Спеціальні потреби

Чи починає «Ісламська держава» програвати війну в соціальних мережах?


Ричард Стенґел
Ричард Стенґел

Заступник держсекретаря з суспільної дипломатії та зв’язків з громадськістю Ричард Стенґел розповів наскільки ефективно США та інші країни протистоять пропаганді "Ісламської держави".

Кількість повідомлень від ІДІЛ у соціальних мережах за минулі кілька місяців "різко зменшилася", каже заступник держсекретаря з суспільної дипломатії та зв’язків з громадськістю Ричард Стенґел. Наскільки ефективно США та інші країни протистоять пропаганді "Ісламської держави", він розповів в інтерв'ю кореспондентці "Голосу Америки" Памелі Докінс.

Я хочу поговорити з Вами про зусилля Державного департаменту США, спрямовані на боротьбу з екстремізмом...

Ричард Стенґел: Зусилля Державного департаменту підкріплені зусиллями Білого дому на саміті з екстремізму минулого року. Якщо Обама хоче переконати світових лідерів зосередитися на цьому в Генеральній Асамблеї ООН, то протидія екстремізму має багато компонентів – освіта, засоби масової інформації, тож це буде дуже широкий спектр.

П.Д.: Які конкретно аспекти Ви сподіваєтеся обговорити з главами інших держав?

Р.С.: Один з аспектів – глобалізація ІДІЛ. Ми проведемо розмови зі світовими лідерами, де ІДІЛ міцнішає і створює там ринки. Види екстремізму, які можуть бути пов’язані з програмами освітніх обмінів, людьми, які повертаються назад у свої громади – всі ці трюки працюють.

П.Д.: Чи бачите Ви якісь успіхи кампаній у соціальних медіа США?

Р.С.: Я керую Центром стратегічних контртерористичних комунікацій, який було створено за президентства Білла Клінтона, і це перетворилося на машину боротьби з ІДІЛ... Ваги похитнулися. Якщо ви подивитеся на обсяг роботи, який вони роблять, то ця частка росте. Я кажу, що ми не найкращий ретранслятор нашого повідомлення. Ми залучаємо незалежні групи, щоб протистояти повідомленням, які приходять з ІДІЛ.

П.Д.:. У липні почав роботу антитерористичний центр в Абу-Дабі ...

Р.С.: Він працює добре. Це спільні зусилля США та ОАЕ. Це частина нашої стратегії – не зосереджуватися на протистоянні між США та ІДІЛ. Ми хочемо створити центри й мережі. Це має бути ІДІЛ проти решти мусульманського світу.

П.Д.: Чи допомогло це зупинити потік іноземних бойовиків?

Р.С.: Чи мають повідомлення важливе значення для їхнього бренду? Ми не прагнемо вести війну за допомогою засобів масової інформації, щоб запобігти потоку іноземних бойовиків. Це частка ринку – ми намагаємося донести до людей, що ІДІЛ – це погано, щоб спростувати їхні помилкові уявлення. У цьому полягає наша робота.

П.Д.: Як Ви вимірюєте успіх цих кампаній?

Р.С.: Це майже традиційна медіакампанія. Ми дивимося, як багато часу люди проводять в Інтернеті. Важко порівнювати повідомлення та іноземних бойовиків. Ми бачили різке зниження кількості повідомлень ІДІЛ у липні – це хороший знак.

П.Д.: Центр було створено як вузол з метою створення інших центрів. Чи існують ці інші центри?

Р.С.: Ви почуєте кілька оголошень на Генасамблеї ООН від партнерів і союзників.

П.Д.: Лунала деяка критика від законодавців, що відповідь США у вигляді повідомлень у соціальних мережах була неефективною. Здається, ця відповідь не націлена на підлітків і молодь.

Р.С.: Вони, здається, не розуміють, що мусульмани в усьому світі проти ІДІЛ. 90% повідомлень – арабською мовою. Ми робимо ЗМІ англійською мовою, але це лише крихітний відсоток.

П.Д.: А що роблять треті сторони?

Р.С.: Є центр повідомлень в Йорданії, багато людей в Єгипті... Ніхто не чує представників Конгресу США. Що більше мусульман у всьому світі обурені тим, що робить ІДІЛ, то більше зусиль ЗМІ ви побачите.

П.Д.: Це порівняно новий напрямок роботи. Чи є вже якісь ранні ознаки, які повідомлення найефективніші?

Р.С.: Це неправильне уявлення про те, як люди стають радикальними. Самотніх вовків не існує. Якщо ви подивитеся на історії в ЗМІ, як ІДІЛ вербує молодих людей... Це особистий контакт. Ніхто не стає екстремістом, дивлячись відео в YouTube.

П.Д.: Ми зосередилися на ІДІЛ, але як щодо насильницького екстремізму? Якими ще групами бойовиків ви займаєтеся?

Р.С.: Боко Гарам, аль-Шабаб... Ми намагаємося протидіяти також їхнім повідомленнями і бути там, де й вони.

Дивіться повне інтерв’ю Ричарда Стенґела англійською:

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

XS
SM
MD
LG