виборчих барикад, проведе кампанію в тюрмі. Ув'язнення головних опонентів влади – Юлії Тимошенко та Юрія Луценка – поставили під сумнів легітимність цих виборів задовго до їх початку.

Ще одна, технічна новація – відеокамери на дільницях, покликані забезпечити прозорість процесу. Експерти в ефективність нововведення не вірять, побоюючись, що «прозорий процес» у потрібний момент затулить чиясь широка спина. Натомість представники влади сповнені оптимізму – незважаючи на застереження фахівців та космічну вартість новинки: 1 мільярд гривень, половина усіх витрат на проведення кампанії.

За даними соціологів, до майбутнього парламенту гарантовано потрапляють чотири політичні сили: Партія регіонів, Об’єднана опозиція, «УДАР» і КПУ. Шанси подолати 5-відсотковий бар'єр зберігають також ВО «Свобода» і «Україна, вперед!» Наталії Королевської.

Передвиборчі з'їзди усіх цих політичних сил відбудуться вже найближчими днями. У понеділок 30 липня проведуть свої з'їзди Партія регіонів і Компартія, а також Об’єднана опозиція. 31 липня на свій форум з’їдеться «Свобода», а 1 серпня передвиборчу програму та списки кандидатів затверджуватимуть «УДАР» та «Україна, вперед!»

Перший день виборчої кампанії обіцяє бути гарячим. Окрім з’їздів основних протиборчих сил, на цей день призначено ще й позачергову сесію Верховної ради. До вирішення запланували кадрові питання; можлива відставка спікера Литвина. На порядку денному також ратифікація Угоди про зону вільної торгівлі в рамках СНД. Окрім того, опозиція підозрює владу в намірі переголосувати скандальний «мовний» закон.

Раніше ходили чутки про те, що позачергова сесія відбудеться 31-го липня, і тому Об'єднана опозиція вирішила перенести свій з'їзд з 31-го на 30-те. Але щойно опозиціонери ухвалили таке рішення, як влада змінила думку і датою позачергової сесії призначила 30-е липня. Вдруге змінювати дату з'їзду опозиціонери не стали. Як повідомили на прес-конференції в п'ятницю Арсеній Яценюк і Олександр Турчинов, у понеділок вони планують встигнути і туди, і туди: проведуть з'їзд рано вранці, ще до початку засідання в Раді.
XS
SM
MD
LG