Спеціальні потреби

Іноді лише зброя може зупинити зброю (світова преса)


우르줄라 폰 데어 레이엔(가운데) 독일 국방장관이 2차대전 당시 사망한 독일군 장병 71명의 매장 의식에서 헌화하고 있다. 독일 동부 할베에서 진행된 이 행사는 '독일 전쟁묘지 위원회'가 주관했다.
우르줄라 폰 데어 레이엔(가운데) 독일 국방장관이 2차대전 당시 사망한 독일군 장병 71명의 매장 의식에서 헌화하고 있다. 독일 동부 할베에서 진행된 이 행사는 '독일 전쟁묘지 위원회'가 주관했다.

Низка шанованих західних ЗМІ останніми днями надрукували статті із закликами надати Україні зброю, кажучи, що лише таким чином можна зупинити російську агресію та уникнути ще більших жертв серед українських військових і цивільних.

«Путіна потрібно зупинити. І іноді лише зброя може зупинити зброю» – під такою назвою вийшла стаття професора Оксфордського університету, історика Тімоті Ґартона Еша в британській газеті The Guardian.

Тимчасом як в Україні загинуло вже 5 000 людей, а 500 000 стали пересенцями, Європа, заклопотана подіями в Греції та єврозоною, заплющує очі на ще одну Боснію в себе під боком, пише він.

Як і Мілошевич, Путін готовий використовувати всі можливі засоби, і поки західні демократії грають з ним у шахи, він грає в «чапаєва», пише професор і закликає Європу прокинутися й зупинити Путіна.

«У довгостроковій перспективі Путін програє. Найбільше від його безумства постраждають росіяни, і зокрема ті, які проживають у Криму та східній Україні. Але довгострокова перспектива для вправних, безжальних диктаторів у великих, добре озброєних, багатих на природні ресурси та психологічно травмованих націях може тривати досить довго. Поки він піде, ще більше крові та сліз спливуть річкою Донець», – пише історик.

Щоб якомога скоротити цей період і зупинити бійню, Україні потрібна сучасна оборонна зброя, адже іноді зброю можна перемогти лише зброєю, пише Еш. І оскільки країни ЄС ніколи не досягнуть одностайності в цьому питанні, з цим завданням найкраще впораються США, які мають найбільші запаси зброї та менш залежать від економічних зв’язків з Росією і її нафти та газу, пише він.

«Загальний розподіл тягаря буде чесним. Економіка країн ЄС найбільше страждає від санкцій […]; вони нададуть велику економічну допомогу Україні, необхідну для її виживання; і докладають найбільших дипломатичних зусиль. Насправді Маккейн і Меркель є чудовою парою «поганий поліцейський – добрий поліцейський», – пише професор.

Крім того, Європа може робити більше для контрпропаганди російської брехні – але не поширюючи власні версії брехні, а надаючи правдиву інформацію. Можливо, у США найкращі дрони у світі, у Німеччини – найкраще промислове устаткування, але Велика Британія має найкращу в світі міжнародну телекомпанію – БіБіСі, пише автор.

Зараз не час для дипломатії, вона стане в нагоді пізніше. «Диктатори перемагають у короткостроковій перспективі, а демократії – в довгостроковій», – підсумовує Еш.

США та ЄС мають негайно дати відсіч Путіну, надавши військову допомогу Україні, пише й Труді Рубін в Seattle Times. Захід остерігається, що це спровокує Кремль на посилення воєнного наступу та підірве зусилля, спрямовані на реалізацію мінських домовленостей.

Однак насправді саме відсутність належної підтримки Заходу провокує Путіна на загострення агресії та захоплення дедалі більшої української території, пише Рубін.

«Якби Путін хотів дипломатичного вирішення, то Мінська угода забезпечувала більшість з того, про що просила Москва: місцеве самоврядування в частинах східної України, захопленої маріонетками Путіна, забезпечення мовних прав місцевих жителів і план фінансування економічного розвитку реґіону […]. Натомість маріонетки Путіна фактично проігнорували угоду», – пише оглядачка.

Надавши зброю Україні, Захід зробить подальше ведення війни надто дорогим для Путіна, і він буде змущений переглянути свій курс. Крім того, втрати російської армії стануть настільки великими, що Кремль більше не зможе приховувати від власного суспільства правду про участь росіян у війні, тож популярність путінського режиму може зменшитися, вважає авторка.

«Будь-яке надання зброї має супроводжуватися чітким сигналом Путіну, що Захід віддає перевагу переговорам і прагне виконання мінських домовленостей. Путіну потрібно запропонувати можливість «з’їхати», якщо його це цікавить», – пише Рубін.

«Озбройте Україну, щоб уникнути ще однієї Боснії» – статтю під такою назвою надрукувало видання The American Interest. Небажання Білого дому надати зброю врешті-решт виявиться контрпродуктивним, як показали трагічні події в Боснії і Герцеговині понад 20 років тому, пише Януш Бугайський з Центру аналізу європейської політики у Вашингтоні.

Коли 1991 року сербський диктатор Слободан Мілошевич вирішив перекроїти кордони Югославії, підтримавши своїх маріонеткових сепаратистів, Захід запровадив ембарго на зброю для всіх югославських республік.

«Однак результат виявився протилежним сподіваному. Тимчасом як сербам залишилися у спадок всі види важких озброєнь від югославської армії, Хорватію та Боснію і Герцеговину позбавили дієвих засобів захищати себе», – пише автор.

Як відомо, це призвело до «етнічних чисток» і вбивств десятків тисяч цивільних. Крім того, відсутність допомоги Боснії від Заходу радикалізувало певну частину мусульманського населення та призвело до участі у війні іноземних підрозділів моджахедів. Так само в Україні брак зброї для відбиття російської агресії та зростання жертв серед мирного населення створить передумови для націоналістичної радикалізації суспільства, пише автор.

«На противагу думці, яка панує в адміністрації США, надання Україні зброї автоматично не призведе до загострення війни. Навпаки, саме через нездатність українського уряду по-справжньому протистояти спонсорованим Кремлем бойовикам Москва та її маріонетки матимуть нахабство захоплювати дедалі більше українських земель», – пише Бугайський.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG