Спеціальні потреби

Марка Рютте офіційно обрано наступним генеральним секретарем НАТО


Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг і прем’єр-міністр Нідерландів Марк Рютте у штаб-квартирі НАТО в Брюсселі, 17 квітня 2024. 26 червня 2024 32 країни НАТО призначили Рютте наступним головою альянсу. Фото: KENZO TRIBOUILLARD / AFP
Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг і прем’єр-міністр Нідерландів Марк Рютте у штаб-квартирі НАТО в Брюсселі, 17 квітня 2024. 26 червня 2024 32 країни НАТО призначили Рютте наступним головою альянсу. Фото: KENZO TRIBOUILLARD / AFP

Прем'єр-міністр Нідерландів Марк Рютте стане наступним генеральним секретарем НАТО. Країни альянсу офіційно затвердили його кандидатуру на тлі продовження війни в Україні та невизначеності щодо ролі США в організації після президентських виборів у листопаді 2024 року.

Рішення було ухвалене 26 червня послами 32 країн альянсу на зустрічі у штаб-квартирі НАТО в Брюсселі.

Рютте почне виконувати свої обов’язки голови НАТО 1 жовтня, й замінить на цій посаді норвежця Єнса Столтенберга, який йде у відставку після 10 років на чолі альянсу.

"Для мене велика честь бути призначеним генеральним секретарем НАТО. Альянс є і залишатиметься наріжним каменем нашої колективної безпеки. Керувати цією організацією - це відповідальність, яку я не сприймаю легковажно. Я вдячний усім союзникам за довіру до мене", - написав Рютте на своїй сторінці в мережі Х після призначення.

"Я з нетерпінням чекаю, що з великою енергійністю займу цю посаду в жовтні як наступник Єнса Столтенберга, який протягом останніх 10 років забезпечував надзвичайне лідерство у НАТО і яким я завжди дуже захоплювався”, - додав він.

Призначення Рютте стало формальністю, адже його єдиний конкурент за посаду, президент Румунії Клаус Йоганніс, оголосив минулого тижня, що відкликає свою кандидатуру, не змігши заручитися необхідною підтримкою серед країн альянсу.

Рютте висловив зацікавленість у позиції генсека минулого року, після того, як його урядова коаліція розпалася. Він зміг отримати підтримку ключових країн альянсу, як-то США, Франція, Велика Британія та Німеччина.

Водночас йому довелося вжити чимало дипломатичного хисту, щоб переконати такі країни НАТО як Туреччина та Угорщина, адже рішення в альянсі ухвалюються на основі консенсусу всіх 32 членів.

У випадку Угорщини, як повідомляв раніше Голос Америки, Рютте пообіцяв прем'єр-міністру Віктору Орбану, що у разі обрання на посаду він збереже можливість для Угорщини не брати участь в ініціативах НАТО з підтримки України.

Чинний генсек Столтенберг привітав наступника: "Марк є справжнім трансатлантистом, сильним лідером і творцем консенсусу. Я знаю, що залишаю НАТО в надійних руках".

Обрання Рютте також привітали численні інші лідери країн альянсу та за його межами, серед них президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн, канцлер Німеччини Олаф Шольц, президент Фінляндії Александр Стубб, прем'єр-міністрка Естонії та ймовірна наступна висока представниця ЄС із закордонних справ Кая Каллас та інші.

У дописі в мережі Х прем’єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак зазначив: "Я впевнений, що ви продовжите видатну роботу Єнса Столтенберга щодо підтримки міцності та єдності НАТО, в міру того, як ми працюємо над зміцненням нашої колективної оборони та підтримуємо боротьбу України за свободу".

Президент України Володимир Зеленський у дописі в мережі Х назвав Рютте "принциповим і сильним лідером".

"Коли в жовтні пан Рютте перебере цю посаду від Єнса Столтенберга, ми розраховуємо на продовження нашої спільної роботи із забезпечення захисту людей і свободи в усій нашій євроатлантичній спільноті, - написав Зеленський. - Я знаю Марка Рютте як принципового та сильного лідера, який протягом останніх років неодноразово демонстрував свою рішучість і далекоглядність".

57-річний Рютте був прем’єр-міністром Нідерландів майже 14 років й залишить цю посаду за декілька тижнів. Він стане четвертим голландцем, який очолить альянс з часу його заснування після Другої світової війни.

Рютте відомий як прихильник України, який відіграв важливу роль зокрема у наданні Києву винищувачів F-16.

На чолі НАТО Рютте стане ключовою фігурою в об'єднанні союзників навколо спільних цілей, включно з подальшою підтримкою України, водночас намагаючись уникнути втягування альянсу у прямий конфлікт з Росією.

Іншим викликом для Рютте і НАТО буде продовження зростання впливу Китаю.

Втім деякі аналітики вважають, що найскладнішим випробуванням для нового генсека може стати переобрання Дональда Трампа на посаду президента США.

Трамп неодноразово висловлювався скептично щодо ролі США у НАТО, подальшої підтримки України у війні з Росією, а також ставив під сумнів готовність США захищати інші країни альянсу, які не витрачають достатньо на власну оборону.

Раніше медіа повідомляли, що під час свого першого президентського терміну Трамп обмірковував вихід США з НАТО. Однак інші лідери країн альянсу, включно з Рютте, відмовили його від цього.

"Базуючись на його багатьох роках у нідерландській політиці та на міжнародній арені, Рютте є вправним у балансуванні у політичних відносинах, - сказав Філіп Дікінсон, аналітик Атлантичної ради. - Ця політична кмітливість буде піддана безпрецедентному випробуванню в наступні роки"

В статті використано матеріали агентств Reuters та AFP.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG