Спеціальні потреби

Тепер українці розуміють, що відбувалось у Чечні - історик


Слід Стрєлкова у Чечні - розповідь правозахисників
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:14 0:00

Слід Стрєлкова у Чечні - розповідь правозахисників

Володимир Путін не вперше отримує політичні дивіденди завдяки війні. Він набрав популярності саме після жорстокого придушенням прагнень Чечні до Незалежності. Чеченський історик і дисидент Майрбек Вачагаєв пригадує, тоді на території Чечні з’явилися підготовлені ФСБ російські найманці, а кремлівська пропаганда створювала негативний імідж чеченців.

"Протягом 20 років ми це бачили у Чечні. Для України – це звісно нове явище. Україна не могла зрозуміти, що відбувалось у Чечні, тому що все це було з подачі Москви. Тепер ви бачите – як інформацію про Україну подає Росія і можете зрозуміти, що було в Чечні в 90-х роках. Грубо кажучи, нині українці опинилися в шкірі чеченців", - говорить Вачагаєв.

На думку українського військового експерта Івана Якубця те, що нині Росія робить в Україні – стало логічним продовженням її багаторічної політики.

"Росія нав’язує свою волю вільним народам. Це та політиична складова, яку після перемоги в Чечні Росія починає розповсюджувати не тільки в середині своєї держави, але і на оточення", - каже член експертної ради Центру дослідження армії, конверсії та роззброєння.

Викрадення людей, вербування кримінальних елементів, руйнування міст – це все бачила Чечня, каже Майрбек Вачагаєв.

Втім, на його погляд між Чеченськими війнами і бойовими діями на Сході України є одна відмінність.

Вачагаєв каже ще з Чечні за Стрєлковим тягнеться кривавий слід

"У цьому сенсі, хоч це і прозвучить некоректно, але вам пощастило, що Росія вас не може загарбати".

"З Чечнею все було інакше, тому що Чечня, порівняно зі Східною Україною, дуже маленька, вона як район, скажімо, Харківської області. Саме тому в Чечні Росія вела себе дуже жорстко. Дай Бог в Україні ніколи не повториться те, що сталося з Грозним. Це було півмільйонне місто, яке було цілком знищене і досі відновлюється", - каже Вачагаєв.

Погоджується з ним і директор Центру близькосхідних досліджень - Ігор Семиволос.

"В Чечні росіяни використовували всі наявні у них засоби ведення бою. Знищуючи будь який опір і руйнуючи міста. По суті тут ми бачимо лише елементи цього. Хоча росіяни також намагаються зруйнувати інфраструктуру", - говорить Семиволос.

Паралелі між АТО в Україні та Ізраїлем - розповідає оглядач газети “Гаарец”
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:11 0:00

Ще одна подібність конфліктів - персонажі, що брали у них участь. Серед тих, хто уже пройшов кріз конфлік у Чечні і заварював безлади на Сході, зокрема, й колишній міністр оборони ДНР Ігор Стрєлков, який минулого тижня таємниче зник із поля бою.

На думку, Івана Якубця історія про поранення Стрелкова вигадана для того, щоб відвернути увагу від досвідченого ФСБ-ика, який вже виконав свою справу на Сході України.

Вачагаєв каже ще з Чечні за Стрєлковим тягнеться кривавий слід.

А в російському «Меморіалі» навіть розповідають про конкретні справи, в яких був задіяний Стрєлков.

"Разом із Бородаєм та іншими Стреєлков публікував статті про Чеченську війну. Стрєлков сам визнав, що там воював. При чому він же був персонажем-фігурантом заяв людей, родичів зниклих безвісти. Ці справи стосуються зниклих навесні 2001 року у Ввєдєнському районі Чечні шістьох місцевих мешканців. В якості одного з учасників викрадення людей, родичі зниклих називали офіцера на прізвище Стрєлков", - каже Олександр Черкасов, голова ради правозахисного центру «Меморіал».

Влада не говорить зі східняками про цілі АТО - журналістка
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:08 0:00

Колишній чеченський генерал Іса Мунаєв, а нині голова громадсько-політичного руху «Вільний Кавказ» стверджує, що на совісті Стрєлкова й інші злочини.

«Стрєлков, він же Гіркін є міжнародним військовим злочинцем, на совісті якого сотні закатованих тортурами і після цього вбитих мирних мешканців Ічкерії. Дружина президента Ічкерії Абдул-Халіма Садулаєва також була жорстоко вбита цим бандитом після довгих болісних тортур і катувань», - говорить Мунаєв.

В одному з перших своїх інтерв’ю з Донбасу Стрєлков визнав, що воював у Чечні, щоправда заявив: інформація про те, що він розпорював людям животи – перебільшення.

Схід України не сприймає ні уряд у Києві, ні бойовиків-сепаратистів
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:34 0:00

На думку, Вачагаєва одного дня Стрєлков має постати перед міжнародним трибуналом. А поки Україні треба не допустити хаосу, куди Стрєлков і його поплічники затягнули заманливими гаслами.

"Всі в країні мають усвідомити – якщо зараз послизнутиися, то Україна не підніметься ніколи", - говорить Вачагаєв.

Допомогти Україні піднятися з колін готові й добровольці з чеченської діаспори. За неофіційною інформацією, Іса Мунаєв та ряд інших чеченських дисидентів із Західної Європи вже воюють на стороні української армії.

Дивіться також : Коли Україна процвітатиме, Крим сам повернеться - колишній посол США в Україні

Коли Україна процвітатиме, Крим сам повернеться - колишній посол США в Україні
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:59 0:00

  • 16x9 Image

    Тетяна Харченко

    Має більш ніж 16-річний досвід у журналістиці. Починала з роботи кореспондентки на радіо «Континент» у Києві. Відтоді працювала журналісткою на телеканалі СТБ, а також у виданнях: «Україна молода», «Газета по-українськи», «Новинар»; спеціальною кореспонденткою і текстовою редакторкою ранкових випусків телеканалу СІТІ, оглядачкою та головною редакторкою сайту «Медіа Бізнес»; дописувала для National Geographic Україна.

    Має дві вищі освіти – за першою – фольклористка й викладачка української мови та літератури. Диплом режисерки документального кіна отримала як стипендіатка програми Fulbright, в американському університеті Wake Forest, що у Північній Кароліні.

    Є авторкою кількох документальних короткометражних фільмів, два з яких – «Пісні надії» та «Солдат-метелик» – були показані на американських кінофестивалях: RiverRun International Film Festival та Princeton Film Festival. З «Голосом Америки» була від весни 2014 року до осені 2017 року. Працювала як відеооператорка, журналістка та продюсерка. Відзняла серію сюжетів про українську діаспору в США з Бостона, Нью-Йорка, Парк-Сіті, Балтимора, Вашингтона, Арлінгтона, Нью-Джерсі та Лос-Анджелеса.       

XS
SM
MD
LG