Спеціальні потреби

Партія регіонів посилює позиції в столиці


Партія регіонів посилює позиції в столиці
Партія регіонів посилює позиції в столиці

Правляча в Україні Партія регіонів продовжує перебирати владні повноваження в Києві. Представники цієї політичної сили обіцяють, що найближчими днями президент призначить нового голову Київської міської державної адміністрації. Обраного киянами діючого мера Леоніда Черновецького фактично усунуто від вирішення будь-яких господарських справ. Задля отримання контролю над столицею влада також пішла на скасування в Києві районних рад, як органів місцевого самоврядування.

Замість райрад задля управління районами діятимуть районні державні адміністрації, очільники яких будуть призначатися президентом. Такі нововведення до Закону України «Про столицю України – місто-герой Київ» Верховна Рада ухвалила одночасно із рішенням скасувати райради. Парламент також наділив повноваженнями створювати або ліквідовувати районні ради киян шляхом проведення місцевого референдуму і саму Київраду. Остання скористалася своїм правом ліквідувати інститут районних рад.

Один із ініціаторів рішення, перший заступник голови Київської міської державної адміністрації Олександр Попов, який нині фактично керує столицею, пояснює таку реформу економією: «Сьогодні із бюджету міста витрачається 309 млн. грн. на утримання бюрократичного апарату. Рішення, прийняте Київською міською радою, дозволить створити чітку структуру вертикалі виконавчої влади, яка не лише сприятиме ефективному вирішенню соціальних проблем киян, а й вивільнить додаткові кошти для їх розв’язання».

Свою думку Олександр Попов підтвердив і на нещодавній зустрічі із Віктором Януковичем, пообіцявши серйозне скорочення бюрократичного апарату. За словами Попова, «в райдержадміністраціях сьогодні понад 100 заступників голів, після їх скорочення залишиться не більше 50». Чиновники поки що не повідомляють хто саме втратить посади. Працівники столичних райрад кажуть, що підписали документи про ознайомлення із скасуванням їхніх посад, і поки очікують своєї майбутньої долі. Коментувати – що буде далі, - відмовляються.

На думку голови Шевченківської районної у місті Києві державної адміністрації Віктора Пилипишина така політика централізації влади в столиці матиме радше негативні наслідки для столичного господарства: «Більша частина послуг громаді надається саме районними органами влади. Саме районна влада, знаходячись найближче до людей, краще розуміє потреби мешканців, а отже має вирішувати переважну кількість питань з життя місцевої громади», - впевнений Пилипишин. Він зауважує, що «районна влада відповідає за все, але не впливає ні на що».

На думку керівника проекту Polittech Ярослава Макітри, ліквідація райрад була суто політичним рішенням: “Партія регіонів визнає втрату впливу в Києві і намагається таким чином отримати повний контроль над столицею». Експерт називає рішення ліквідувати районні ради в столиці «непродуманим та спонтанним», спричиненим низькими рейтингами підтримки Партії регіонів у Києві.

Експерти зауважують, що реформування системи управління столицею здійснюється всупереч волі її мешканців. Більшість киян вважає, що районні ради все ж потрібні. Майже кожен другий мешканець столиці під час опитування соціологічною службою Центру Разумкова висловився за збереження цих органів місцевого самоврядування. Готовність прийти на вибори, якби вони відбулися, висловила більшість киян опитаних Київським міжнародним інститутом соціології.

XS
SM
MD
LG