Спеціальні потреби

Україна стурбована діями Росії в Сирії


Міністерство закордонних справ України (архівне фото)
Міністерство закордонних справ України (архівне фото)

Україну непокоїть рішення Ради Федерації Росії направити військові літаки до Сирії.

КИЇВ - Застосування російських збройних сил на території Сирії підриває процес мирного врегулювання на Донбасі і може бути сприйнято як «загрозу» національній безпеці України. Про це повідомляється в заяві Міністерства закордонних справ України, оприлюдненій в зв'язку з рішенням Ради Федерації Федеральних Зборів Росії санкціонувати застосування військових літаків на території Сирії.

«У Міністерстві закордонних справ України з глибоким занепокоєнням сприйняли повідомлення про ухвалення в закритому режимі Радою Федерації Федеральних Зборів РФ постанови про використання збройних сил РФ за межами держави. Аналогічне рішення РФ від 1 березня 2014 призвело до окупації і анексії Автономної республіки Крим та міста Севастополь і викликало безпрецедентну кризу безпеки в Європі», - підкреслюється в заяві українського зовнішньополітичного відомства 30 вересня після того, як Рада Федерації Росії одноголосно проголосувала за використання російських військових літаків в Сирії.

Українські дипломати вважають, що «черговий карт-бланш на застосування збройних сил держави-агресора на тлі триваючої агресії проти України розглядають як загрозу для національної безпеки і крок, який підриває мирне врегулювання відповідно до заходів з імплементації «Мінськоих угод» напередодні саміту в «нормандському» форматі».

«Очікуємо від Російської Федерації публічного запевнення про відсутність будь-яких намірів щодо використання можливостей, наданих постановою Ради Федерації проти України, послідовного виконання зобов'язань щодо «Мінських угод» і негайного виведення своїх збройних сил з території України», - підкреслюється в коментарі українського МЗС.

На офіційному Інтернет-сайті МЗС Росії до моменту даної публікації відсутній який-небудь коментар у відповідь на питання, задані українською стороною.

Разом з тим, російські дипломати підводять підсумки зустрічі міністра закордонних справ Сергія Лаврова з держсекретарем США Джоном Керрі 30 вересня о Нью-Йорку.

«Зустріч з держсекретарем США Джоном Керрі була вже третьою за чотири дні, що свідчить про те, що з обох сторін, як підтвердили переговори президента Росії Володимира Путіна і президента США Барака Обами, є розуміння необхідності тісно співпрацювати, насамперед, в даній ситуації, по Сирії, але не тільки по ній. Обговорювалися й інші питання, ситуація в інших країнах регіону, обмінювалися думками з Україною у зв'язку з майбутнім самітом «нормандської четвірки» в Парижі 2 жовтня», - підкреслюється в інформації МЗС Росії за підсумками зустрічі Джона Керрі та Сергія Лаврова.

Про Сирію очима росіян

За словами київського політолога, експерта Агентства політичного консалтингу «Фабрика медіа» Олексія Курпаса, розвиток ситуації в Сирії - це спроба Росії створити біполярну структуру світу.

Цей крок Росії може серйозно вплинути на контекст міжнародних відносин, взаємодію Росії, США і НАТО
Сергій Толстов

«Володимир Путін давно мріє про біполярний світ, в якому він один із потужних і впливових полюсів і може за помахом свого бажання змінювати ситуацію в будь-якій точці світу: у будь-який момент він може відправити своїх солдатів, свої літаки і свої ракети куди завгодно», - говорить Олексій Курпас Російській службі «Голосу Америки».

Олексій Курпас називає «страхітливим брязкотом» зброєю сирійську операцію Кремля і відзначає її вплив на уми простих росіян.

«Так, ми розуміємо, що це все - гра. Причому, жахлива постановка бездарних акторів. Але цю гру дуже гарно обіграють в Росії, зриваючи оплески дев'яноста відсотків росіян, які вітають це рішення Ради Федерації, образно кажучи, квітами, при цьому ніхто не бачить ще 10% росіян, готових нести квіти на могили загиблих у нових війнах російських солдат», - підкреслює Олексій Курпас.

Експерт говорить про те, що рішення Ради Федерації Росії легалізувало військово-повітряну операцію в Сирії, тим самим, дозволяючи офіційній Москві ігнорувати будь-яку критику на Заході.

«Це демонстрація світові, що, мовляв, дивіться, ми на підставі наших законів можемо дозволити собі це робити. Хочете, не хочете, але вам доведеться погодитися: ми не дозволимо вам в односторонньому порядку наводити світовий порядок», - стверджує Олексій Курпас.

