Спеціальні потреби

Економічні наслідки анексії Криму Росією та її дій на Донбасі


У Росії триває падіння реальних зарплат, приватного споживання та інвестиційного попиту. Російські ЗМІ, з посланням на офіційну статистику, пишуть, що в квітні загальний внутрішній попит впав на 7,4%. Також на 40-50% впав попит росіян на відпочинок в Європі, пише РБК, а чотирьом мільйонам росіянам просто не рекомендується виїжджати з країни. Про те, яку ціну звичайні росіяни платять за розв’язану Кремлем війну на Донбасі і анексію Криму, наша співробітниця Тетяна Ворожко розмовляла із російським економістом, який проживає сьогодні у Вашингтоні, Сергієм Алексашенком. Він є співавтором економічної частини доповіді Бориса Нємцова «Путін. Війна».

Колишній заступник міністра фінансів Росії Сергій Алексашенко підрахував прямі і непрямі втрати, яких зазнали росіяни в результаті анексії Криму і військових дій на Донбасі.

Економіст Інституту Брукінґса Сергій Алексашенко каже:

«Ми самі здивувалися, коли побачили результат. Коли ми готували цей текст, ми домовилися, що будемо дотримуватися консервативної оцінки, обмежимося тільки прямими витратами на ведення бойових дій. Загальна кількість бойовиків, сепаратистів, становить близько 30-35 тисяч. З них від шести до восьми тисяч є росіянами в різній якості – або відпускники, або добровольці, або військовослужбовці регулярних частин. Існує певна інформаційна база, щодо витрат, наприклад, інтерв’ю одного з вербувальників, який розповідає, скільки коштує утримання одного бойовика, з урахуванням його пошуку, підготовки, екіпіровки, транспортування в Україну і так далі. І коли ми все це порахували, додали якісь розрахунки на солярку, поточні витрати на використання техніки, у нас вийшла сума в 53 мільярди рублів. Це мільярд доларів за останні 10 місяців».

Алексашенко уточнює, що вони не враховували вартості військової техніки та боєприпасів, які російська армія використовує сама або поставляє сепаратистам, оскільки вони в Росії вже були. Експерт також зауважує, що гроші на ведення бойових дій зовсім не обов’язково бралися з державного бюджету Росії.

Щодо фінансування Сергій Алексашенко додає:

«Зрозуміло, що фінансують війну якісь підприємства, або окремі органи, яким дзвонять і кажуть, що треба допомогти на ветеранську організацію або в такий-то фонд. Зрозуміло, що ніколи немає розмов безпосередньо, що дайте грошей в Донецьк».

Додатково, Росія має непрямі втрати в результаті введення західних санкцій і російських контрсанкцій:

«Через санкції Росія втратила від 1 до 2% свого валового національного продукту. ВВП Росії – 72 трильйони, недоотримані 2 відсотки – це півтора трильйона, половина з яких – це прямі втрати населення.

Також введення санкцій і російських контрсанкцій призвело до інфляції та девальвації рубля на рівні 5,5%. Таким чином, було втрачено 5% від загальних заощаджень населення, які становлять близько 40 трильйонів рублів. Тобто два трильйони рублів збережень звичайних росіян, як корова язиком злизала».

Крім того, не варто забувати про інші негативні фактори – виведення капіталів і виїзд великих підприємців.

Говорить професор економіки Паризької школи політичних наук Сергій Гурієв:

«Багато з них приречені на те, щоб залишатися частиною режиму, тому що вони знаходяться в списку санкцій. Вони не борються з режимом. Але багато інших вибирають виїзд, фізично переїжджаючи в Лондон, або виводячи капітал. І, судячи з відтоку капіталу, ми бачимо, що багато людей не пов’язують майбутнього своєї справи, свого бізнесу з Росією».

Що ж росіяни отримали натомість? Матеріального – нічого, каже Алексашенко і продовжує:

«Населення розуміє, що доводиться платити. Але Крим – наш і відчуття, що Росія – велика держава, що в перекладі на побутову мову означає, ми великі, ми круті, ми можемо робити все, що хочемо, і з нами нічого не можна зробити. Ось це така абсолютно дворова, паханска поведінка».

У той же час, говорить Алексашенко, втрати України, як у людському вимірі, так і в фінансовому, – незрівнянно більші, ніж у Росії:

«Звичайно, Україна витрачає і втрачає набагато більше. Ну, хоча б, тому що війна йде на території України і задіяна регулярна армія, яка вимагає набагато більших витрат. Потрібно розуміти, що при всіх розмовах про участь російських військових, звичайно, їх кількість не можна порівняти з кількістю українських військових, і діють вони на чужій території, тобто територія Росії не зазнає наслідків війни».

  • 16x9 Image

    Тетяна Ворожко

    Головна виконавча редакторка Української служби Голосу Америки, журналістка. Висвітлюю політику, відносини України-США, соціальні питання, але найбільш люблю розповісти гарну людську історію. Роблю включення із місця подій, записую інтерв’ю, пишу аналітичні статті, запускаю нові проєкти. Авторка двох книг та двох документальних фільмів. 

XS
SM
MD
LG