Спеціальні потреби

Справа супер'яхти. США щомісяця витрачають понад $740 тисяч на утримання яхти російського олігарха


Близько $740 тисяч на місяць витрачає уряд США на утримання та страхування розкішної моторної яхти “Амадеа”, яка за повідомленнями американських прокурорів, належала підсанкційному олігарху Керімову. Фото: заарештована яхта "Амадеа" в порту Еверетт, штат Вашингтон, Голос Америки
Близько $740 тисяч на місяць витрачає уряд США на утримання та страхування розкішної моторної яхти “Амадеа”, яка за повідомленнями американських прокурорів, належала підсанкційному олігарху Керімову. Фото: заарештована яхта "Амадеа" в порту Еверетт, штат Вашингтон, Голос Америки

Близько 740 тисяч доларів на місяць витрачає американський уряд на утримання та страхування розкішної моторної яхти “Амадеа”. На супер'яхту ринковою вартістю в $230 млн і довжиною у майже футбольне поле – 106 метрів, правоохоронці США наклали арешт ще у 2022 році. За повідомленнями американських прокурорів, “Амадеа” належала підсанкційному російському олігарху Сулейману Керімову, наближеному до лідера Росії Володимира Путіна. В планах після конфіскації яхти був її продаж з аукціону та передача коштів на відновлення України.

Два роки потому процес заблокувала на невизначений час справа за участі іншого російського олігарха – Едуарда Худайнатова, який заявляє про свої права власності на яхту та намагається довести в суді, що уряд США не може конфіскувати “Амадеа”. Поки ж судові суперечки тривають – США витрачають колосальні кошти на утримання супер'яхти – паливо, технічне обслуговування, страхування та зарплату для екіпажу.

Голос Америки з допомогою юридичних експертів спробував розібратись у тонкощах справи та з’ясувати, як надовго може затягнутись судовий процес.

Порт Еверетт

Минулого місяця супер'яхту ринковою вартістю близько $230 млн пришвартували у порту Еверетт, що у штаті Вашингтон. У судовій верфі цього 110-тисячного міста мають виконати певні ремонтні роботи з яхтою.

Витончена елітна яхта білого кольору із загостреною носовою частиною, за словами американських прокурорів, належала російському підсанкційному олігарху і політику Сулейману Керімову.

Управління з контролю за іноземними активами Міністерства фінансів США внесло Керімова до санкційного списку як російського олігарха, який отримує прибутки через корупцію та зловмисну діяльність російського уряду по всьому світу, включаючи окупацію Криму.

Статки Керімова та його родини журнал Forbes оцінює у 10,7 мільярда доларів. Значну частину своїх статків він накопичив завдяки частці в російській золотовидобувній компанії “Полюс”. Cанкції які США ввели проти Керімова, забороняли йому доступ до фінансової системи США. У травні 2023 року США наклали й санкції на “Полюс”.

За даними вебсайту superyachtfan.com, “Амадеа” має вертолітний майданчик, басейн, джакузі і навіть “зимовий сад” на палубі. Потужність її двигунів – 5 766 кінських сил. Сама ж назва яхти з латинської перекладається як “Божа любов”.

Фото: заарештована яхта "Амадеа" в порту Еверетт, штат Вашингтон, Голос Америки
Фото: заарештована яхта "Амадеа" в порту Еверетт, штат Вашингтон, Голос Америки

Прокуратура США заявляла, що Керімов порушив санкції США, сплативши понад 1 мільйон доларів на обслуговування “Амадеа” через фінансову систему США, що і призвело до конфіскації судна. Влада Фіджі арештувала 106-метрову супер'яхту згідно з ордером США в травні 2022 року, коли Вашингтон посилив застосування санкцій проти людей, близьких до лідера Росії Путіна, за війну в Україні.

Треба комусь продати і заробити грошей

Дивлячись на порт, де нині пришвартована “Амадеа”, мешканець Еверетта Боб Темплтон ставить питання – хто ж платить за дороге обслуговування супер'яхти. “Треба її комусь продати і вони зароблять на цьому багато грошей”, – жартома пропонує він у розмові з Голосом Америки.

