Спеціальні потреби

“Час адаптуватись”. Білий дім розглядає можливість посилення санкцій проти Росії


Представник Білого дому припустив можливість посилення санкційного режиму проти Росії, а також сторін, які допомагають Росії оминати санкції. Фото: Заступник радника з національної безпеки США Даліп Сінгх, Reuters
Представник Білого дому припустив можливість посилення санкційного режиму проти Росії, а також сторін, які допомагають Росії оминати санкції. Фото: Заступник радника з національної безпеки США Даліп Сінгх, Reuters

Заступник радника з національної безпеки США Даліп Сінгх під час дискусії в інституті Брукінгса 28 травня припустив, що США можуть посилити санкційний режим щодо Росії, а також щодо сторін, які допомагають Росії обходити санкції. Експерти під час дискусії наголосили, що ця заява може означати наближення вторинних санкцій, які можуть стати частиною ширших зусиль тиску на російську економіку.

Ембарго проти економіки військового режиму

Відповідаючи на питання, чи мають Сполучені Штати накласти тарифні обмеження на всі товари, які Росія експортує, заступник радника з національної безпеки США Даліп Сінгх наголосив, що це те, до чого може призвести перехід російської економіки на військовий режим.

“Історія ембарго не чудова. Але оскільки Росія повністю трансформує свою економіку у фабрику для військової машини, ми можемо дійти до тієї точки, що це – де факто те, що ми отримаємо”, – говорить Даліп Сінгх про можливе запровадження тарифних обмежень на експорт товарів з Росії.

Оскільки Росія повністю трансформує свою економіку у фабрику для військової машини, ми можемо дійти до тієї точки, що це – де факто те, що ми отримаємо
Даліп Сінгх

Заступник радника з національної безпеки США наголосив, що Сполучені Штати та їх партнери розглядають можливість застосування санкцій та експортного контролю, щоб запобігти розширенню торгівлі Росії з Китаєм, яка загрожує глобальній безпеці та доступу Росії до критичних компонентів, які Москва може використовувати у війні проти України.

“Росія пристосувалась [до санкцій]. Як я раніше відзначав, необхідність – матір винаходу. Тож мережі обходу санкцій живі та вони працюють”, – каже представник Білого дому про загрози обходу санкцій російськими мережами. За словами посадовця, на кожен із таких випадків США мають відповідати контрзаходами.

Компоненти американського виробництва в зброї РФ

Представник Білого дому під час виступу відзначив, що відсоток російської зброї, в якій є компоненти американського виробництва, або виробництва союзників США, досі неприпустимо великий.

“Потрібно залучити творчий потенціал і ресурси. Переконатись, що ваші покупці знають своїх покупців та знають кінцевих користувачів [компонентів], щоб американські компанії не були мимовільними гвинтиками в російському арсеналі автократії”, – заявляє Сінгх.

Росія повністю перебудовує свою економіку на військовий режим, – говорить Сінгх і додає: “Чи не мало б сенс обмежити фінансову підтримку певним секторам чи певній кількості продуктів, які походять зі США? Коли ми знаємо, що подібні постачання – головний спосіб, в який Китай і Росія продовжують отримувати критичні компоненти, які можуть надати їм [Росії] перевагу на полі бою в Україні, що, на мій погляд, є помилкою. Час адаптуватись”.

Відповідаючи на питання модератора дискусії в інституті Брукінгса, чи може це означати, що США розглядають вторинні санкції, Сінгх відповів дипломатично: “Це означає те, що, на вашу думку, це може означати”.

Міфи про санкції проти Росії

Заступник радника з національної безпеки США підкреслив кілька наявних міфів про західні санкції на адресу Росії та пояснив, чому ці міфи не працюють.

Перший міф, на думку Сінгха, полягає в тому, що санкції не працюють, тому що вони не попередили чи не зупинили повномасштабне вторгнення Росії в Україну.

“Показники стійкості російської економіки – “потьомкінський” фасад. Вони маскують реальність, перспективи Росії похмурі. Щоб запобігти колапсу російської економіки, Путін пожертвував довгостроковим потенціалом Росії”, – наголошує представник Білого дому.

Потрібно залучити творчий потенціал і ресурси. Знати, що ваші покупці знають своїх покупців та знають кінцевих користувачів [компонентів], щоб американські компанії не були мимовільними гвинтиками в російському арсеналі автократії 
Даліп Сінгх

Другий міф полягає в тому, що Росія адаптувалась та оминає санкції та експортний контроль. Сінгх підкреслив, що попри спроби Росії адаптуватись, оминути санкції та збільшити витрати на військове виробництво, Кремлю доводиться покладатись на дорогі мережі закупівель, а країни, які продовжують торгувати з Росією, змушують Москву платити подекуди на 60% більше.

“Ми прагнемо відтворити витончену архітектуру фінансових санкцій, процес, на створення якого пішли десятиліття після 9/11”, – говорить заступник радника з національної безпеки США.

Третій міф, про який говорить Сінгх – що санкції зблизили Росію та Китай. “Це спостереження плутає симптоми з першопричинами. Рішення Росії вдертися та тероризувати Україну та вибір Китаю сприяти війні Путіна – це причини. І ми вважаємо, що це програшний вибір для обох країн”, – наголошує Сінгх.

Що означатимуть вторинні санкції для російської економіки

Згодом експерти під час дискусії припустили, що ремарка Сінгха може означати наближення вторинних санкцій, щоб завдати більшого тиску на економіку Росії, що пристосувалась до чинного санкційного режиму через мережі обходу санкцій і торгівлю з іншими сторонами, яка дозволяє Росії імпортувати компоненти для військового обладнання.

Економіст з університету Каліфорнії-Берклі Юрій Городніченко наголосив, що вторинні санкції можуть стати частиною ширших зусиль із “закручування гайок” російській економіці: “Я думаю, що він [Сінгх] каже, що вторинні санкції будуть частиною ширшої ініціативи, щоб закрутити гайки в російській економіці. І є багато можливостей зробити це”.

Одна із таких можливостей тиску на російську економіку, на якій наголошує Городніченко, – повне відключення від всіх банківських систем. Нагадаємо, що австрійська банківська група "Raiffeisen Bank International" (RBI) після двох років повномасштабної війни Росії проти України все ще продовжує розглядати вихід з російського ринку.

Як раніше повідомляв Голос Америки, міністерка фінансів США минулого тижня закликала союзників по G7 діяти, щоб активи РФ працювали для України.

“Нам потрібно боротись з ухилянням від санкцій проти Росії, включаючи з використанням третіх сторін та товарів подвійного призначення, що походять зі США та Європи, - йдеться в тексті виступу міністерки фінансів США Дженет Єллен.

"Також критично важливо забезпечити, щоб Україна мала необхідну підтримку для забезпечення війська, фінансування критично важливих послуг і, зрештою, відбудови в середній та довгостроковій перспективі. Тому я переконана, що життєво необхідно і нагально віднайти колективний шлях, щоб використати цінність російських державних активів, заморожених в наших юрисдикціях, на користь Україні”.

Дивіться також: Закликів до адміністрації США дозволити стріляти по російській території стає більше

  • 16x9 Image

    Олексій Коваленко

    Журналіст, ведучий щоденних телепрограм Української служби Голосу Америки. Висвітлюю теми розслідування воєнних злочинів, міжнародних санкцій, військової та економічної підтримки України від США та ЄС. Досліджую питання свободи медіа та протидії російській дезінформації і пропаганді.

Форум

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG