Спеціальні потреби

Тури в Чорнобиль популярні серед іноземців


"Чорнобиль - найекзотичніше місце для туризму на Землі" - журнал Forbes. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:03 0:00

«Чорнобиль - найекзотичніше місце для туризму на Землі» - журнал Forbes. Відео

«Чорнобиль - найекзотичніше місце для туризму на Землі» - журнал Forbes

Мандрівка комфортабельним автобусом у пост-апокаліпсис. Тури у Чорнобильську зону, де 30 років тому сталася найбільша в історії людства техногенна катастрофа, сьогодні пропонує багато туроператорів. І кількість охочих побачити Чорнобиль на власні очі рік у рік росте. Популярний цей тур і серед іноземців – дехто приїздить в Україну саме заради цієї екскурсії. Наші кореспонденти теж купили квитки на автобусний тур для англомовних туристів.

«Тридцять років тому на цьому місці смертельну дозу радіації можна було набрати за кілька хвилин. Зараз тут, під реактором, фон не вищий, ніж на борту звичайного пасажирського літака. І щодня сюди, у Зону, курсують туристичні автобуси».

Американець Денні Робертс працює у Києві. Він каже – у Чорнобиль його попросив з’їздити хворий брат, привезти селфі на тлі 4-го реактора:

«Він знає про Чорнобиль геть усе. Я приїхав, бо це місто-символ. Сумний і відомий на весь світ».

Інженер із Бельгії Франсуа Дуаєн приїхав побачити новий конфайнмент. Він каже:

«Я чув, що його будують французькі компанії, тож кортіло подивитись, як це відбувається».

А Лорен Скотт із Чикаго тут просто з цікавості.

У групі іноземних туристів, що, озброївшись дозиметрами, перетнули контрольно-пропускний пункт Зони – американці й австрійці, чехи і шведи... Для декого з них слово «Чорнобиль» асоціюється з назвою комп’ютерної гри. Для інших це особистий спогад про далекий 86-й рік, коли і їхню країну накрило радіоактивною хмарою. Є й справжні знавці, що багато читали про Чорнобильську катастрофу, дивились документалістику. Для них Зона відчуження – номер один у списку місць, які необхідно відвідати в Україні.

Під спів пташок і писк дозиметрів вони блукають чагарями. Колись це були центральні вулиці великого села, називались Леніна і Жовтнева.

Он там крізь хащі прозирає ощадкаса.

Тут був будинок культури.

А тут – дитячий садок.

Я приїхав, бо це місто-символ. Сумний і відомий на весь світ
Денні Робертс

Нетрі Чорнобильської зони, яка за територією дорівнює державі Люксембург, ховають багато сюрпризів. Ось ця велетенська споруда, заввишки майже з Ейфелеву вежу – колишній надсекретний військовий об’єкт. Радар, що був здатен засікти пуск «Шатла» десь на іншому кінці Землі. Його прозвали «російський дятел» – за характерний звук, який він створював в ефірі. Утім, на радянських картах тут був прописаний інший звір: «Ведмежатко», дитячий піонерський табір.

«В связи с аварией на Чернобыльской атомной электростанции в городе Припять складывается неблагоприятная радиационная обстановка. Возникает необходимость провести временную эвакуацию жителей города».

Іноземцю треба зрозуміти, чому так сталося. Як жили люди в Радянському Союзі. Чому вони мислили так, а не інакше
Віта Полякова

У місто-привид Прип’ять автобус в’їжджає під звуки оголошення про евакуацію. Населення вивезли на третій день після аварії. Казали нічого не брати. Казали – тільки на вихідні. Помиють місто і всіх повернуть назад. Прип’ятчани, що залишали свої домівки назавжди, були вбрані в спортивні костюми і мали гітари в руках.

Розповідає Віта Полякова, гід «Чорнобиль-тур»:

«З іноземцями треба пояснювати широку картину. На тлі чого це відбувалося. Тому що іноземцю треба зрозуміти, чому так сталося. Як жили люди в Радянському Союзі. Чому вони мислили так, а не інакше».

Рівні радіації впали до таких величин, що туризм туди, тобто будь-яке короткотермінове перебування, є асболютно радіаційно безпечним
Сергій Мирний

Цікаві почали їздити у Чорнобиль ще з кінця 90-х. Одним із перших, хто возив сюди туристів, була компанія Чорнобиль-тур. Її засновник – Сергій Мирний, офіцер чорнобильської радіаційної розвідки і колишній ліквідатор:

«Рівні радіації впали до таких величин, що туризм туди, тобто будь-яке короткотермінове перебування, є асболютно радіаційно безпечним. В порівнянні з тим, що я особисто міряв, рівні зменшились у тисячу разів, що є колосальним успіхом ліквідації, про що чомусь зовсім не прийнято згадувати».

Чорнобиль відвідують тисячі туристів, і щороку цей потік росте. «Найекзотичніше місце для туризму на Землі». Так назвав Зону журнал Forbes. А ті, хто тут побував, погоджуються: місце й справді особливе, одне-єдине на усій планеті. Таке, де вже відбувся Судний день.

Дивіться також: Американці збудували сховище для ядерного палива у Чорнобилі

Американці збудували сховище для ядерного палива у Чорнобилі. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:06 0:00

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

XS
SM
MD
LG