Спеціальні потреби

Яценюк вимагає від Росії повернути вкрадене в Криму «блакитне паливо»


Арсеній Яценюк
Арсеній Яценюк
У вівторок Україна підняла ставки в суперечці з Росією щодо поставок газу, кажучи, що російська державна компанія «Газпром» заборгувала Києву близько мільряда доларів за природний газ, який вона «вкрала» після анексії Криму.

Росія попередила, що вона скоротить постачання газу в Україну 3 червня, якщо Київ не оплатить заздалегідь поставки на червень, в результаті чого подальші поставки газу до Європи можуть опинитися під загрозою.

З новою впевненістю і натхнений обранням нового президента України у неділю, прем'єр-міністр Арсеній Яценюк заявив, що газові переговори з Росією не можуть відбутися в нинішніх умовах. Яценюк сказав, що вимагає від Росії надати відповідь щодо повернення Україні 2,2 млрд кубометірв газу, які, за його твердженням, вона привласнила після анексії нею Криму в березні.

Газова суперечка спричинила напруження у відносинах між двома сусідами з часу, як Москва майже вдвічі підняла ціну для своїх поставок газу в Україну після того, які протестувальники повалили проросійського президента.

Суперечка також відновили занепокоєння у Європейському Союзі щодо можливості збоїв в постачаннях газу з Росії трубопроводами через українську територію.

«Ми хочемо почути відповідь від Росії…щодо повернення Україні 2,2 млрд кубометрів газу (1 мільярд доларів), які РФ «вкрала» через “Чорноморнафтогаз” на території АР Крим», - сказав Яценюк під час засідання Кабміну.

Яценюк також сказав, що якщо не буде ніякої домовленості між сторонами до 29 травня чергова зустріч України з «Газпромом» буде в Стокгольмському арбітражному суді, який намагатиметься вирішити суперечку.

Він підтвердив, що Київ заплатить свої борги, коли буде домовленість про ціну.

Відповідаючи на запитання про звинувачення Москви щодо крадіжки газу, речник «Газпрому» Сергій Купріянов сказав: " Ми поняття не маємо, що він має на думці."

Що стосується Москви, додав він, обидві сторони опрацювали план дій на переговорах, які відбулися під егідою ЄС в Берліні: Україна виплатить Росії два мільярди доларів своїх боргів до кінця тижня, і п’ятсот мільйонів до 7 червня за поставки в травні.

"Така позиція, здавалося, була остаточним рішенням, винесеним на тристоронній нараді", сказав він.

Голова правління «Газпрому» Олексій Міллер , виступаючи по телебаченні у понеділок, заявив, що компанія готова надати знижену ціну на газ для України, але тільки після того, як Київ сплатить принаймні частину свого боргу.

Москва каже, що газовий борг України становить 3,5 мільярди доларів і, починаючи з червня, необхідно буде їй платити за газ заздалегідь, обіцявши доставити стільки блакитного палива, скільки за це заплатили.

У понеділок, повноважений Європейського Союзу з питань енергетики, Ґюнтер Еттінґер заявив, що Росія і Україна досягли прогресу щодо ціни на переговорах у Берліні та, що обидві сторони розглядають його пропозицію, щоб Україна заплатила два мільярди доларів своєї заборгованості до четверга, що може прокласти шлях для відбуття переговорів у п'ятницю.

Але державна газова компанія України «Нафтогаз» заявила у вівторок, що жодного реального прогресу не було зроблено з «Газпромом», звинувативши Москву в тому, що вона зайняла «неконструктивну» позицію.

Компанія «Нафтогаз» висловила готовність платити, якщо буде знайдений "цивілізований компроміс" для забезпечення доставки газу в Україну.

Міністр енергетики України Юрій Продан заявив у понеділок, що не було ніякої остаточної домовленості після переговорів у Берліні, і відмовився підвердити, що Україна погодилася виплатити два мільярди доларів у четвер. За його словами, обидві сторони повинні це вирішити до опівночі в середу.
XS
SM
MD
LG