Спеціальні потреби

«Українки стали менше робити аборти», – Міністерство охорони здоров’я


Представництво Фонду народонаселення ООН в Україні презентувало доповідь щодо народонаселення у 2012 році. Хоча Україна і переживає демографічну кризу через зростання смертності та скорочення народжуваності, втім, експерти констатують і позитивні тенденції. Одна з них – скорочення кількості абортів.

Планування сім’ї – один із основних акцентів цьогорічної доповіді Фонду народонаселення ООН. «Наш звіт показує, що планування сім’ї має багатофункціональний вплив на розвиток нації. І українська влада зобов’язалася забезпечувати таке право своїм громадянам», – зазначає представниця Фонду Нузхат Есан.

Так, доповідь за 2012 рік свідчить, що планування сім’ї дозволяє зберігати життя та репродуктивне здоров’я жінок, а також дає молоді шанс обирати, коли і скільки мати дітей, а коли будувати кар’єру. У Фонді народонаселення ООН довели й той факт, що сім’ї, які планують народження своїх дітей, заробляють більше грошей, ніж ті, хто народжують незаплановано.

«Чому українська влада повинна інвестувати у планування сім’ї? Тому що це вплине на зростання можливості жінки вагітніти, а разом з тим, на розвиток економіки, бо молодь зможе правильно будувати свою кар’єру», – зазначає директор Фонду у Східній та Центральній Азії Вернер Хог.

Хоча стан із плануванням сім’ї в Україні не найкращий, що підтверджують і представники Міністерства охорони здоров’я України, втім, є і позитивні тенденції. Зокрема, це скорочення кількості абортів, які ще за радянських часів були єдиним способом планування сім’ї в Україні.

«У 1995 році в Україні було понад 716 тисяч абортів, у 2011 році їх було майже 156 тисяч. Це, безперечно, позитивна динаміка, важливий внесок до якої зробило функціонування служби планування сім’ї», – говорить заступник начальника управління охорони материнства, дитинства та санаторного забезпечення МОЗ України Валентина Коломейчук.

Втім, Україна продовжує перебувати у демографічній кризі, говорить представниця МОЗ. Серед проблем – і більша народжуваність хлопчиків ніж дівчаток, коли середній рівень життя чоловіків в Україні нижчий ніж у жінок, старіння населення, ВІЛ/СНІД тощо. В українському парламенті вирішили боротися із кризою кардинально – заборонити аборти. Такий законопроект зареєстрував бютівець Андрій Шкіль. Правда, документ ще з весни перебуває на розгляді у профільному комітеті.

Валентина Коломейчук, як і представники правозахисних організацій, не бачить в цьому вихід із ситуації. «Заборона абортів призведе до криміналізації цієї процедури. Вони будуть робити це поза законом. Якщо жінка хоче зробити аборт, вона його зробить. Ми повинні дати їй можливість робити це у спеціальному обладнаному закладі», – переконана вона.

Фахівці вважають, що питаннями планування сім’ї повинні займатися і урядовці, і школа, і лікарі, і сім’я. Тривожним фактом, на думку генерального директора благодійного фонду «Здоров’я жінки та планування сім’ї» Галини Майструк є й те, що більше 50% українських дівчаток-підліток починають статеве життя у віці 15-16 років. «Це проблема відсутності повноцінної сексуальної освіти в Україні, недостатнього виховання у сім’ях», – вважає вона.
У 1995 році в Україні було понад 716 тисяч абортів, у 2011 році їх було майже 156 тисяч. Це, безперечно, позитивна динаміка, важливий внесок до якої зробило функціонування служби планування сім’ї.
Валентина Коломейчук

Іншою частиною питання планування сім’ї є поширення засобів контрацепції та інформації про них. Дослідження МОЗ показує, що українки обізнані щодо засобів контрацепції, але все одно аборти досі лишаються одним із основних засобів планування сім’ї. Вернер Хог зауважує, що рівень поширення контрацепції в Україні на тому ж рівні, що і в Туреччині та Туркменістані. Наприклад, європейські країни мають значно вищі показники.

«На превеликий жаль, бюджет не виконується на 100%. МОЗ закуповує контрацепцію тільки для жінок, яким вагітність протипоказана», – говорить Коломейчук. Наразі основним джерелом поширення контрацепції в Україні залишаються міжнародні організації.

І представники Міністерства охорони здоров’я, і представники ООН, і правозахисники погоджуються в одному, що питання планування сім’ї дуже важливе і впливає на багато інших чинників. І держава не повинна намагатися вирішити її забороною абортів.
XS
SM
MD
LG