Спеціальні потреби

Куди веде Україну «справа Тимошенко»?


Опозиція вимагає скликати позачергову сесію Верховної ради, висловити недовіру та відправити у відставку генерального прокурора Віктора Пшонку, а також притягти до відповідальності голів СБУ та МВС за участь їх відомств у політичних переслідуваннях. Відповідного листа голова фракції «Батьківщина» Арсеній Яценюк направив спікеру Верховної ради.

Донька колишньої прем’єрки Юлії Тимошенко – Євгенія написала листа до президента, Верховної ради та генпрокурора, у якому вона говорить, що її матір хочуть убити, і просить цього не робити, згідно повідомленням на сайті Тимошенко.

Також у понеділок, близько 100 активістів молодіжної партії «Батьківщина» та деякі народні депутати вийшли на мітинг до адміністрації президента з вимогою припинити знущання над політичними в’язнями Тимошенко та Луценком.

У той же час чоловік колишньої прем’єрки Олександр Тимошенко опублікував на сайті Тимошенко заяву, у якій він називає обвинувачення своєї дружини у вбивстві Щербаня зривом саміту Україна-ЄС та віддаленням України від європейської інтеграції.

Про віддалення України почали говорити ще раніше. П’ятнична заява голови прокуратури Віктора Пшонки викликала жваві дискусії серед західних експертів, особливо та частина, у якій звинувачують Тимошенко у замовленні вбивства народного депутата Євгена Щербаня. Для того, щоб прояснити ситуацію для Заходу, генпрокурор провів у неділю зустріч з іноземними дипломатами, які працюють в Україні. Згідно повідомленням прес-служб, під час свого виступу Пшонка розповів послам про злочини, у яких звинувачують Тимошенко.

Як Захід бачить справу Тимошенко?

Розмови про те, що 2013 рік буде визначальним для євроінтеграції України та вже у листопаді буде підписана угода про асоціацію з ЄС, трохи притихли. Політика щодо ув’язнення Тимошенко та Луценка може стати на заваді успішному розвитку стосунків Києва та Брюсселя, адже ЄС ще у грудні вказав на три головні умови підписання угоди про асоціацію, які Україна не дуже поспішає виконувати.

«Відкриття нової справи проти Тимошенко посилає чіткий негативний сигнал Брюсселю, що одна з умов може бути не виконана. Нова справа насправді може ускладнити ситуацію ще більше, особливо, якщо її будуть розглядати за прикладом попередніх справ», – сказала Голосу Америки дослідниця Європейського офісу Карнеґі в Брюсселі Ольга Шумило-Тапіола.

Раніше країни Заходу заради стабільності в країні готові були закривати очі на деякі, навіть значні, невідповідності українських стандартів європейським, наприклад, неправомірні рішення суду, недосконале виборче законодавство. Проте політично вмотивовані переслідування майже вичерпали терпіння Заходу, вважає політичний аналітик інвестиційного банку Concorde Capital Зенон Завада.

«Обвинувачення та ув’язнення Тимошенко та Луценка напружили стосунки України та Заходу… Навіть якщо угода про асоціацію між Україною та ЄС буде підписана цього року, це буде лише символічно, якщо Тимошенко та Луценко залишаться у в’язниці. Ратифікація угоди буде набагато складнішою, навіть якщо їх випустять – західні лідери матимуть гіркий присмак. Якщо ж вони залишаться у в’язниці, ратифікація угоди буде ще більш недосяжною», – сказав Голосу Америки Завада.

Експерт вважає, що нові обвинувачення на адресу Тимошенко будуть розглядатися Заходом у ракурсі вибіркового правосуддя. Нові кримінальні звинувачення про співучасть Тимошенко у вбивстві Щербаня могли прозвучати саме зараз, у розпалі перемовин з ЄС про підписання угоди про асоціацію, щоб європейці мали більш зрозуміле пояснення – чому Тимошенко і досі за ґратами, вважає експерт Міжнародного центру перспективних досліджень Ігор Шевляков. Попередня справа Тимошенко та вирок по ній викликають багато запитань та сумнівів на Заході. Його розглядають як кримінальну відповідальність за адміністративне правопорушення.
Раніше країни Заходу заради стабільності в країні готові були закривати очі на деякі, навіть значні, невідповідності українських стандартів європейським, наприклад, неправомірні рішення суду, недосконале виборче законодавство. Проте політично вмотивовані переслідування майже вичерпали терпіння Заходу, вважає політичний аналітик інвестиційного банку Concorde Capital Зенон Завада.

«Європейці розглядають це як невідповідність покарання та характеру порушення. Можливо, зараз висувається кримінальне обвинувачення, щоб, можливо, допустити перегляд попереднього вироку і просто змінити справу та вирок. Тоді буде аргумент, що йдеться про кримінальне правопорушення по кримінальній справі», – сказав Голосу Америки Шевляков.

Кореспондент німецького видання «Die Welt» , який пише про Україну, Ґергард Ґнаук вказує на ще один прорахунок української влади. Якби Тимошенко та Луценко були справедливо засуджені, то це питання навіть не обговорювалося, але найгірше, чого досягла правляча партія – підірвала довіру до справедливого суду в Україні.

«Проблема у тому, що майже ніхто в ЄС не вірить, що порушені справи будуть розглядатися справедливо. Тому навіть питання – винен чи ні, стає менш важливим. Президент Янукович та 32-річні судді, які виносять вироки проти «найбільш небезпечних» опозиційних особистостей в Україні – вони підірвали довіру до верховенства права. А це важливо для ЄС та його лідерів, адже, як вони пояснять своїм виборцям, чому, попри все, Україна – на шляху до Європи», – сказав Голосу Америки Ґнаук.

Західні експерти сходяться на думці, що з тим, як в Україні висуваються нові обвинувачення та розслідуються старі справи, українська влада риє ще більшу яму між Україною та перспективою європейської інтеграції.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

XS
SM
MD
LG