Їм треба її комусь продати і вони зароблять на цьому багато грошей
мешканець Еверетту Боб Темплтон

Саме це питання потенційного продажу “Амадеа” і звучить найгостріше у судових суперечках навколо супер'яхти, які тривають вже два роки і, найімовірніше, можуть затягнутись ще надовго. Процес цивільної конфіскації яхти, запущений американським урядом, мав завершитись продажем “Амадеа” і передачею коштів Україні.

Зусилля продати яхту на аукціоні гальмує Едуард Худайнатов, який очолював російську державну нафтогазову компанію “Роснафта” з 2010 по 2013 роки. Худайнатов заявляє про право власності на “Амадеа” і каже, що супер'яхта не може бути конфіскована, оскільки США не вводили проти нього санкції. За словами його адвокатів, саме Худайнатов, а не Керімов повноправний власник яхти.

Поки ж питання про власність яхти дискутується в американських судах – відповідно до судових документів, обслуговування “Амадеа” обходиться США понад $600 тисяч, не рахуючи вартість страхування.

Власність жодного із підсанкційних олігархів не записана на його імʼя. Є цілий зоопарк третіх сторін, які заявляють, що саме їм належить майно
Стефан Касселла

Юридичні битви за право власності яхти, а отже ­– за можливість чи неможливість американської влади її конфіскувати в рамках процедури цивільної конфіскації відповідно до санкцій може цілком затягнутись на роки. Так вважає колишній федеральний прокурор і експерт в процедурі цивільної конфіскації Стефан Касселла.

“Власність жодного із підсанкційних олігархів не записана на його імʼя, – говорить Касселла. – Є цілий зоопарк третіх сторін, які заявляють, що саме їм належить майно. Очевидно було з самого початку, що це основне питання справи. Відповідальність людини, яка втручається у справу цивільної конфіскації в тому щоб показати, що ця людина має юридичні права щодо цього майна”, – додає експерт.

Успіх ініціативи KleptoCapture

В травні 2022 року за кілька місяців після початку повномасштабної війни Росії проти України Мінʼюст США повідомив, що правоохоронні органи Фіджі за підтримки та допомоги агентів ФБР, виконали ордер на арешт від окружного суду США, який встановив, що “Амадеа” підлягає конфіскації на підставі ймовірних причин порушення американського законодавства, а саме - Закону про міжнародні надзвичайні економічні повноваження (IEEPA), відмивання грошей та ймовірний зв'язок з корупцією.

Є просто цілий зоопарк третіх сторін, які заявляють, що саме їм належить право власності.
Стефан Касселла

Арешт супер'яхти був дуже суттєвою перемогою для KleptoCapture – міжвідомчої правоохоронної ініціативи, заснованої у березні 2022 року, яка займається судовими розслідуваннями та конфіскацією підсанкційних наближених до Кремля та російської армії.

Водночас, разом із “перемогою” для KleptoCapture на Фіджі, за яхту згодом почалась юридична битва. Цивільна конфіскація дозволяє правоохоронним органам конфісковувати активи без засудження їхнього власника за вчинення злочину. Водночас, прокурори мусять довести, що це майно використовувались в процесі вчинення злочину, або було набуто в результатів злочину, або ж є результатом кримінальної діяльності.

Заступниця генерального прокурора США Ліза Монако повідомила, що станом на лютий 2024 року висунуто 70 кримінальних звинувачень проти фізичних осіб і п’ять звинувачень проти юридичних осіб, у яких адміністрація США намагається конфіскувати активів приблизно на 700 мільйонів доларів.

Сама ж процедура цивільної конфіскації була розширена в 1980-х роках, охопивши справи щодо наркоторговців, відмивання грошей та мафії. Про це Голосу Америки розповів колишній прокурор Міністерства юстиції Девід Сміт, який працював саме із цивільною конфіскацією.

Багато подібних справ не оскаржувались в суді, інколи тому що визнання права власності означало б зізнання цієї людини у кримінальному злочині. Водночас – у випадках, що стосуються санкцій, коли конфіскацію намагаються оскаржити – доведення права власності стає критичним.

Суперечка про право власності

Юристи, що представляють компанію, яка володіє “Амадеа” стверджують, що супер'яхта належить Едуарду Худайнатову. Американський уряд з цим не погоджується, називаючи Худайнатова “підставним власником” яхти.

Прокурори заявляють, що Худайнатов – “бенефіціарний власник принаймні восьми яхт або яхтових проєктів”, флоту, загальна вартість якого оцінюється в близько 1 мільярд доларів. Серед цього майна і яхта, якою за версією прокурорів володіє насправді близький соратник Путіна і глава “Роснєфті” Ігор Сєчин. Одну із цих супер'яхт – “Шахерезаду”, журналісти повʼязують із самим Путіним.

Це справа – справа цивільної конфіскації 101 для кожного, хто має безлімітну кількість грошей і може платити юристами, щоб оскаржувати конфіскацію
Стефан Касселла

Адвокати Худайнатова не змогли завадити арешту “Амадеа” Сполученими Штатами, але вони борються у справі щодо її конфіскації у суді Нью-Йорку. Міністерство юстиції наголошує на тому, що Керімов купив яхту в 2021 році, через три роки після того як його імʼя зʼявилось у санкційному списку.

Американські прокурори наголошують, що олігарх та його попілчники проводили доларові транзакції через американські фінансові установи, щоб підтримувати яхту, що порушує правило санкційного режиму.

Адвокати Худайнатова стверджують, що він не перебуває під санкціями, а відповідно “яхта не підлягає конфіскації, бо не набута в результаті незаконної діяльності”.

Довести, що Керімов справжній власник, а Худайнатов – ні, може виявитись непростою задачею для американських прокурорів. Одна з причин – супер'яхти дуже часто зареєстровані через цілі мережі проксі-власників, офшорних компаній і трастів.

Експерт, з яким говорив Голос Америки, Касселла вивчав справу щодо “Амадеа” та на його думку – компанія Худайнатова намагається затягнути юридичні справи в той момент як уряд США намагається надати докази та відповісти на питання суду, доводячи, що він – несправжній власник “Амадеа”.

“Це справа – справа цивільної конфіскації 101 для кожного, хто має безлімітну кількість грошей і може платити юристами, щоб оскаржувати конфіскацію”, – заявив Касселла. За його словами, це може “затягнути справу назавжди”.

У відповідь на запит Голоса Америки, Міністерство юстиції США заявило, цитуючи судові документи, що “суд має відхилити позов через відсутність процесуальної правоздатності” у адвокатів Худайнатова. “Позивачі не мають права оскаржувати конфіскацію, тому що вони просто підставні власники (straw owners, – ориг)”, – додають в Міністерстві юстиції.

Голос Америки звернувся окремо до адвокатів Худайнатова і Керімова з проханням прокоментувати судовий процес і їхню позицію щодо права власності на “Амадеа”. На момент публікації цього матеріалу Керімов не відповів на запит.

Консультант Худайнатова, натомість, звинуватив адміністрацію президента США Джо Байдена в арешті яхти, яка за словами сторони Худайнатова, базувалась на неправді.

Коштовний юридичний процес

Поки судові справи тривають, американський уряд має підтримувати “Амадеа”. Відповідно до судових документів, обслуговування яхти коштує приблизно $600 тисяч, до цього додається страховка в $144 тисячі, а також інші витрати.

Страхування елітної супер'яхти – окрема проблема. Відповідно до судових документів, страховий поліс “Амадеа” вимагає виконання ремонтних робіт не у воді.

У лютому Служба федеральних маршалів – підрозділ Міністерства юстиції, який займається зокрема арештом і наглядом за утриманням федеральних злочинців, а також аукціонним продажем конфіскованого майна, заявила, що “Амадеа” має пройти процедуру сухого докування. Саме так яхта і опинилась у порту Еверетт.

Під час сухого докування яхту дістають з води, щоб провести ремонтні роботи. У випадку “Амадеа” такі роботи були оцінені у приблизно $5,6 мільйонів. Поки ремонтні роботи триватимуть, американський уряд не платитиме за утримання яхти. Процес може зайняти кілька місяців.

Це зрозумілий крок для уряду подати цей запит [на продаж]
Стефан Касселла

9-го лютого уряд США також подав судову петицію щодо продажу “Амадеа”, щоб уникнути надмірних витрат на підтримку розкішної супер'яхти. Сторона Худайнатова в суді виступає проти продажу яхти на зауважує, що він готовий стабільно платити вартість підтримки “Амадеа”.

