Спеціальні потреби

Україна і Чечня - паралелі


Москва - Невідомі озброєні формування на танках, невідомо кому належать, просуваються вглиб території. Солдати, які потрапляють у полон, розповідають на відеозаписі, що служать в російській армії, але російське військове командування каже, що його підлеглих там немає. Можна подумати, що йдеться про Україну, але це не так: фільм, який дивляться учасники конференції «Війна в Чечні: політичні помилки і військові злочини», розповідає про невдалий штурм Грозного 26 листопада 1994 «силами Надтеречного району», які виявилися військовослужбовцями Кантемировскої дивізії на службі Федеральної служби контррозвідки Росії.

Ті з учасників штурму 20-річної давності, хто не загинув у бою, потрапили в полон до чеченських бойовиків, і їх вивозили з Чечні в грудні 1994 року депутати Державної думи і журналісти, в тому числі і автор цього матеріалу. Солдати і офіцери не хотіли їхати додому - вони побоювалися, що в Москві їх чекає щось жахливе, і тільки особисті гарантії тих, хто за ними приїхав, переконали російських військових виїхати з полону.

Промовці на конференції, організованій 28 листопада в Москві партією «Яблуко», проводили паралелі з ситуацією в Україні, коли взяті в полон російські десантники розповідали про себе все, тоді як їх командування говорило і говорить досі, що в сусідній країні російських військовослужбовців немає.

Лев Шлосберг: тепер інформацію про загиблих дістати неможливо

Лев Шлосберг, депутат та головний редактор газети «Псковська губернія», на конференції розповів раніше невідомі дані про те, як саме російські військовослужбовці потрапляли в Україну: «Якась частина інформації (про участь російських військових у військових діях на сході Україна - Д.Г.) виявилася нам відома в силу абсолютно безвідповідального ставлення до військовослужбовців з боку Російської Федерації як держави, керівництва збройних сил, в тому числі і 76-й Псковської дивізії ВДВ, яке призвело до того, що й самі військовослужбовці та їх сім'ї дійсно не знали, що їх відправляють не в Ростов, а в Україні».

«Ті рідні загиблих російських солдатів, з якими я спілкувався, як і батьки тих, хто вижили, розповідали, що в ніч з 15 на 16 серпня людей прямо з місцевих навчань садили в літаки, і ті з рідних, хто встиг доїхати до воріт частини - там дуже близько їхати - буквально стояли там з мішечками і встигли дати військовим в дорогу щось з дому, а деякі не встигли й цього. Потім їм дали три дні на бойове злагодження під Таганрогом, і 18 серпня відправили, як це кажуть десантники, «через стрічку», віднявши мобільні телефони. І коли чинний командир 76-ї дивізії отримав список загиблих в Україні (йому принесли абсолютно секретний пакет), він сидів весь білий, але нічого не зробив», - розповів Лев Шлосберг.

В інтерв'ю Російській службі «Голосу Америки» депутат і журналіст повідомив, що після появи перших публікацій про секретні похорони російських військових, загиблих в Україні, на родичів військовослужбовців почали чинити серйозний тиск армійські начальники, і тепер справжнього масштабу втрат російської армії в неоголошеній війні встановити не вдається: «Інформацію для сімей стали дуже контролювати. Перед тим, як повідомити людям про те, що трапилося, або одночасно, їм повідомляють про те, що ця інформація повинна залишатися закритою. Відповідно, змінюються обставини. Якщо раніше на стрічках вінків можна було прочитати, що це від військових частин, то надалі ці, скажімо так, ознаки пішли».

«Є родини загиблих, які живуть в квартирах, за які не до кінця була виплачена іпотека. Військову іпотеку платить Міністерство оборони. Умова цих платежів - це те, що сім'ї поводяться лояльно по відношенню до держави. Крім того, сім'ї загиблих отримують значну одноразову допомогу і надалі щомісячні виплати залежно від сімейної ситуації, наявності неповнолітніх дітей», - пояснив Лев Шлосберг.

На думку псковського депутата, «мова може йти про сотні російських військових, загиблих в Україні, але точне і навіть приблизне число їх зараз дізнатися неможливо».

Григорій Явлінський: ця війна може перерости у світову

Депутат Санкт-Петербурзьких законодавчих зборів, засновник партії «Яблуко» Григорій Явлінський в інтерв'ю «Голосу Америки» сказав, що «природа Першої чеченської війни зовсім інша, ніж війни в Україні - та війна була пов'язана з глибокими проблемами історії Росії, національними та культурними особливостями , значною мірою - з періодом сталінських депортацій», проте «деякі методи, наприклад, відправляти солдатів і говорити, що там нікого немає, абсолютно ті ж самі».

За словами Григорія Явлінського, в Україні «Росія спровокувала конфлікт, вона його і веде в тій чи іншій формі: через «відпускників», або через волонтерів, або ще через когось, вона передає туди зброю. Вона підтримує це».

Відомий російський політик побоюється того, що «з такої війни може вийти ще більша війна, і це може перетворитися на світову війну, тут збільшення небезпеки не має межі».

Як вважає екс-лідер «Яблука», для вирішення конфлікту в Україні «потрібні прямі політичні переговори між президентами Путіним і Порошенком для того, щоб намітити кроки припинення всього цього неподобства».

«Там потрібно терміново зупинити кровопролиття і бойові дії. Крім того, йде зима, і там буде дуже багато жертв, пов'язаних з тим, що умови життя будуть нестерпними. Не тільки у великих містах, а й у маленьких селищах людям буде дуже погано», - вважає Григорій Явлінський.

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG