Спеціальні потреби

Сусіди Росії намагаються зміцнити зв’язки з НАТО


Анджей Дуда
Анджей Дуда

Москва – Побоювання щодо російської агресії змусили сусідні з Росією країни-члени Організації Північноатлантичного договору звернутися до командування НАТО з проханням терміново посилити військову присутність у цьому регіоні.

У зв’язку з цим напруженість у відносинах між НАТО і Росією продовжує посилюватися.

Новий президент Польщі Анджей Дуда, а також керівники інших східноєвропейських країн, настійно закликають розмістити тут натовські війська на постійній основі, щоб протистояти загрозам з боку Росії.

«Справи все ще йдуть так, що в Європі чим далі на схід, тим гостріше сприйняття Росії як джерела загрози, тим більш реальною стає ця загроза, і тим сильніше вони стурбовані», – говорить Кір Джілес, експерт з Росії з британського аналітичного центру Chatham House.

Польща межує з Калінінградською областю, одним з найбільш укріплених у військовому відношенні регіонів Росії, і Москва може розглядати присутність НАТО в Польщі як акт агресії.

Джілес каже, що дії Росії в Україні та її можливі наміри щодо колишніх радянських республік турбують європейців.

«Так що ця проблема вже існувала, – зазначив він. – Це те, про що насамперед Польща і країни Балтії говорять вже досить давно. Справа в тому, що до української кризи, в НАТО та, певною мірою, в ЄС їх вважали підбурювачами спокою, що створювали галас навколо Росії, в той час як проблеми такої не було. Ну, а тепер, звичайно, вони виявилися повністю праві».

Починаючи з 2014 року, російські літаки частіше, ніж будь-коли після закінчення «холодної війни», порушували повітряний простір сусідніх країн, а натовські літаки намагалися їх перехоплювати.

Джілес вважає, що, демонструючи силу, Кремль намагається відшкодувати втрату глобального впливу.

«Тому що в Росії постійно заявляють про те, що деякі балтійські держави, зокрема, колишні радянські території, є споконвічними російськими землями, – сказав він. – Причому про це президент Путін заявив безпосередньо. І за останні сім років Росія вже двічі продемонструвала, що не проти застосувати військову силу проти своїх сусідів для того, щоб перекроїти кордони».

Країни Балтії стурбовані тим, що Кремль може під приводом утиску російськомовного населення спробувати захопити частину їх території, як сталося в Україні.

У червні НАТО оголосила про майбутнє зміцнення обороноздатності членів альянсу, яким загрожує Росія.

«У цьому немає якихось прихованих намірів, і немає нічого, що було б антиросійським за своїм характером. Однак у той же час, нам потрібно ... країни НАТО повинні реагувати на дії Росії, які стають реальною загрозою для безпеки», – говорить колишній директор інформаційного відділу НАТО в Москві Роберт Пшель.

З початку кризи в Україні російські державні ЗМІ зображують НАТО як агресивний альянс, який намагається оточити Росію.

У жовтні почнуться найбільші за більш ніж десять років натовські навчання за участю 36 тисяч військовослужбовців з 30 країн, і, як і на інші заплановані натовські навчання, на них запросили російських спостерігачів.

XS
SM
MD
LG