Масштаби операції в Сирії, за словами Олексія Курпаса, можуть втягнути Росію у військову кампанію, незрівняну з тією, яка проводила російська сторона, зокрема, анексувавши Крим і окупувавши частину східних областей України.

Разом з тим, Олексій Курпас вважає, що Сполучені Штати дипломатичними методами могли б протистояти можливій російської експансії на території Сирії.

«Ми пам'ятаємо Карибську кризу, протистояння Кеннеді - Хрущов. Тоді Кеннеді зайняв жорстку позицію, тим самим розрядив симтуацію, позбавивши Кубу радянських ракет», - вважає Олексій Курпас.

«Сирійська криза»: аспекти впливу

З посиленням напруженості, ультиматумом Сполученим Штатам і бажанням провести військову операцію за межами колишнього Радянського Союзу пов'язує дії Росії в Сирії директор Інституту політичного аналізу і міжнародних досліджень Сергій Толстов.

«Цей крок Росії може серйозно вплинути на контекст міжнародних відносин, взаємодію Росії, США і НАТО. Між великими державами - ситуація напружена і рольова. Зараз потрібно дивитися, як і хто буде реагувати на «сирійську ситуацію», і який вплив вона матиме на відносини між Заходом і Росією в багатьох аспектах не тільки в плані врегулювання регіональних конфліктів в інших регіонах світу, але і в тому числі - на сам діалог між супер-державами», - говорить Сергій Толстов Російській службі «Голосу Америки».

За словами Сергія Толстова, бажання офіційної Москви проводити власну, фактично, військову операцію паралельно з діями міжнародної коаліції, - безпрецедентний випадок для відносин держав колишнього радянського блоку, а також сучасної Росії з НАТО і Сполученими Штатами.

«Ймовірно, що після того, як на Генасамблеї ООН Володимир Путін і Барак Обама не змогли домовитися про більше ніж, про консультації між військовими представниками щодо Сирії, послідувала жорстка відповідь Кремля, значно жорсткіша, ніж це було в 1999 році, коли російська десантна бригада з Боснії здійснила марш-кидок в аеропорт Приштини під час югославської кризи. Багатьох на Заході тоді цей крок Росії шокував. Вважалося, що Косово піде під контроль НАТО, а Росія не отримає сектору безпеки», - зазначає Сергій Толстов.

Сергій Толстов вважає, що для врегулювання «сирійської кризи» необхідні складні, правильні рішення: «Настає час великої політики і дипломатії, в якій видима частина айсберга - відсотків двадцять», - підкреслює Сергій Толстов.

Він вважає, що дії Москви в Сирії - це спроба оскаржити лідерство Сполучених Штатів у міжнародній системі безпеки.

«У всіх відношеннях, з боку Росії цей крок налякає дуже багатьох на Заході. Першу реакцію на цей крок серед європейців, імовірно, ми дізнаємося 2 жовтня від Анґели Меркель, Франсуа Олланда і президента України Петра Порошенка, які в Парижі разом з президентом Росії проведуть зустріч у "нормандського форматі"», - говорить Сергій Толстов.

Про спробу узаконити агресію

Експерт Міжнародного інформаційно-аналітичного центру «Росія-Україна», політолог Олександра Решмеділова вважає, що рішення Ради Федерації про початок військово-повітряної операції в Сирії підтверджує бажання Кремля працювати в політико-правовому полі.

«Росія не бажає йти в площину міжнародної ізоляції і показує, що готова рухатися в візуально-зрозумілому для світу векторі. Тим не менш, текст рішення Ради Федерації можна прочитати неоднозначно, причому, виходить, що авіацію можна використовувати не тільки в Сирії, але й на інших територіях. Але поки що, очевидно, максимально гарячою точкою буде Сирія, при цьому буде знижуватися градус напруги на Донбасі», - каже Олександра Решмеділова Російській службі «Голосу Америки».

Олександра Решмеділова вважає, що конфлікт у Сирії не буде тривати короткий період часу, а активізація російської присутності в країні зраджує йому нові форми розуміння.

«Конфлікт у Сирії не одноденний - він триває кілька років, інформаційну увагу після кількох гучних приводів спостерігається з новою силою тільки зараз, особливо, якщо враховувати, що до зустрічі «на полях» Генасамблеї ООН Барак Обама і Володимир Путін не вели діалог кілька років» , - підкреслює Олександра Решмеділова.

Олександра Решмеділова вважає, що на даному етапі міжнародна коаліція і Росія поки що не визначилися з форматом протистояння терористам на території Сирії.

Дивіться також: Що кажуть про росіян у Сирії Білий дім, Пентагон, республіканці?

Що кажуть про росіян у Сирії Білий дім, Пентагон, республіканці? Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:10 0:00

XS
SM
MD
LG