Спеціальні потреби

Трамп усунув керівника розвідки через застереження про Росію, повідомляють у США


Дональд Трамп на виборчому мітингу в штаті Арізона 19 лютого 2020 р.
Дональд Трамп на виборчому мітингу в штаті Арізона 19 лютого 2020 р.

У США повідомляють, що президент Дональд Трамп вирішив усунути керівника однієї зі служб розвідки, яка подала американським законотворцям звіт про загрози виборчому процесу у Сполучених Штатах.

Газети Washington Post і New York Times повідомили, що президент був обурений, коли дізнався про звіт для членів Комітету з розвідки у Палаті представників, бо вважав, що подана посадовцями інформація може бути використана проти нього.

На наступний день Трамп викликав виконувача обов’язків директора Національної розвідки США Джозефа Маґуайра і згодом вирішив усунути його з посади.

Маґуайру довелося “вислуховувати докори… це було поштовхом” переповідає слова неназваного посадовця Washington Post.

Згідно з New York Times обурення президента було викликане висновками одного з чільних помічників Маґуайра, Шелбі Пірсона, який сказав законотворцям, що Росія втручається в американську виборчу кампанію, домагаючись переобрання Трампа на другий термін.

Президент оголосив, що призначить керівником Національної розвідки дотеперішнього посла США в Німеччині Річарда Ґренелла, активного прихильника Трампа.

“Голос Америки” звернувся до керівництва Національної розвідки та відділу у тій службі, що відповідає за безпеку виборів, але посадовці відмовились коментувати повідомлення.

Звернення до Білого дому також залишилося без відповіді.

Але реакція законотворців від Демократичної партії була негайною.

“Я глибоко стурбований”, - сказав у спеціальній заяві у четвер голова Комітету з питань національної безпеки Палати представників Бенні Томпсон.

“Президент ставить своє его понад країною”, - додає він. “Усуваючи з посади виконувача обов’язків Маґуайра за те, що його працівники подали відверті висновки стосовно втручання Росії у президентські вибори 2020 року, президент не лише відмовляється засудити зовнішнє втручання, він заохочує це”.

Складні відносини між Трампом та спецслужбами США сягають ще президентських виборів 2016 року, коли розвідслужби дійшли висновку, як це сказано у звіті оприлюдненому 2017 року, що “Путін і російський уряд намагалися сприяти кожній нагоді допомогти шансам обрання президента Трампа”.

Ті висновки підтримав також звіт спеціального прокурора Роберта Мюллера, який вказує: “Російський уряд вважав, що президентство Трампа було б корисним для нього і працював, щоб домогтися такого результату”.

Але Трамп завжди заперечував, що Росія втручалася і неодноразово посилався на те, що у цьому його запевняв президент Путін.

“Він сказав, що він не втручався”, - сказав Трамп журналістам після зустрічі з Путіним у В'єтнамі. “Він сказав, що не втручався. Я запитував його знову”.

Проте представники спецслужб США багато разів заявляли, що Росія не лише втручалася 2016 року, але й робила це 2018 року і буде це робити на президентських виборах 2020 року.

“Це не була поодинока спроба. Вони це роблять і в цей момент”, - сказав Мюллер законотворцям у липні минулого року. “І вони мають намір це робити в наступній виборчій кампанії”.

Нещодавно про наміри Кремля втручатися у вибори застерегли також союзники США.

“Цього року увага Росії буде безумовно зосереджена на США”, - йдеться у звіті Зовнішньої розвідки Естонії.

“Головне завдання полягає у тому, щоб домогтися таких результатів виборів, які будуть вигідні прихильним до Росії кандидатам, або тим, вплив яких буде найбільше розколювати Захід”, - сказано там.

Американські законотворці також застерігали про подальші втручання Росії у низці звітів сенатського Комітету з розвідки, які підтримали члени Конгресу від обох партій і один яких застерігає президента від використання втручань у вибори задля своєї політичної вигоди.

“Президент Сполучених Штатів повинен вдатися до кроків, щоб відмежуватися від політичних міркувань, коли він має справу з питаннями пов’язаними з іноземним впливом”, - сказано у звіті оприлюдненому цього місяця.

США не мали постійного директора Національної розвідки з середини серпня 2019 року, коли тодішній керівник Ден Коутс подав у відставку після низки суперечок з Трампом щодо висновків розвідслужб.

Зараз деякі представники спецслужб висловлюють стурбованість здатністю протидіяти інформаційному втручанню з Росії та інших країн, якщо служби розвідки не матимуть досвідчених керівників.

Тепер, коли з посади пішов Маґуайр їхня стурбованість зростає.

“Я вважаю, що Джозеф Маґуайр у важких умовах зробив усе, що міг, щоб уникнути ослаблення діяльності спецслужб”, - сказав колишній старший працівник ЦРУ, який зараз працюю в Джорджтаунському університеті.

На його думку це буде важче робити під керівництвом пропонованих нових керівників спецслужб, що не мають досвіду роботи в розвідці.

Дивіться також: Як в американських школах вчать поважати етнічні та культурні відмінності

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG