Спеціальні потреби

Вибори 2012: підрахунок голосів затягується


Центральна виборча комісія повідомляє про затримку з підбиттям підсумків парламентських виборів, що заважає встановити результати волевиявлення громадян. Найбільше необроблених протоколів в округах, де конкуренти від влади і опозиції мають рівні шанси отримати перемогу.

Заступник голови Центрвиборчкому Андрій Магера на брифінгу заявив, що найбільше скарг надходить із столичних округів. Він не виключає, що таким чином штаби кандидатів намагаються або зірвати підрахунок голосів, або фальсифікувати результати виборів. Ці спроби Магера називає протизаконними і погрожує санкціями:

«Якщо хтось буде намагатися протиправно втручатися в цю діяльність, Центральна виборча комісія буде реагувати миттєво. Тобто, з нашої сторони буде звернення до прокуратури», – заявив він. В ЦВК прогнозують, що остаточне оголошення офіційних результатів перегонів відбудеться не раніше 11 листопада. До того часу в Центрвиборчком мають надійти документально підтверджені дані із усіх областей.

Затягуванням підбиття підсумків виборів обурилася об’єднана опозиція. Лідер партії «Батьківщина» Арсеній Яценюк переконаний, що підрахунок голосів зупинили для того, щоб на тих округах, де виграє кандидат від Об’єднаної опозицїі, визнавати недійсними результати голосування. Яценюк закликав владу зупинити можливі махінації. «Ми звертаємося до президента, генерального прокурора і міністра внутрішніх справ негайно навести порядок на цих виборчих дільницях», – наголосив він.

За даними опитувань, які на виході з виборчих дільниць проводили соціологічні компанії, за партійними списками першість утримує правляча Партія регіонів. За неї віддали голоси близько третини виборців, що взяли участь у голосуванні. До парламенту також потрапляють комуністи, які значно покращили свій результат порівняно із попередньою виборчою кампанією. У Верховній раді нового скликання також будуть три партії, що називають себе опонентами президента Януковича – «Батьківщина», УДАР і «Свобода». Націоналісти здивували багатьох оглядачів, набравши принаймні вдвічі більше голосів, ніж прогнозували соціологи.
Затягуванням підбиття підсумків виборів обурилася об’єднана опозиція. Лідер партії «Батьківщина» Арсеній Яценюк переконаний, що підрахунок голосів зупинили для того, щоб на тих округах, де виграє кандидат від Об’єднаної опозицїі, визнавати недійсними результати голосування.

За попередніми даними, опозиційні партії у сумі набрали більше голосів, ніж ті, які нині формують правлячу коаліцію. Однак вже зараз очевидно, «Батьківщина», УДАР і «Свобода» не отримають більшості в наступному складі Верховної ради. Партія регіонів залишиться при владі завдяки поверненню до змішаної пропорційно-мажоритарної системи голосування, коли лише половину складу парламенту обирають за партійними списками.

Оглядачі вважають, що головна інтрига перегонів, чи вдасться Партії регіонів самостійно сформувати більшість без комуністів. Адже опозиційні політичні сили виключали можливість партнерства із пропрезидентською партією. В ПР дають зрозуміти, що не виключають і об’єднання із опонентами. Один із лідерів регіоналів Олександр Єфремов підкреслює, що альянс можливий лише на умовах підтримки його партії. «Ми будемо пропонувати об’єднуватися навколо програми, яку пропонує наша політична сила. Якщо колеги з парламенту з інших політичних сил зацікавляться цією програмою, значить ми із задоволенням приймемо їх у коаліцію більшості», – заявив політик.
XS
SM
MD
LG