Спеціальні потреби

Українських легкоатлетів обікрали. Власні тренери?


Українську збірну з легкої атлетики обікрало власне керівництво. Про це заявляють у Міністерстві молоді та спорту. Спеціальна перевірка виявила, що кошти, виділені цього року на тренування українських легкоатлетів, частково розчинилися у повітрі. Зокрема з’ясувалося, що спортсмени проводили неіснуючі тренування на неіснуючій спортивній базі. У Держмолодьспорту обіцяють знайти і покарати винних. Втім, у Федерації легкої атлетики України наразі погоджуються не з усіма звинуваченнями, а погані умови тренувань українських спортсменів називають наслідком «неритмічного державного фінансування».

В українській легкій атлетиці скандал: частина коштів, виділених для передолімпійських тренувань українських легкоатлетів, зникла у невідомому напрямку. Це засвідчили результати спецперевірки Держмолодьспорту, яка зокрема виявила, що російської спортивної бази у Кисловодську, де протягом 15 місяців мало відбутися 10 спортивних зборів для 36 спортсменів, не існує уже понад рік. Лише на одне з таких «тренувань» міністерство виділило 68 тисяч доларів США і близько третини з них, як виявилось, зникли. Всі ж 10 коштували українському бюджету три з половиною мільйони гривень.

Окрім того, міністерська перевірка засвідчила, що легкоатлети під час зборів на інших спортбазах інколи проживали й харчувались за власний кошт. Зокрема, у Ялті та Святошині. Передбачені на це гроші тут використали за призначенням лише частково, а чимало відповідних фінансових документів були взагалі відсутні.

Президентськими преміями вчать ділитися

Втім, на ці проблеми уже давно намагалися звернути увагу і самі спортсмени. Зокрема, чемпіонка-легкоатлетка Єлизавета Бризгіна.

«Другі-треті номери їдуть на збори за власний рахунок і по двоє-троє живуть на квартирах, Але якщо у тебе грошей для цього немає, то доводиться жити у жахливих умовах. У нас, як виявилось, на харчування передбачено 205-220 гривень на людину, а заходиш у їдальню, то якісь незрозумілі сосиски бачиш, салати. Ми поцікавилися у їдальні, чому таке харчування, на що вони відповіли: «Які 205 гривень? Ми більше 100 тут ніколи не бачили», – каже спортсменка.

Окрім того, вона зауважує, що лікарів та масажистів спортсменам часто доводиться шукати за власний кошт, а у тренерів керівництво федерації зазвичай забирає половину від президентських премій на «розвиток тренерського штабу».

Одного звинуватили, а інших «паровозиком причепили» – держтренер

Однак віце-президент Федерації легкої атлетики України та за сумісництвом державний тренер збірної з легкої атлетики Валерій Александров наголошує, що «жодної копійки у жодного спортсмена Федерація не вкрала».
Я не знаю, в чому мене можна звинуватити. У тому, що я не поїхав і не перевірив ці збори?
Валерій Александров

«Тільки на одного тренера впала підозра, який приніс фальшиві квитанції з Кисловодська, а всіх інших тепер «паровозиком» причіпляють. Я не знаю, в чому мене можна звинуватити. У тому, що я не поїхав і не перевірив ці збори? Так це функції державної служби. Та й неможливо це перевірити, адже за останній час було 157 заходів. Щодо Ялти, то тільки один спортсмен не захотів жити там, де повинна була жити команда, і пішов у приватний сектор», – каже він.

При цьому Валерій Александров погоджується, що умови тренувань для українських легкоатлетів наразі недостатні. І це якраз наслідки «неритмічного фінансування» цього виду спорту державою.

Спортсменів залякували, щоб мовчали – Сафіуллін

У Держмолодьспорту таким заявам дивуються. За словами профільного міністра Равіля Сафіулліна, лише цього року на тренування всіх українських спортсменів виділили 198 мільйонів. А це найбільше фінансування спорту за всю історію незалежної України, наголошує він.
"Спортсменам не давали звернутись бодай кудись, шляхом залякування, під усілякими погрозами"
Равіль Сафіуллін
«Коли ми почали називати спортсменам суми, які виділені зокрема для легкої атлетики (на придбання інвентарю, проведення зборів), вони сміялися. Я запитав їх, чому вони звернулися так пізно? Спортсменам не давали звернутись бодай кудись категорично, шляхом залякування, під усілякими погрозами (наприклад, прибрати зі складу збірної)», – зауважує міністр.

Наразі ж Міністерство звернулося за допомогою до правоохоронних органів, а керівництво збірної України з легкої атлетики, зокрема, державний, головний та старший тренери, а також начальник спортивної команди можуть лишитися без посад.

Водночас у Держмолодьспорту наголошують: перевірка, що розпочалася 3 вересня, буде тривати і надалі. Не виключено, що із залученням і інших компетентних органів.
Передрук з "Радіо Свобода"

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

XS
SM
MD
LG