Спеціальні потреби

СРСР 2.0? Експерти про путінську Росію та Путінізм


СРСР 2.0
please wait
Embed

No media source currently available

0:00 0:03:10 0:00

СРСР 2.0

Пропаганда та риторика на російських телеканалах, анексія Криму та злет рейтингів Володимира Путіна, колективні листи на підтримку політики президента Росії та публічне засудження тих, хто цю політику не розділяє, марші вулицями столиці, що нагадують часи комунізму, усе це спонукало експертів заговорити про повернення в Росію СРСР.

Професора історії Андрія Зубова звільнили з Московського державного університету міжнародних відносин за публікацію статті, в якій він порівняв кроки Володимира Путіна в Криму з діями Адольфа Гітлера на початку Другої світової війни:

“Я подумав, ми не живемо в Радянському Союзі, отож давайте розглянемо, як далеко ми зайшли від нашого тоталітарного минулого. Стаття була частково попередженням, часткового науковим дослідженням».
Соціалісти чи комуністи, як би ви їх не назвали, мали чіткі ідеї, вони дотримувались певної доктрини, яка радикально відрізнялась від західної
Маша Ліпман, експерт


Звільнення Зубова, тиск на чи не останні незалежні інформаційні ресурси - телеканал Дождь та Інтернет-газету Лента.Ру - спонукали експертів заговорити про повернення в Росії до радянських часів.

Щоправда, на думку Маши Ліпман з московського Центру Карнеґі, між сучасною Росією та СРСР існують суттєві відмінності, в першу чергу - відсутність ідеології:

«Соціалісти чи комуністи, як би ви їх не назвали, мали чіткі ідеї, вони дотримувались певної доктрини, яка радикально відрізнялась від західної».

Однак, хоча стара ідеологія відсутня, Кремль досі змальовує Захід як головного ворога Росії. До чисельних антизахідних законів, парламент Росії прагне додати кримінальну відповідальність за нерозголошення подвійного громадянства. Ідею підтримує Володимир Путін:

«Ми повинні, і маємо право знати, хто живе в Росії і, чим займається. Слід вимагати підзвітності, проте нічого надмірного. Найвижливішим є – все це зафіксувати».

Професор Зубов має просте пояснення збудженню антизахідних настроїв у Росії:

«Більшість медіа та старшого покоління звикла до певного способу мислення. Легко відродити у них старі ідеї, бо вони нові відкидають».

На погляд Маши Ліпман, Путін також грає на етнічних почуттях росіян, де б вони не знаходились:

«Події у Криму свідчать, що Путін та Росія загалом прагнуть створення для росіян привілейованого статусу».

Задля досягнення своєї нової мети Кремль успішно застосовує старі перевірені радянською добою засоби.
XS
SM
MD
LG