Спеціальні потреби

Креймер: Для Саакашвілі допомогти Україні – це поплатитись з росіянами


Міхеїл Саакашвілі
Міхеїл Саакашвілі

«Саакашвілі розуміє геополітичні виклики перед Україною. Ситуація в Одесі матиме великий вплив на весь Чорноморський регіон України», - розповідають експерти у США.

Американські експерти здебільшого позитивно оцінюють призначення екс-президента Грузії Міхеїла Саакашвілі на посаду глави Одеської облдержадміністрації. При цьому сходяться на думці, що грузинському політикові в Україні буде значно важче втілювати свої плани. Кореспонденти «Голосу Америки» запитали в американських оглядачів, чого вони очікують від нового керманича Одеської області.

В умовах війни для українців час - їхній ворог. Вони опинилися в ситуації, коли не мають великого вибору, - розповідає директор Фонду Джеймстаун Ґлен Говард. Найкращим виходом в цій ситуації, на його думку, є привести людей ззовні, які ще себе не скомпрометували.

«Звісно, можна чекати 40-30 років, і сподіватися, що нове покоління українців із західною освітою займуть ці посади, але за такого варіанту вони втратять кілька десятків років. Адже час – не на боці українців. І не на боці Путіна. Щодня Україна стає сильнішою з військового боку і з економічного. І це є загрозою для Путіна», - розповідає президент Jamestown Foundation.

Ґлен Говард наводить приклади, коли саме іноземці з Грузії змінювали хід історії:

«Я можу пригадати приклад , коли польська армія після Першої світової війни перемогла росіян у битві над Віслою. Більшість генералів тоді, дуже велика кількість генералів у польській армії були грузини. І це вберегло Польщу від попадання у руки Радянського Союзу. То чому ж Україні для досягнення своєї стратегічної мети не використати зараз таланти і добрі здібності грузинів?»

Президент Саакашвілі має досвід війни з 2008 року. І неважливо, виграв він чи програв, головне, що він має цей досвід
Ґлен Говард

Якщо Міхеїл Саакашвілі спроможеться змінити ситуацію в Одесі, вважає політолог, це вплине загалом на Україну.

«Він розуміє геополітичні виклики перед Україною. Незважаючи на понад 20 років незалежності, в Україні небагато змінилось. То ж його призначення в Одесі – це величезний ризик для нього, і виклик одночасно. Але в будь-якому разі, ситуація в Одесі матиме надзвичайно великий вплив на весь Чорноморський регіон України».

Американський експерт акцентує увагу на браку політичного та військового досвіду в українських керманичів.

«Президент Саакашвілі має досвід війни з 2008 року. І неважливо, виграв він чи програв, головне, що він має цей досвід. І Порошенко на своїй посаді не лише вчиться бути президентом. Він - посередині конфлікту, йому потрібні досвідчені радники. Саме тому, наприклад, Веслі Кларк не перестає їздити в Україну і спілкуватися з Порошенком. Порошенкові треба людей, які знають, як працює НАТО, які можуть взяти слухавку і подзвонити колишньому прем’єру Швеції чи віце-президенту США Байдену, і вирішити певні нагальні питання».

На думку Ґлена Говарда, країни Заходу мають активніше працювати над вирішенням конфлікту з Росією:

«Це безпорадні часи, ми можемо мати війну на всій території Європи, ситуація в Україні є переломною. Якщо ми на Заході не поставимось до цього серйозно, то будемо спостерігати, як піде під хвіст вся Україна, потім Грузія, потім Азербайджан. Всі ці республіки втратять свій суверенітет. І в цьому небезпека».

Між тим, спеціаліст щодо питань Кавказу в Інституті Карнеґі у Вашингтоні Томас де Ваал вважає, що в Україні Саакашвілі має значно складніше завдання, ніж це було для нього у Грузії.

«Для нього Україна – чужа країна, він має сподіватися на чужу команду. Буде спротив і місцевого криміналітету, і тих, хто симпатизує Росії, буде дуже багато. Але Порошенко на це пішов, бо Саакашвілі – це та особистість, яка може боротися з корупцією в Одесі».

Швидше всього, Саакашвілі спробує піти на жорсткі та непримиримі кроки
Томас де Ваал

Томас де Ваал не виключає, що наведення порядку в Одесі коштуватиме для городян дорого:

«Швидше всього, Саакашвілі спробує піти на жорсткі та непримиримі кроки, особливо враховуючи, що він в Одесі зустріне величезний спротив кримінальних еліт. Він не зможе сподіватися в цьому плані на державні інститути. Швидше всього, він вибере найжорсткіші методи боротьби з корупцією. І на жаль, якщо так станеться, це може призвести до насильства на вулицях Одеси».

Найменш оптимістичну позицію щодо призначення колишнього президента Грузії главою Одеської облдержадміністрації поділяє Дейвид Креймер, старший директор з прав людини та демократії в Інституті Маккейна.

«Це трохи дивно, якщо чесно, – ділиться враженнями авторитетний американський оглядач. - Я розумію, що вони з президентом Порошенком мають близькі відносини. Президент Саакашвілі має добру репутацію у питаннях боротьби з корупцією, зі злочинністю, беручи до уваги його досвід у Грузії. Але в Україні перед ним - великий виклик, дуже інакший виклик. Чи зможе він застосувати досвід Грузії в Одесі – регіоні, де надзвичайно процвітає корупція, злочинність; регіоні, який недалеко відійшов від Донбасу, де росіяни підходять все ближче і ближче. І Одеса може опинитись на лінії вогню, якщо Росія вирішить продовжувати агресію вглиб України».

Чи зможе він застосувати досвід Грузії в Одесі – регіоні, де надзвичайно процвітає корупція, злочинність
Дейвид Креймер

Дейвид Креймер є прихильником політичної моделі, де місцеве самоврядування обирається народом, а не призначається згори.

«Я персонально, як американець, віддаю перевагу обранню губернатора. І не лише у Сполучених Штатах, а скрізь у світі. Це забезпечує більше довіри, контакту з виборцями. Я не впевнений, що люди в Одесі, якби мали можливість, проголосували б за Саакашвілі».

При цьому, попри усі сумніви щодо призначення грузинського політика в Одесі, Дейвид Креймер не виключає, що саме Саакашвілі зможе навести там порядок.

«Він має багато що запропонувати - він молодий, енергійний, який, на мою думку, справді хоче зробити щось добре. І ймовірно, для нього допомогти Україні означає трохи поплатитись з росіянами. Це не лише про те, як росіяни ставляться до нього, а як Саакашвілі - до росіян, для нього це буде свого роду зведення рахунків з Путіним», - вважає Креймер.

Дивіться також: Аби лише не стріляли, хочу померти своєю смертю", - голоси окупованих територій

"Аби лише не стріляли, хочу померти своєю смертю", - голоси окупованих територій. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:49 0:00

  • 16x9 Image

    Ірина Матвійчук

    Журналістка, репортерка, редакторка вебсайту. Цікавлюсь соціальними темами та історією. Для потенційних сюжетів завжди шукаю захопливі історії про українців у США, маловідомі сторінки історії, про неймовірні долі людей та бізнесів. Приєдналася до команди Української служби Голосу Америки у 2014 році. Перед тим працювала в журналі National Geographic та на "Радіо Свобода". Люблю читати книжки, створила у США книжковий клуб Books-R-Us Ukrainian. Із задоволенням подорожую в країни/регіони, які є непопулярними для туристів. Одружена, маю доньку.  

XS
SM
MD
LG