На думку Касселли, подібний продаж яхти цілком законний. Він наголошує, що вартість яхти падає з часом, тому ліпше її зараз конвертувати в гроші, а також уникнути надмірних витрат на її підтримку. А згодом, хто б не виграв судову справу – зможе забрати кошти від продажу яхти.

“Це означало б збереження вартості майна шляхом продажу активу, який втрачає вартість з часом і дорогий в обслуговуванні. Уявімо машину, наприклад BMW 2023 року. Якщо справа триватиме 5 років – за 5 років вона не вартуватиме стільки ж, просто тому що вона вже постаріє. Додайте до цього вартість утримання машини. Отже, це зрозумілий крок для уряду подати цей запит [на продаж]”, – говорить Стефан Касселла.

Процедура цивільної конфіскації

Арешт активів російських олігархів та високопосадовців не зустрічає спротиву серед американців, водночас питання цивільної конфіскації інколи викликає суперечки. Деякі американські правозахисні організації, серед яких і ліберальні, і консервативні, критикують можливість цивільної конфіскації без засудження власника майна за злочин.

На думку Девіда Сміта, який був одним із юридичних ідеологів процедури цивільної конфіскації, застосування цивільної конфіскації до російських олігархів може бути “довільним”. Він не переконаний, що США зможуть заарештувати достатньо майна російських олігархів, щоб ці кошти стали суттєвою допомогою для України.

Сміт наголошує, що значно більше користі для підтримки України було б від суверенних російських активів, які зберігаються в банках на Заході.

Сміт наголошує, що значно більше користі для підтримки України було б від суверенних російських активів, які зберігаються в банках на Заході. Експерт також наголошує, що в юридичних колах може змінюватись ставлення до процедури цивільної конфіскації.

Раніше в травні 2024 року, п’ятеро з дев’яти суддів Верховного суду висловили критику на адресу процедури цивільної конфіскації. Це може вплинути на думку інших судів нижчої інстанції, – вважає Сміт.

Поки що Сполучені Штати змогли передати Україні кошти від конфіскації активів лише в кількох справах. Так, у травні 2023 року Генеральний прокурор США Меррік Гарланд схвалив першу виплату уряду Києва, грошей, які США вилучили у Костянтина Малофєєва. Малофєєв, наближений до Путіна олігарх, який перебуває під санкціями США, введеними після вторгнення Росії до України. США заявили, що Малофєєв фінансував росіян, які пропагували сепаратизм у Криму після того, як Росія захопила півострів в 2014 році. Тоді йшлось про $5,4 млн і це було першим випадком, коли гроші, конфісковані в російського олігарха, були передані Україні. Роком пізніше США передали Україні понад один мільйон набоїв, конфіскованих на шляху від Ірану до Ємену.

В лютому 2024 року Міністерство юстиції США повідомило, що перерахувало на користь України близько 500 тисяч доларів конфіскованих російських коштів. Згідно з повідомленням, розміщеним на сайті американської установи, конфісковані гроші отримає Естонія для передачі Україні. Кошти були конфісковані Сполученими Штатами після розпаду незаконної мережі закупівель, яка намагалася імпортувати в Росію високоточний верстат американського виробництва для використання в секторах оборони та розповсюдження ядерної зброї.

Попередні перекази конфіскованих коштів значно менші вартості яхти “Амадеа”. Водночас, коли саме завершиться справа щодо цієї супер'яхти – поки невідомо. “не здивуюсь, якщо ці справи зайняли б десять років”, – говорить Касселла.

Дивіться також: Заморожені російські активи можуть піти на відновлення України – погляд експертів. Відео

  • 16x9 Image

    Олексій Коваленко

    Журналіст, ведучий щоденних телепрограм Української служби Голосу Америки. Висвітлюю теми розслідування воєнних злочинів, міжнародних санкцій, військової та економічної підтримки України від США та ЄС. Досліджую питання свободи медіа та протидії російській дезінформації і пропаганді.

Форум

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Instagram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Instagram

XS
SM
MD
LG