Спеціальні потреби

Створення МДБ – свідоцтво боязні перевороту?


На думку деяких експертів, ця ініціатива – ознака швидше невпевненості і слабкості, ніж сили

Об’єднання російських розвідувальних організацій в єдине міністерство безпеки, яке, по суті, являє собою відродження КДБ, турбує багатьох з тих, хто стежить за політикою Кремля.

Як повідомляється, планується злити воєдино Федеральну службу безпеки (ФСБ), Службу зовнішньої розвідки та Федеральну службу охорони (в компетенції якої знаходиться охорона високопоставлених чиновників, у тому числі президента) і сформувати нове Міністерство державної безпеки (МДБ).

При цьому до складу нового відомства, покликаного, як передбачається, допомогти Путіну зміцнити свою владу, не ввійде створена раніше в цьому році Національна гвардія, чисельність якої становить 400 000 службовців, і яка безпосередньо підпорядковується президенту. Їй підконтрольні війська російського МВС, в тому числі спеціальні загони швидкого реагування і сили спеціального призначення.

За словами експертів, це означає, що Національна гвардія буде служити противагою МДБ, з тим, щоб нове міністерство не стало самостійною політичною силою, як це сталося з КДБ за Юрія Андропова і Володимира Крючкова, який очолив невдалу спробу повалити президента Михайла Горбачова в 1991 році.

У період з 1950-х по 1980-і рр. величезний апарат як відомства, що передувало КДБ (і, можливо, не випадково також носив назву МДБ), так і самого КДБ, тримали залізною хваткою все радянське суспільство, арештуючи борців за права людини і переслідуючи тих, хто прагнув виїхати з країни, в тому числі радянських євреїв.

Хоча Путін, ймовірно, прагне зміцнити свої позиції, деякі спостерігачі вважають це ознакою швидше невпевненості і слабкості, ніж сили.

Марк Ґалеотті з Інституту міжнародних відносин у Празі, що спеціалізується на проблемах безпеки і експерт з питань Росії, вважає, що створення МДБ, швидше за все, покликане допомогти Кремлю консолідувати апарат безпеки і ефективніше гасити опозиційні настрої. На думку Ґалеотті, це, можливо, свідчить про те, що Путін має намір звузити коло своїх довірених осіб.

Дивіться також: Олександр Сушко: Є всі ознаки зв'язків членів команди Трампа з російським бізнесом

Олександр Сушко: Є всі ознаки зв'язків членів команди Трампа з російським бізнесом. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:07 0:00

XS
SM
MD
LG