Спеціальні потреби

Джон Теффт: Північноатлантичний альянс змушений відповісти на агресію Росії в Україні


Джон Теффт

8-9 липня у Варшаві відбудеться саміт глав держав НАТО. Лідери країн, що входять до Північноатлантичного альянсу, будуть вирішувати питання безпеки і співробітництва в атмосфері нових викликів - анексії Криму Росією, конфлікту на сході України і війни з «Ісламською державою». Про майбутній саміт НАТО, про Мінські угоди, про антиамериканізм в Росії та про інші питання посол США в Москві і колишній посол в Україні Джон Теффт поговорив в ексклюзивному інтерв'ю з кореспондентом Російської служби «Голосу Америки» в Москві Данілом Гальперовичем і оглядачем Радіо Свобода Іриною Лагуніною.

Говорячи про можливі результати майбутнього саміту НАТО, посол Теффт заявив, що неможливо розглядати цю зустріч не беручи до уваги нинішні обставини.

Джон Теффт: Думаю, важливо розглядати цей саміт в контексті. А контекст такий, що пару років тому Росія вчинила агресію проти України. І з тих пір дії НАТО є відповіддю на це. НАТО - оборонний союз. Я повторюю це всюди в Росії, де я буваю. НАТО - не наступальна організація. Все, що робить НАТО зараз, - вона готується захистити членів Альянсу. Це її відповідальність відповідно до статті 5 статуту організації, якщо обставини вимагатимуть застосувати цю статтю.

Все, до чого готується НАТО - це пряма відповідь на те, що сталося в Криму і на сході України в 2014 році
Джон Теффт

І все, до чого готується НАТО - документи, які зараз виробляються, кроки, які робляться, щоб зміцнити обороноздатність, - це пряма відповідь на те, що сталося в Криму і на сході України в 2014 році. Так, що я очікую ретельно продуману і досить стриману відповідь, яка, однак, буде супроводжуватися пропозицією вести діалог з Росією, тому що ми б вважали за краще мати мирні відносини співпраці з Росією. Саме тому свого часу була створена Рада НАТО-Росія. Ми зустрічалися в рамках цієї Ради кілька тижнів тому. І ми готові зустрічатися і далі. Так що я думаю, ви побачите ретельно продуману і збалансовану відповідь.

Даніла Гальперович: Коли російська влада чує заклик виконувати Мінські угоди, вона зазвичай відповідає, що Росія - не сторона цих угод, це її не стосується. Як ви відповісте на це?

Ми всі знаємо, що Росія вторглася до Криму, що російські військовослужбовці і зброя все ще на Донбасі. Росія - учасниця всього цього
Джон Теффт

Джон Теффт: Я відповім, що Росія - є стороною цих угод. Росія - член «нормандської четвірки». Ми всі знаємо, що Росія вторглася до Криму, що російські військовослужбовці і зброя все ще на Донбасі. Росія - учасниця всього цього. Так, що ми відповідаємо абсолютно прямо: ви - учасники, і ви маєте виконувати зобов'язання, як і українська сторона, взяті в рамках Мінських угод, про що пан Путін і пан Порошенко домовилися півтора року тому

Даніла Гальперович: НАТО - ефективна організація? Це питання задають зараз багато експертів і політиків по обидва боки Атлантики.

Джон Теффт: Я думаю, викидати на смітник щось, що працює, - а НАТО працює, - це шкодити собі. Не можна відмовлятися від стратегічної системи, від організації, в даному випадку, на мій погляд, від найефективнішого оборонного союзу, який був створений людством. І я абсолютно переконаний, що ми повинні його зберегти. Як я вже сказав: ми повинні бути готові до оборони, але ми повинні бути готові і до діалогу. Це те, що лежить в основі НАТО, і це те, що ми повинні робити.

Росіяни, як і раніше, люблять Америку, нашу культуру.
Джон Теффт

Ірина Лагуніна: Коли Ви їздите по Росії, Ви стикаєтеся з таким антиамериканізмом, який ми бачимо на російському телебаченні?

Джон Теффт: Ні, люди зустрічають мене дуже добре. Один раз до мене звернувся студент з неприємними особистими питаннями. Але в більшості люди щасливі, що я вважаю за необхідне приїхати в Іркутськ, або в Самару, або в Тулу, або в Санкт-Петербург, щоб зустрітися з ними, щоб привезти їм невелику частку Америки. У мене немає ілюзій: люди дивляться телевізор, бачать, що їм показують. Але у багатьох людей є особисті зв'язки з Америкою - багато бували там, чи то в ділових, або в приватних поїздках. Росіяни, як і раніше, люблять Америку, нашу культуру. У багатьох є особисті зв'язки з американцями, які будувалися протягом останніх 25 років. Це все не зникне так швидко, - сказав нинішній посол США в Росії і екс-посол в Україні Джон Теффт.

Дивіться також: У Нью-Йорку назавжди закрилася українська книгарня "Сурма"

У Нью-Йорку назавжди закрилася українська книгарня "Сурма". Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:51 0:00

XS
SM
MD
LG