Спеціальні потреби

Саміт у Ризі підтримав європейські прагнення і цілісність України


Heads of states and European Union officials pose for a picture before the Eastern Partnership Summit session in Riga, Latvia, May 22, 2015. REUTERS/Ints Kalnins - RTX1E2JR
Heads of states and European Union officials pose for a picture before the Eastern Partnership Summit session in Riga, Latvia, May 22, 2015. REUTERS/Ints Kalnins - RTX1E2JR

Саміт Європейського Союзу і «Східного партнерства» в Ризі завершився проголошенням намірів подальшої співпраці ЄС із сусідами на сході і визнанням, що шість партнерів ЄС: Україна, Грузія, Молдова, Азербайджан, Білорусь і Вірменія мають різні уявлення про рівень співпраці з Європою. Хоча Росія не була учасницею саміту, її агресія в Україні та протистояння Москви із Заходом тінню висіли над подією.

Лідери Євросоюзу наголошували, що партнерство не спрямоване проти якоїсь іншої країни, зокрема Росії. Президент ЄС Дональд Туск визнав, що хотів би більшого від декларації, але висловив задоволення, що попри жорсткі намагання Москви тримати пострадянські держави в орбіті своїх впливів, програма «Східного партнерства» розвивається. Він сказав:

«Особливо у цей дуже важкий час, я маю на увазі геополітичну ситуацію в нашому регіоні, той факт, що ми досягли в декларації саме такого рівня амбіцій, заслуговує на визнання. Бо то був важкий процес переконання наших партнерів, щоб дійти саме таких спільних формулювань і, можливо, це найбільше, чого ми можемо досягти на сьогоднішній день».

Президент Порошенко заявив, що саміт став виявом підтримки України, її суверенітету і цілісності.

«Крим є у підсумковій заяві, і це чітка позиція Європейського Союзу. Які б не були дискусії під час цього, більшість з вас могли переконатися, що всі виступаючі абсолютно твердо продемонстрували солідарність з Україною».

Євросоюз і досі вважає, що занадто рано сказати те, що хочуть почути багато українців про однозначне просування України до членства в ЄС. Але у Ризі європейці підтвердили, що готові надавати Києву і моральну, і матеріальну підтримку, підписавши угоду про додаткових 1.8 мільярда євро фінансової допомоги. Це підкреслив віце-президент Єврокомісії Валдіс Домбровскіс:

«Програма макрофінансової допомоги йде за двома попередніми програмами на суму 1.61 мільярда євро, і це є найбільшою програмою макрофінансової допомоги, яку будь-коли надавали країні, що не є членом ЄС».

Фінансова підтримка Європи є життєво важливою для України, прокоментував «Голосу Америки» підсумки саміту американський експерт з Центру трансатлантичних відносин Дональд Дженсен. Але українським політикам потрібні також і символічні досягнення у взаєминах з ЄС, наприклад візова угода:

«Ваші політики, зрозуміло, прагнуть візової реформи, аби продемонструвати прогрес українцям. Але брак прогресу в економічних реформах слугує виправданням для деяких європейських країн, які не хочуть змінювати візовий режим з Україною і відкладають цей процес.

Росія не досягла своєї мети. Її репутація нижча, ніж будь-коли. А Україна ніколи не повернеться у сферу її впливу… Але тепер крок-за-кроком треба іти до прогресу і реформ. І в якийсь момент країни, такі як Італія, приміром, які не хочуть відштовхувати Росію, визнають: Україна і дійсно провела чудову роботу…

Путін, це варто брати до уваги, дуже зашкодив і Росії. Так, Путін фактично заморозив процес «Cхідного партнерства», але він не змінив того факту, що ці шість країн, за винятком, мабуть, Білорусі, обрали західний вектор і надалі хочуть рухатись у цьому напрямку».

Відео - найголовніше

Нідерланди та Румунія передадуть Patriot Києву.Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:10 0:00

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

XS
SM
MD
LG