Спеціальні потреби

Українська позиція губиться у потоці пропаганди, що ллється з Москви – британський експерт


Протест проти російської агресії проти України, Лондон, 18 січня 2015 року
Протест проти російської агресії проти України, Лондон, 18 січня 2015 року

Лондон – Наприкінці червня виповнюється рік відтоді, як колишній посол України у Великій Британії Володимир Хандогій залишив Лондон. Відтак, вже майже рік Україна не має посла в одній з ключових країн не лише Європи, а й цілого світу. Як функціонує одне з головних дипломатичних представництв України за кордоном без посла, і які перспективи того, що повноважний посланець з Києва таки прибуде невдовзі на береги Темзи? Саме це ми намагалися дізнатися у посольстві України в Лондоні та за його межами.

За той майже рік, що Україна не має посла у Сполученому Королівстві Великої Британії та Північної Ірландії, функції амбасадора виконували двоє тимчасових повірених. Останній з них, Ігор Кизим, приступив до виконання своїх дипломатичних обов’язків на початку поточного року. На перший погляд, посольство і надалі працює, складаються і виконуються плани й програми, себто аж такого форс-мажору за формальної відсутності посла України загалом не відчувається. Радіо Свобода запитало тимчасового повіреного у справах України Ігоря Кизима, як, на його думку, можна визначити цей рік без посла у Лондоні.

Минулого року було здійснено 9 контактів на рівні глав зовнішньополітичних відомств та керівників наших держав. Для порівняння, за попередні 3 роки відбулась лише одна зустріч на найвищому рівні
Ігор Кизим

«Що стосується безпосередньо нашого посольства у Лондоні, хочу сказати, що, коли виходити з динаміки політичного розвитку ситуації, то в нас досить активно розвивались стосунки на всіх рівнях. Я тут працюю з січня, але за звітами за 2014 рік посольство отримало позитивну оцінку. Динаміка наших контакітв на найвищому рівні та на рівні міністерському була досить показовою. Зокрема, минулого року було здійснено 9 контактів на рівні глав зовнішньополітичних відомств та керівників наших держав. Для порівняння, скажу, що за попередні 3 роки відбулась лише одна зустріч на найвищому рівні. Отож, посольство активно працює і виконує поставлені завдання» - зазначив тимчасовий повірений у справах України у Британії Ігор Кизим.

Отже, як бачимо, принаймні зі слів тимасового повіреного, з точки зору планів та зустрічей, українське посольство у Великій Британії цілком, скажімо так, функціонабельне і навіть виконує більший обсяг роботи, аніж за період, коли там був повноважний посол. Проте, все ж таки, чи не виникало з приводу відсутності українського посла якихось реальних проблем у роботі посольства України у Лондоні?

«Ще раз наголошую, що дипломатичне представництво працює безпосередньо зі своїми колегами з тутешнього міністерства закордонних справ, і можливо, якщо не називати це проблемою, а лише певним питанням щодо протокольних моментів, то я скажу, що є певні протокольні моменти, які більше дозволяють послу зустрічатися з високопосадовцями у країні перебування, аніж це може робити тимчасовий повірений. А у решті я не відчував будь яких проблем щодо зустрічей і вирішення тих питань над якими ми працюємо з британськими колегами», повідомив Ігор Кизим.

Ясна річ, що відсутність посла, надто вже майже рік, помітна не лише з українського боку. Як щодо сторони, що приймає? Чи не лунали якісь критичні коментарі саме з боку британського міністерства закордонних справ – «Форін-офісу»?

«Безпосередньо від «Форін-офісу» я таких коментарів не чув, можливо, вони лунали через інші контакти. Тут всі з розумінням ставляться до ситуації. Я вам більше скажу, що такі коментарі я чув більше з боку української громади Великої Британії», – додав пан Кизим.

Українська громада Британії не розуміє

Справді, представники української громади неодноразово висловлювали своє здивування тим, що Україна вже тривалий час не має посла у Лондоні. Активісти лондонського Євромайдану навіть оприлюднили відкритого листа зі своєю доволі критичною позицією з цього приводу. Одна з авторів і підписантів цього листа, Надя Пилипчук, вважає ситуацію, за якої Україна не має посла у Лондоні, незрозумілою навіть підозрілою.

Лондонський Євромайдан, жовтень 2013 року

Відсутність посла є неприйнятною, зважаючи на те, що Велика Британія є однією з найвпливовіших країн на міжнародній арені. А тим більше – стороною-гарантом Будапештського меморандуму
Надя Пилипчук

«Активісти громадського руху «Євромайдан» вже неодноразово звертались до уряду України з питанням про призначення посла. Наприклад, 26 листопада 2014 року ми надіслали відкритого листа міністрові закордонних справ України, де зазначили, що відсутність посла у Лондоні є неприйнятною, зважаючи на те, що Велика Британія є однією з найвпливовіших країн на міжнародній арені. А тим більше – стороною-гарантом Будапештського меморандуму. Безперечно, що на посаді посла ми хотіли б бачити не бюрократа, а справді людину, яка готова працювати на добро українців, яка була б голосом українців у Великій Британії. І людиною, яка не ігноруватиме (громаду – ред.), а працюватиме разом з українською громадою Сполученого Королівства», – заявила Надя Пилипчук.

Відсутність посла грає проти України

З українською громадою Британії зрозуміло. А як сприймається вже майже річна відсутність посла України у Лондоні стороною британською? Фаховий дипломат Іен Бонд, який нині очолює відділ закордонної політики лондонсього центру європейських реформ, вважає, що це грає проти України, а також, що Україна багато чого втрачає, не маючи посла саме у Лондоні.

Такі ситуації виникають час від часу, головно у випадку зі США, де посли призначаються з політичних міркувань. Але це рідкість у країнах, де посли є кар’єрними дипломатами
Іен Бонд

«Це досить нетипово для такої країни, як Україна, не мати посла впродовж такого довгого часу в такій важливій столиці як Лондон. Хоча, варто сказати, що це не є безпрецедентним випадком. Такі ситуації виникають час від часу, головно у випадку зі США, де посли призначаються з політичних міркувань. Але це рідкість у країнах, де посли є кар’єрними дипломатами», – вважає Бонд.

Українська позиція подекуди губиться у тому потоці пропаганди, який ллється з Москви
Іен Бонд

«Не є проблемою знайти поважного дипломата високого рівня і призначити його послом у Лондоні, – додає він. – Інша річ у тому, що саме Україна втрачає, не маючи посла у Лондоні. Тут ідеться головно про моживість роботи на найвищому політичному рівні, маючи причетність до тих, хто формує політику, а також у плані народної дипломатії, яка також є надзвичайно важливою. На додаток, українська позиція подекуди губиться у тому потоці пропаганди, який ллється з Москви», – зазначив Іен Бонд.

Таки чином, слушно постає запитання, коли ж саме Україна здобуде ефективного і репрезентативного посла у Лондоні? Тимчасовий повірений у справах України у Британії Ігор Кизим повідомив, що робота у цьому напрямку ведеться, і вже безпосередньо розглядаються кілька кандидатів, імена яких він не захотів назвати з етичних міркувань. Цілком можливо, що по закінченні літніх відпусток і після річної паузи Україну таки представлятиме у Сполученому Королівстві новий посол.

Передрук з "Радіо Свобода"

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG