Спеціальні потреби

Комітет виборців України: порушень було багато, але вони не були масовими


Українські громадські організації, які стежили за порушеннями на виборах, зафіксували понад півтисячі випадків фальсифікацій по всій Україні. Проте в Комітеті виборців України кажуть, що характер порушень не був системним та масовим.

«За тією інформацією, яка є в нас, вчорашній день був дуже проблемним, фіксувалися порушення різного характеру в усіх регіонах України, але ці проблеми не мали системного характеру. Сьогодні ми констатуємо, що більшість цих проблем не вплине на результати виборів по загальнонаціональному багатомандатному округу», – заявив голова Комітету виборців України (КВУ) Олександр Черненко.

Зокрема, спостерігачі від КВУ засвідчили чимало випадків підкупу виборців, так звані «каруселі», проблеми зі списками виборців, підвезення виборців до дільниці. Наприклад, у Херсонській області сільський голова найняв автобус за державний кошт та підвозив виборців до дільниці, а по дорозі агітував голосувати за Партію регіонів та роздавав по 50 гривень, розказує Олександр Черненко.

«В Україні вибори ніколи не були простими, – констатує голова КВУ, – Але серйозних порушень, покарань за серйозні фальсифікації за всі роки незалежності не було». Черненко згадує, що у 2005 році було відкрито понад 1200 кримінальних справ щодо фальсифікацій, але лише дві чи три людини посадили у в’язницю, а потім і їх амністували. Більшість отримала умовні терміни чи штрафи.
За порушеннями спостерігали і представники громадянської мережі ОПОРА. Так, у понеділок спостерігачі ОПОРи почали виявляти розбіжності між даними ЦВК та протоколами дільничних виборчих комісій.

Наразі спостерігачі від КВУ відправили за фактами порушень сотні заяв до правоохоронних органів. Водночас Управління зв’язків з громадськістю МВС України повідомило, що було зареєстровано 584 повідомлення «прямо чи опосередковано пов’язані із виборчим процесом».

За виборами спостерігала ще одна українська місія – віртуальна, за допомогою твітеру. Проект electua.org вже має досвід із висвітлення виборів у твіттері. 28 жовтня платформа ElectUA отримала 370 повідомлень про порушення виборчого законодавства по всій Україні. Серед них – підкуп виборців, вплив посадових осіб на хід виборчого процесу, «каруселі», махінації із списками виборців, а також сумнівний хід голосування на дільницях, які розташовувались у медичних закладах.

За порушеннями спостерігали і представники громадянської мережі ОПОРА. Так, у понеділок спостерігачі ОПОРи почали виявляти розбіжності між даними ЦВК та протоколами дільничних виборчих комісій. «Дані з протоколів про результати голосування і ті, що вже внесені на сервер ЦВК, не збігалися із тими ж дільницями», повідомляють в ОПОРі.

Втім, українським активістам таки вставили палки в колеса. Сайти КВУ, ОПОРи та проекту «Майдан. Моніторинг» були заблоковані протягом 28 жовтня через масові DDos атаки. Як повідомила координатор виборчих програм ОПОРи Ольга Айвазовська, атакували із Кореї та Китаю. Сайти не могли працювати, в той час коли за їх адресами містилася уся інформація від спостерігачів. Пізніше прес-служба Партії регіонів теж повідомила, що їх офіційний сайт атакували невідомі.

«Ті, хто в такий спосіб хотіли припинити потік інформації про порушення – в них це не вдалося», – зазначив голова КВУ Олександр Черненко. Втім свої висновки організації оприлюднили значно пізніше від запланованого часу.

Загалом, українські активісти переконані, що, не дивлячись на низку порушень, вибори визнають дійсними. Хоча очікують критики із-за кордону.
XS
SM
MD
LG