Спеціальні потреби

Уряд Азарова хоче зробити Україну інвестиційно привабливою у 2013 році, чи вдасться?


 Микола Азаров
Микола Азаров
Український прем’єр переконаний - Україна має високий інвестиційний потенціал. У п’ятницю Микола Азаров зустрівся у Кабміні із іноземними інвесторами, де пообіцяв підвищити тарифи на комунальні послуги, щоб повернути фінансування МВФ, а також заявив, що уряд зробить все, щоб перейти від дефляції до помірної інфляції.

Покращення інвестиційного клімату в країні – такий пріоритет роботи влади визначив для українських міністрів президент Віктор Янукович.

“Ми з вами добре знаємо, що без притягнення інвестицій ні про яку модернізацію практично говорити не можна. Це буде просто “трьоп”, – заявив президент у четвер під час засідання Комітету з економічних реформ.

Президент наголосив, що у 2013 році “ми повинні створити режим максимально комфортного бізнес-середовища для залучення іноземних інвестицій і світового капіталу”.

Для цього, Віктор Янукович зобов’язав уряд привести Україну до сотні країн, які мають найлегші умови для ведення бізнесу. Президент також забажав, щоб у найближчому майбутньому підприємці змогли реєструвати новий бізнес через Інтернет, кількість контролюючих органів зменшилася, як і тиск з боку державних органів.

Наразі за рейтингом Світового банку “Doing business” у 2013 році, Україна посіла 137 місце із 185. Так, за останній рік Україна піднялась на 15 позицій вище, порівняно із 152 місцем у минулому році. Втім, до сотні ще далеко. Україна за сьогоднішнім рейтингом знаходиться між Лесото та Філіппінами, коли її найближчі сусіди далеко попереду.

Заяви представників влади щодо зростання інвестиційного клімату в країні далекі від реальності, заявляє народний депутат від “УДАРу” Павло Розенко. У коментарі Голосу Америки він зазначає: “Україна є абсолютно нецікавою для інвесторів, вона є непрогнозованою і програє у інвестиційній привабливості усім своїм найближчим сусідам”.

На думку політика, серйозні інвестори “мало зважають на те, про що їм розповідає влада”. “Їх більше цікавить реальна економічна ситуація та сигнали про стан країни, які вони отримують із різних джерел. І які сигнали ми можемо почути про Україну? Лише один негатив”, – говорить Павло Розенко. Він наводить у приклад практичне припинення співпраці з МВФ, загальний стан демократії в країні, корупцію на всіх рівнях, а також відсутність справедливої судової системи, через що інвестори не можуть відчувати себе в Україні захищеними.

Такої ж думки і депутат від КПУ, член парламентського Комітету з питань економічної політики Ольга Борита.
“Україна є абсолютно нецікавою для інвесторів, вона є непрогнозованою і програє у інвестиційній привабливості усім своїм найближчим сусідам”.
Павло Розенко, народний депутат від “УДАРу”

“Насправді, для того, щоб в Україну надходили іноземні інвестиції, а наші інвестори не тікали за кордон, закриваючи свої підприємства, необхідно, створити прозорі і зрозумілі правила гри, домогтися реальної економічної свободи у країні, а також відповідальної позиції влади у питанні економічного розвитку держави”, – вважає нардеп. На думку Ольги Борити, жодний західний інвестор добре поінформований про умови бізнесу в Україні не прийде в країну із своїми проектами, поки українські бізнесмени будуть закривати підприємства та згортати свій бізнес.

В тому, що Україна стане інвестиційно привабливою у 2013 році, сумнівається і директор економічних програм Центру Разумкова Василь Юрчишин.

Погіршення інвестиційної привабливості України, на думку експерта, відбудеться через наміри влади підвищити мито, через подорожчання імпортних товарів на ринках України, а також ускладнення доступу до зовнішніх ринків.

За його дослідженням, у минулому році рівень інвестицій “впав до кризового рівня – приблизно 18% від ВВП”. “Інвестори займають вичікувальну позицію - обсяг інвестицій у 2013 році не перевищить 20% ВВП”, – спрогнозував Василь Юрчишин.
XS
SM
MD
LG