Спеціальні потреби

Спостерігачі Ліги арабських держав розпочали місію у Сирії


У понеділок до Сирії відбула перша група місії спостереження з 50-ти інспекторів. Після шести тижнів переговорів Сирія нарешті дозволила відкрити кордони для представників Ліги арабських держав. У той же час, як у день прибуття, так і напередодні, рівень насилля в країні посилився. Чимало оглядачів висловлюють сумніви щодо успіху місії спостереження, метою якої є переконатися, що сирійський уряд дотримується обіцянки та утримується від насилля.

Перед тим як відбути до Сирії, інспектори зібралися в Каїрі для брифінгу. 50 інспекторів з десяти арабських держав сподіваються, що вони зможуть діяти незалежно і без примусу. Минулого понеділка Сирія підписала договір, в якому зобов’язалася надати спостерігачам захист та усі необхідні умови для їхньої роботи.

«Після того як сирійський уряд підписав договір, він взяв на себе юридичне зобов’язання запевнити інспекторам безпеку, дозволити вільно пересуватися вулицями міст, відвідати в’язниці, зустрітися з опозицією. З Божою ласкою, ми повідомлятимемо про події та представимо у результаті правдивий звіт щодо становища сирійського народу», – каже інспектор Мохамед Салем Елмекаві.

Утім, у перший же день їх перебування в країні, за деякими даними, один з інспекторів був поранений. Цього ж дня, каже сирійська опозиція, у результаті пострілів сирійських урядових сил у місті Гомс, яке частково утримується опозицією, загинуло 22 людини, ще троє людей, там загинуло у неділю. А в минулу п’ятницю дві начинені вибухівкою машини підірвалися на військовій базі на околиці Дамаску, у результаті чого 44 особи було вбито, понад 150 – поранено. Сирійське державне телебачення повідомило, що більшість постраждалих – цивільні, та звинуватило у теракті аль-Кайду. Втім жодного доказу цього представлено не було.

До того ж в країні почастішали викрадення іноземців. У неділю іранська компанія «Мапна», що працює в Сирії, звернулася до світової громадськості з проханням допомогти у звільненні п’ятьох їхніх працівників, які були викрадені.

Точно сказати скільки людей гине чи стають викраденими у Сирії не можливо – уряд не допускає в країну закордонних журналістів. Але деякі докази все-таки з’являються – сирійські активісти знімають та розміщують в Інтернеті відео каральних дій сирійської армії.

«Протягом останніх кількох днів рівень насилля в країні значно зріс. За один день, згідно з місцевими даними, сирійські сили безпеки вбивають 120, 130 людей. Це, можливо, свідчить про те, що вони поспішають зачистити регіони, залякати населення перед тим, як інспектори побачать, що насправді відбувається. Але це також може означати, що ми бачимо різке зростання кількості дезертирів з сирійської армії та каральну операцію проти них», – каже експерт з близькосхідних питань Шашанк Джоші.

Експерт каже, що ескалація насилля, що співпала з часом прибуття інспекторів, дає підстави сумніватися в успіху їхньої місії:

«Вони все ще ведуть переговори щодо можливості вільно подорожувати. Якщо вони не зможуть вільно пересуватися країною, вони не матимуть жодного впливу. Армія просто буде придушувати повстання там, де немає інспекторів.

Згідно з деякими даними, найкривавіша боротьба між опозицією та сирійськими урядовими військами триває в провінції Ідліб біля кордону з Туреччиною. Мохаммед Фезо – один з втікачів з Сирії, який працює у Туреччині над тим, аби допомогти опозиції всередині країни. Він каже, що сирійці почуваються зрадженими рештою світу:

«Тим, що усі арабські та західні уряди лише говорять та нічого не роблять, вони допомагають режиму Ассада проти сирійського народу».

Аналітики кажуть, що ескалація насилля в Сирії може означати і те, що конфлікт в цій країні переходить в нову фазу – громадянську війну.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

XS
SM
MD
LG