Спеціальні потреби

Росія – Україна: чи може Москва змінити курс?


Москва – Як вважає президент Росії Володимир Путін, який виступив у четвер у Владивостоці на відкритті першого Східного економічного форуму, умови політичного врегулювання в Україні не виконуються. Відповідаючи на запитання журналістів, російський президент поклав на Київ провину за те, що діалог з Донбасом не ведеться, і знову розвивав свою тезу про те, що Україна нібито опинилася під «зовнішнім управлінням».

Також у четвер тему української кризи торкнувся прес-секретар Білого дому Джош Ернест. «Ми ясно дали зрозуміти, що це економічний тиск (на РФ) виявляється для того, щоб змусити президента Путіна змінити свої плани у відношенні дій його країни на території України», – підкреслив він.

Одночасно Джош Ернест визнав, що, незважаючи на посилення тиску, в Білому домі поки не побачили належної реакції з боку Кремля. За його словами, насправді Росія продовжує порушувати свої зобов’язання, що викликає серйозну стурбованість США та європейських партнерів.

Керівник громадсько-політичного руху «Союз правих сил» Леонід Гозман вважає, що західні санкції швидше можуть поміняти економічну та внутрішньополітичну ситуацію в Росії, але навряд чи змінять політику Москви по відношенню до України.

«Кремль не піде на відступ по тих лініях, за якими вже прийняті рішення», – сказав він в інтерв’ю Російській службі «Голосу Америки». – Крим назад не віддадуть, та й з інших питань теж на поступки не підуть».

Разом з тим, як йому видається, позиція Заходу все ж впливає на Кремль.

«Але санкції можуть вплинути на майбутні рішення, коли перед Москвою стане вибір: йти на якийсь демонстративний крок чи ні, – додав Гозман. – Тобто буде враховуватися ціна, яку країні доведеться за це платити».

Разом з тим, політик вважає, що, в принципі, діалог між Заходом і Москвою з найбільш актуальних проблем можна налагодити навіть у нинішніх умовах.

«На те є досвід “холодної війни”, під час якої ми домовлялися про якісь спільні речі, і це виходило», – констатував він.

За його словами, якщо українська криза стане безнадійно хронічною, доведеться шукати компроміс.

А на погляд політолога Дмитра Орешкина, Путін загнав себе в глухий кут.

«Ніяких інтегральних ресурсів для наступу на сході України у нього немає, – пояснив він у коментарі «Голосу Америки». – Захід не дасть. У разі ж, якщо він приступить до мирного змагання з Україною і не буде використовувати терористичних методів, Україна через кілька років почне обганяти Росію. Як це вже сталося з Латвією, Литвою, Польщею».

На думку Орешкина, найстрашніше для Путіна полягає в тому, що Україна зможе у себе «побудувати Європу».

«Що йому залишається робити в такій ситуації? – Продовжив він. – Війна з Україною де-факто програна. І взагалі нам як б не доречно воювати з Україною. Ментально треба воювати з США. Тим більше, що тут можна воювати скільки завгодно і здобувати перемогу хоч кожен понеділок. Тому що США зовсім не треба воювати з нами».

США вже довели багато разів, що найкраще виграють у Росії саме в мирному змаганні, резюмував політолог.

У серпні глава Мінекономрозвитку РФ Олексій Улюкаєв охарактеризував економічний стан країни як «крихкий». Міністерство також скоригувало прогноз щодо падіння ВВП в 2015 році з 2,8% до 3,3%, а також погіршило прогнози на 2016 рік.

Як здається Леоніду Гозману, санкції помітно позначаються на економічній ситуації в країні.

«Але ще з більшою впевненістю я можу сказати, що вони сильно впливають на внутрішньополітичне становище Росії, і впливають дуже погано, – уточнив він. – Це дуже потужний інструмент, який, як мені здається, реально призводить до посилення авторитаризму і нестабільності в країні».

У свою чергу, доцент економічного факультету МДУ, в минулому помічник міністра фінансів РФ, Олег Буклемішев вважає, що санкції – «це всерйоз і надовго».

«Оскільки вони вже фактично стали процесом, то навіть якщо уявити собі, що казковим чином сам привід для їх введення завтра зникне, то все одно буде потрібно досить багато часу, щоб скасувати нинішні санкції», – констатував він.

Як приклад економіст привів поправку Джексона-Веніка.

«Якщо згадати, привід для їх введення давним-давно перестав існувати, але, тим не менш, вони благополучно продовжували діяти. Думаю, така ж доля чекає і нинішні санкції», – уклав Буклемішев.

За його оцінкою, Росія буде страждати від прийнятих стосовно неї дискримінаційних заходів ще досить довго – навіть після того, як американська адміністрація захоче їх скасувати.

Відео - найголовніше

Можливий шатдаун у США — що це означає для України? Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:08 0:00
XS
SM
MD
LG