Спеціальні потреби

Що думають експерти про західну допомогу Україні?


В Україні цього тижня очікують делегацію Міжнародного валютного фонду, яка вирішуватиме, чи надати Україні третій транш фінансової допомоги на загальну суму 17 з половиною мільярда доларів. Від рішення МВФ залежить також, чи продовжить уряд США та країни Євросоюзу свої програми допомоги Україні. Наразі західна поміч затримується. Проте на Заході є застереження щодо того, чи здатна Україна раціонально використати іноземні гроші.

МВФ з минулого року витримує паузу у фінансовій допомозі Україні через застереження щодо методів діяльності уряду, недоліків в інституційних змінах і недостатню боротьбу з корупцією. Перед планованим приїздом делегації МВФ в Україну американська газета The Washington Post надрукувала статтю, в якій застерігається Захід від надання грошей Києву. Її автори: професор Каліфорнійського університету в Берклі Стівен Фіш та політолог Ніл Абрамс.

Говорить політолог та інвестиційний консультант Ніл Абрамс:

«Це факт, що з кожного долара, який надходить в Україну у вигляді допомоги більшість розкрадає (український) уряд. Тож коротко кажучи – допомога Україні не принесла нічого доброго. І причиною того є корупційні дії української політичної та ділової еліти. Я вважаю, якби тієї допомоги не було, українська політична еліта відчувала би значно більший тиск і потребу розбудовувати ефективну державну систему та запроваджувати серйозні економічні реформи».

Інший американський часопис Examiner подає контраргумент. Журналістка Джулія Девіс пише: допомога Україні спрацьовує. «Замість того, щоби разом з водою виплеснути і дитину, Захід повинен і далі підтримувати важкий шлях України до демократії, політичної й економічної незалежності від Росії, а також боротьбу з корупцією»

Політолог Ніл Абрамс не заперечує надання допомоги в принципі, але не зараз:

«Я вважаю, що, безсумнівно, треба дочекатися уряду, який серйозно налаштований на реформи. І це буде легко помітити: такий уряд не матиме на міністерських посадах людей з посткомуністичних політичних та бізнесових кіл. Такий уряд буде складатися з незалежних технократів. Я вважаю, що це має бути першим кроком. В успішних посткомуністичних східноєвропейських країнах, до надходження допомоги, з’являлася потужна опозиція, не пов’язана зі старими правлячими колами. І там запроваджували радикальні реформи, погляньте на досвід Естонії».

Уряд Яценюка, в якому були так звані технократи, наприклад Наталія Яресько та Айварас Абромавічус, започаткував чимало корисних реформ, – відзначають західні економісти. У той час як новий уряд Гройсмана ще не встиг себе показати, але перші відгуки МВФ на заявлені наміри кабінету – позитивні. Від України хочуть більшого.

Ніл Абрамс каже:

«…Позики країні дуже схожі на позики підприємству. Якщо гроші справді використовувати для реформування економіки, державної системи і законодавства, то, таким чином, ви підтримуєте здатність економіки генерувати надходження, необхідні для повернення позик. Але якщо надається іноземна допомога, а структурних реформ не відбувається, тоді, звичайно, ми бачимо лише накопичення боргів, які лягатимуть щораз більшим тягарем на платників податків».

Дивіться також: НАТО веде модернізацію, знищить агресора у разі нападу - голова Пентагону

НАТО веде модернізацію, знищить агресора у разі нападу - голова Пентагону. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:37 0:00

Відео - найголовніше

Антитерористична операція у Нагірному Карабасі. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:31 0:00
XS
SM
MD
LG