Спеціальні потреби

Парламент змінив правила місцевих виборів і готується до конституційної реформи


Парламент змінив правила місцевих виборів і готується до конституційної реформи

Позачергове засідання українського парламенту закінчилося без несподіванок. Депутати напередодні виборів до органів місцевого самоврядування знову відкорегували правила виборчої кампанії, ухваливши Закон "Про внесення змін до Закону України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів" (щодо забезпечення прозорості та демократичності місцевих виборів). Цей законопроект був внесений регіоналом Олександром Єфремовим і за нього голосували представники урядової коаліції.

Сам закон ухвалили дещо понад місяця тому і він зазнав нищівної критики, як від української опозиції та експертів, так і від міжнародних організацій, як такий, що дає значні переваги партії влади, натомість зменшує можливості опозиційних сил.

Нинішні зміни знімають обмеження щодо можливості участі у місцевих виборах місцевих організацій політичних партій, зареєстрованих пізніше ніж за 365 днів до дня виборів, та надає можливість усім місцевим організаціям політичних партій висувати своїх кандидатів.

Це означає, що у виборах можуть брати участь політичні сили, які були зареєстровані нещодавно, такі як «Сильна Україна» Сергія Тігіпка та «Фронт Змін» Арсенія Яценюка.

Також закон змінює принцип формування складу територіальних виборчих комісій. Склад територіальних виборчих комісій збільшили до 18 осіб. Право подавати кандидатури для формування територіальних виборчих комісій дається не лише місцевим організаціям політичних партій, представлених у Верховній Раді України поточного скликання, а всім місцевим організаціям політичних партій, що зареєстровані в Україні.

Щоправда, їх представництво в комісіях не буде пропорційним. 15 осіб висуватимуться від місцевих організацій політичних партій, які представлені у Верховній Раді України поточного скликання, а також 3 особи з числа кандидатур, поданих місцевими організаціями політичних партій, які визначатимуться шляхом жеребкування.

Парламент не став сьогодні розглядати звернення Київської міської ради щодо ліквідації районних рад в столиці України. Це питання буде винесено 7 вересня, коли депутати повернуться з літніх канікул до роботи.

Головне питання нової парламентської сесії – можливі зміни до Конституції. Напередодні спікер парламенту Володимир Литвин заявив, що завдання для ради закінчити Конституційну реформу, розпочату в 2004 році.

«Треба серйозно підійти: по-перше, до зняття неузгодженостей у Конституції; по-друге, до логічного завершення того конституційного процесу, який було розпочато, і, зокрема, щодо організації влади на місцях. Для того щоб рішення, які приймаємо у вигляді законодавства, були синхронізовані з повноваженнями, котрі мають отримати місцеві органи влади. Звісно, нам потрібно чіткіше розмежувати владу на центральному рівні. І прийняти такий документ (чи то у формі змін до Конституції, чи то у формі нової редакції Основного закону), який би дозволив реалізувати ті грандіозні задуми, про які сьогодні йдеться. Зрозуміло, що ми повинні враховувати реалії, які відбуваються у світі. Ті проблеми зовнішньополітичного характеру, з якими зіштовхнеться Україна» - заявив Литвин.

Нагадаю: раніше, голова «Батьківщини» Юлія Тимошенко заявила, що в процесі чергової реформи Конституції до парламенту можуть бути внесені ініціативи щодо збільшення президентського терміну до 7 років, і повноваження нинішнього парламенту до 2015 року.

XS
SM
MD
LG