Спеціальні потреби

Перемога Трампа провокує кризу у закордонній політиці – Politico


Від Близького Сходу та Східної Європи до Азії та Мексики – країни готуються до великих змін

Приголомшлива перемога Дональда Трампа на виборах президента США провокуватиме негайну напруженість на кількох континентах, і змусить республіканців-експертів із закордонної політики вирішити чи їм працювати з людиною, яку опоненти вважають некваліфікованим бути президентом країни.

Про це йдеться у статті журналіста Майкла Кроулі у виданні Politico.

«Сам факт обрання Трампа спричинить політичну нестабільність в країнах Азії, Європи, Близького Сходу і Латинської Америки. Тим часом, світові лідери намагаються підготуватися до потенційно радикальних змін в американській закордонній політиці і готуються до глобальної фінансової паніки», - йдеться у статті.

Автор відзначає, що багато чого залежитиме від призначень нового президента на посади у Державному департаменті, Пентагоні і Раді національної безпеки, і чи він звернеться за допомогою у цьому до досвідчених «інсайдерів», зорема після того, як чимало експертів раніше публічно заявляли, що ні за яких умов не працюватимуть з Трампом.

«Я дуже надіюся, що багато з моїх консервативних колег приєднаються до адміністрації Тjампа», - каже республіканка Корі Шакі, яка працювала в Білому домі, Держдепі і Міністерстві оборони. Вона зазначила, що одна річ не агітувати за Трампа, але це вже зовсім інакше працювати для добра країни, коли його вже обрали президентом. (Сама Шакі протягом місяців говорила про те, що «ніколи» не працюватиме на Трампа.)

З його часто нечіткими та суперечливими заявами, перемога Трампа викликала глибоке занепокоєння та непевність у союзників США у всьому світі. Уряди спостерігатимуть за його заявами та призначеннями з «яструбоподібною» увагою, - пише Майкл Кроулі.

«Беручи до уваги незрозумілі та інколи непослідовні заяви про закордонну політику і Близький Схід --- Пенс виступає за безпечні зони в Сирії, Трамп виступає проти --- насамперед новообраному президенту необхідно з’ясувати його основні принципи у закордонній політиці», - відзначив Денніс Росс, який працював у Білому домі та Державному департаменті за влади кількох президентів з обох партій.

«Перші призначення можуть підказати, чим керуватиметься Трамп у підході до закордонної політики в цілому, і стосовно Близького Сходу зокрема», - наголосив він.

Експерти з питань Росії прогнозують, що російський президент Володимир Путін аргесивно проводитиме військову кампанію в Сирії не дуже побоюючись, що президент Трамп протистоятиме йому там, як, можливо, це робила б Гілларі Клінтон.

Трамп каже, що хоче співпрацювати з Москвою в Сирії та в інших регіонах, і не висловив ніякого зацікавлення такими військовими діями США, як безполітна зона, яку пропонувала Клінтон. Ще до голосування у вівторок, російські війська, за повідомленнями, готували новий наступ проти повстанців у місті Алеппо.

Експерти також кажуть, що націоналістична політика може спалахнути в країнах Східної Європи і Балтії біля кордонів Росії, створюючи небезпечну нестабільність в регіоні.

Трамп припустив, що він може не виступити на захист прибалтійських держав Латвії, Литви та Естонії, які є членами НАТО, якщо вони не робитимуть достатній внесок у бюджет Альянсу.

Щодо Китаю – Кроулі пише, що Пекін готуватиметься до економічної битви з новообраним президентом, який вже поклявся запровадити жорсткі нові тарифи.

Перемога Трампа також потрясе південним кордоном США, де вже і так непопулярного президента Мексики Енріке Пенья Ньєто його співвітчизники піддали гострій критиці за зустріч улітку з Трампом у Мехіко. Тимчасом вартість мексиканського песо впала через погрози Трампа обмежити торгівлю США з країною.

На фоні такого «табло кризи», республіканська еліта експертів закордонної політики, яка вважає Трампа огидним і некваліфікованим, продовжуватиме дебати, розпочаті потайки під час передвиборчої кампанії, про те чи, і як вони можуть угамовувати його найнебезпечніші імпульси. Хоча десятки досвідчених республіканських фахівців поклялися ніколи не працювати з Трампом, інші промовчали, прийшовши до висновку, що президент, у якого взагалі не має досвіду у закордонній політиці, потребуватиме допомоги експертів.

Попит на таких експертів може бути особливо великим у Державному департаменті, де кар’єрні офіцери закордонної служби місяцями говорять про те, чи зможуть вони працювати при президентстві Дональда Трампа. Чимало з них уважали такі дебати академічними, але зараз вони опинилися перед важким вибором між їхніми цінностями та добром країни.

Згідно з кар’єрним дипломатом, який розмовляв з багатьма колегами у Держдепі, «масові відставки» це реальна можливість.

Еліот Коен, впливовий республіканець, який був радником державного секретаря Кондолізи Райс і, який категорично виступав проти Трампа, закликав довголітніх співпрацівників дипломатичної служби та Ради національної безпеки не залишати своїх посад через розчарування.

«Кар’єрні люди, я вважаю, мають обов’язок служити вірно і запевнити дотримання принципів нашої конституційної системи урядування», - підкреслив Коен.

Дивіться також: Валерій Чалий, посол України в США, про американські президентські вибори

Валерій Чалий, посол України в США, про американські президентські вибори. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:29 0:00

Відео - найголовніше

Антитерористична операція у Нагірному Карабасі. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:31 0:00
XS
SM
MD
LG