Спеціальні потреби

Слідство щодо снайперів на Майдані Незалежності


Жертви Майдану, вбиті «правоохоронцями» Януковича
Жертви Майдану, вбиті «правоохоронцями» Януковича
Нові лідери України говорять, що на цьому тижні вони оприлюднять попередню доповідь про снайперів, які 20 лютого стріляли в антиурядових протестувальників на Майдані Незалежності в Києві. Однак лідери протесту висловлюють занепокоєння, що розслідування цих інцидентів недолуге. Докладніше про це в повідомленні Джеймі Деттмер з Києва.

Борис Асєєв, 45-річний веб-дизайнер, пояснює, як він був тричі поранений на Майдані Незалежності. Він ночував просто неба на Майдані протягом трьох місяців разом з тисячами інших, які намагалися усунути від влади президента України Віктора Януковича.

20 лютого він був одним із сотень протестувальників, поранених у стрілянині, що спалахнула і тривала більшу частину дня. Два постріли з АК-47 поранили йому ногу. Третій постріл був також у ногу, але, як здається, був завданий вогнем снайпера.

Борис був одним із щасливчиків. Принаймні 53 антиурядові демонстранти були вбиті 20 лютого, за даними Міністерства охорони здоров’я України, багато померло протягом декількох хвилин від пострілів досвідчених снайперів, які стріляли в голову, шию або серце.

Постріли стали основою для однієї з найбільших суперечок у пропагандистській війні між прихильниками поваленого Януковича, в тому числі Кремля, і революціонерів Майдану, а також тимчасового уряду України.

Минулого тижня міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров повторив кремлівське твердження, що снайперами були або праві екстремісти або іноземні найманці, найняті протестувальниками Майдану, які прагнули дискредитувати Януковича, який наступного дня після стрілянини втік з Києва.

Новий міністр юстиції України Павло Петренко, колишній опозиційний член парламенту, каже, що він не сумнівається в тому, хто дав наказ стріляти протестувальників:

«Це було рішення Януковича і його уряду. Це моя думка і моє відчуття».

Він підкреслює, що розслідування, яким керує новий генеральний прокурор країни і новий голова Служби безпеки України, робить успіхи:

«Наша міліція і генеральний прокурор роблять усе можливе, і я думаю, що протягом декількох тижнів ми будемо мати деякі перші відповіді на питання щодо цього. Перше питання, хто дав їм команду щоб стріляти».

Проте багато хто з лідерів Майдану піддають критиці розслідування. Чимало людей підозрюють, що СБУ причетна до стрілянини. Фотографії, опубліковані в минулі вихідні на сайті The Daily Beast показуюь, як сили для боротьби з тероризмом і частини спеціального призначення озброюються і готуються 20 лютого вранці у штаб-квартирі СБУ всього за три квартали від Майдану.

Одна з лідерів Майдану і лікар Ольга Богомолець, яка лікувала поранених 20 лютого, каже, що є проблеми з тим, що СБУ розслідує сама себе, і вона хоче, щоб слідство контролювали посторонні особи:

«Я просто думаю, що ми повинні шукати істину, і ми повинні попросити групи незалежної експертної організації, яка перевірить інформацію, і хто дасть українському народу правдиву відповідь без брехні, тому що ми втомилися жити з корупцією і без правди».

Міністр юстиції Петренко, який був з протестуючими 20 лютого, каже, що він розуміє критику, але додає, що довіряє слідству: «Я не думаю, що це проблема, тому, як знаєте, в українському парламенті, ми створили спеціальну комісію. Основна мета цієї комісії є контролювати дії міліції і систему прокуратури в розслідуванні всіх цих злочинів».

Більше 100 людей загинули і понад 500 отримали поранення протягом декількох місяців протестів, які призвели до втечі Януковича з країни і приходу до влади тимчасового уряду. Більшість загиблих були протестувальниками, але серед жертв були також міліціонери.

Якщо розслідування обставин смертельних випадків 20 лютого не задовольнятиме протестувальників Майдану, багато хто говорить, що вони почнуть демонструвати знову – цього разу проти нових лідерів країни.
  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

XS
SM
MD
LG