Спеціальні потреби

Західні уряди таємно постачають зброю сирійській опозиції?


Деякі західні та арабські країни заявили про збільшення гуманітарної та іншої допомоги сирійській опозиції. Більшість цієї допомоги надходить до Сирії через кордон з Туреччиною. Експерти кажуть, що значною частиною поставок сирійській опозиції є зброя, незважаючи на заперечення про це іноземних країн.

«Розвідувальні організації – американські, британські або ізраїльські – не будуть постачати зброю повстанцям напряму. Вони діють через посередників – знаходять когось, хто торгує між Туреччиною та Сирію та має добрі стосунки по обидва боки кордону».
Боб Аєрс
Аналітики кажуть, що більшість переговорів щодо поставок повстанцям Вільній сирійській армії відбувається саме тут – в турецькому місті Антакія на кордоні із Сирією. Але мало хто визнає, що закордонні уряди озброюють сирійську опозицію. Ахмад абу Хамза, один з командувачів Вільної сирійської армії, заявив «Голосу Америки», що уся їхня зброя була здобута в боях з сирійськими урядовими силами:

«Ми не отримуємо жодної допомоги від західних урядів. Уся наша зброя – легка і та вже стара».

Але поза камерою Хамза визнає, що вони таки отримують зброю з-за кордону. Походження зокрема цього арсеналу, що, за певною інформацією, належить повстанцям в місті Алеппо, – невідоме. Офіційно, уряди США, Великобританії та інші заявляють, що надають виключно гуманітарну та освітню допомогу сирійській опозиції. Але Джонатан Айл, аналітик Лондонського Інституту об’єднаних служб, стверджує протилежне:

«Мало країн це визнають, але інформація потрохи з’являється. Безпосередньо зброю постачають Саудівська Аравія та Катар, а Туреччина і США – через посередників».

Таємний характер постачання та присутність сирійських урядових сил поблизу кордону ускладнюють транспортування зброї, яка складається з рушниць, пістолетів і, ймовірно, гранатометів, кажуть експерти.

«Розвідувальні організації – американські, британські або ізраїльські – не будуть постачати зброю повстанцям напряму. Вони діють через посередників – знаходять когось, хто торгує між Туреччиною та Сирію та має добрі стосунки по обидва боки кордону», – каже Боб Аєрс.

Аєрс каже, що для західних урядів найбільша проблема полягає в тому, що вони не знають, кому точно доставляється їхня зброя:

«Немає об’єднаної опозиції до Ассада. Не можливо вести з ними справу, як з однією силою. Опозиція дуже розчленована, складається з малих за розміром груп та не підлягає єдиному контролю».

Аналітик Джонататн Айл каже, що закордонні прихильники Вільної сирійської армії, які намагаються їм допомогти, серйозно ризикують:

«Дуже важко приховувати власну участь, особливо коли дієш через посередників. Давайте не будемо забувати, що не має мандата Ради безпеки ООН на озброєння повстанців і жодна західна країна не проявляє бажання втрутитися безпосередньо».

На погляд аналітиків вирішальним фактором у цьому протистоянні стане лояльність сирійської урядової армії до президента Башара аль Ассада.
XS
SM
MD
LG