Спеціальні потреби

Український виборець хоче справедливості, але переконаний, що її не буде


Українці хочуть, щоб причетні до фальсифікацій на виборах несли кримінальну відповідальність, але свій політичний вибір робитимуть керуючись тим, хто очолює список, за виключенням провладної партії – за неї голосують і просто за звичкою. Такі дані загальнонаціонального опитування Фонду «Демократичні ініціативи».

Хоча до виборів ще близько чотирьох місяців, передвиборча кампанія неофіційно вже почалася. Яскраве свідчення цьому – рекламні ролики на телебаченні та радіо, бігборди та теми, які політики піднімають виключно напередодні виборів. Утім, українці майже не вірять, що вибори будуть чесними. На думку експертів, це демонструє загальне ставлення громадян до того, що відбувається в країні.

Політичні уподобання виборців мало змінилися у порівнянні з попередніми роками, відмічають автори дослідження.

«Ми бачимо, що рейтинги багатьох партій застигли, і скільки б вони не билися за мову – це не є головним пріоритетом електорату, тому це не змінить ситуацію. Поки кампанія не набуде змістовності, рейтинги не будуть змінюватися значним чином», – сказав голова Комітету виборців України Олександр Черненко.

Так, рейтинги опозиційної партії «Батьківщина» та «Фронт змін» не змінилися, і як і раніше становлять 20,4%. Провладна партія сьогодні має 21,5% підтримки електорату, у порівнянні з 21,8% минулого року. Утім, рейтинг нових гравців активно зростає, так партія УДАР Віталія Кличка сьогодні має підтримку 8% громадян, що на 5% більше, ніж минулого року. Подібно до цього зростає підтримка партії «Україна вперед!» Наталії Королевської, яку сьогодні підтримують 4%.

Попри скепсис деяких експертів щодо того, що в нових партіях, УДАР та «Україна вперед!», немає відомих облич окрім лідерів, і результати опитування показують, що це може бути їм на руку. Адже є частина виборців, особливо молодшого віку, які прагнуть бачити нові обличчя в політиці, й саме вони створять надійну підтримку цим партіям.

Надія на міжнародних спостерігачів

Зросла роль міжнародних спостерігачів та громадських організацій. Українці прагнуть бачити більше закордонних представників на дільницях, з надією, що так вибори пройдуть більш чесно. Для того, щоб підтримати роботу недержавних організацій, 16% опитаних сказали, що готові безкоштовно їм допомагати.

«У порівнянні з іншими виборами, роль міжнародних спостерігачів зросла, тому що люди більше покладаються на погляд зі сторони та їх спроможність контролювати процес, адже з вітчизняними спостерігачами влада може вчинити як завгодно, або просто виставити з виборчої дільниці», – сказала Голосу Америки директор Фонду «Демократичні ініціативи» Ірина Бекешкіна.

Утім, експерт відмічає, що навіть попри потенційне збільшення кількості міжнародних спостерігачів у порівнянні з попередніми роками, їх буде недостатньо , щоб бути присутніми на кожній дільниці. Тому зростає роль організацій, які ведуть моніторинг виборчої кампанії та громадських організацій, які зможуть проконсультувати, де потенційно можуть виникнути гострі ситуації, і присутність міжнародного спостерігача буде дуже важливою.

Демократія – серед пріоритетів

Ще однією новою тенденцією стало зростання кількості українців, які серед своїх пріоритетів називають демократію, припинення репресій та боротьбу з олігархами. Утім, найактуальнішими темами для українців, як і раніше, є соціальні стандарти та боротьба з корупцією. Вони є спільними й об’єднують жителів усіх частин країни. Ті ж питання, що можуть розколювати Україну, стоять вкінці списку пріоритетів.

За словами експертів, перед президентськими виборами підтримка демократії – як президентського режиму – впала до критичного рівня і майже зрівнялася з підтримкою авторитаризму.

«Коли чогось немає, в чомусь відчувається нестача – воно наочно зростає в ціні», – сказала Бекешкіна. «Це одна з причин, чому Янукович переміг – люди втомилися від неорганізованої демократії та управлінського хаосу. Через півроку нової влади підтримка демократії зросла і різко знизилася підтримка авторитарного режиму, тому що люди відчули, чого їм не вистачає».

Утім, попри всі перестороги та попередження зі сторони країн західної Європи та США щодо важливості чесних виборів, експерти переконані, що порушення обов’язково будуть. Насамперед це станеться за рахунок мажоритарних округів, де буде багато самовисуванців, які переконані, що зможуть купити комісію. Також експерти говорять про можливі порушення зі сторони «людей з великими грошима», які будуть робити все, щоб стати депутатами та отримати недоторканість.

Відео - найголовніше

Мистецтво про непереможну силу жінки. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:27 0:00
XS
SM
MD
LG