Спеціальні потреби

"Президентська" гора на Алясці отримала нову назву через Обаму


У США перейменували найвищу гору - заради корінних народів. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:58 0:00

У США перейменували найвищу гору - заради корінних народів. Відео

У Сполучених Штатах повертаються до історичних географічних назв на тлі кампанії президента Обами за збереження навколишнього середовища. Найвища вершина країни, яка понад 100 років мала назву Маккінлі, тепер офіційно називатиметься Деналі. Чому крижаному велетню змінили назву і чому хочуть, щоб гора залишалася білосніжною?

Найвищий пік Північної Америки перевищує 6 тисяч метрів над рівнем моря і відомий складнощами для альпіністів – погода там сувора і надзвичайно мінлива. Експедиція альпіністів на вершину зазвичай забирає три тижні.

Назвати гору Маккінлі вирішив 1896 року один із золотошукачів на Алясці на честь Вільяма Маккінлі – 25-го президента США. Маккінлі був першим американським лідером, якого зняли на кінокамеру, навесні 1901 року – під час його другої інавгурації на президентське крісло. На шостому місяці другого терміну Вільям Маккінлі трагічно загинув від кулі убивці.

Попри багато досягнень Маккінлі, він ніколи не був на Алясці, і гору, що офіційно мала його ім’я, місцеві мешканці з народності коюкон завжди називали Деналі – тобто велика.

Президент США Барак Обама сказав:

«... Це повертає найвеличнішій верхівці у нашій країні її первісну назву».

США та Росія змагатимуться за контроль над Арктикою. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:34 0:00

Уряд наголосив, що зміна назви гори є результатом дискусій і офіційного прохання, яке було подано ще 40 років тому.

Міністр внутрішніх справ Саллі Джувелл каже:

«Зміна назви є визнанням священного статусу Деналі для багатьох корінних мешканців Аляски. На території штату гору називали Деналі з 1975-го року, але важливіше те, що під цією назвою її знали багато поколінь».

Урядовці також підкреслюють, що цей крок жодним чином не є виявом неповаги до спадщини президента Маккінлі.

Але деякі земляки 25-го президента США з Огайо – незадоволені, зокрема сенатор від штату Роб Портман, який каже:

«Ми працювали над цим у Конгресі… І ми вважаємо поганим те, що президент вирішив обійти Конгрес у той час, коли ми над цим питанням працювали, щоб, знову ж таки, парк називався Деналі, але щоб назву верхівки зберегти з іменем одного з наших видатних президентів, який народився в Огайо».

Протягом кількох днів на Алясці президент США хоче на власні очі побачити стан льодовиків, які з року в рік відступають

Представники корінних народностей вітають перейменування. Але стурбовані, що природа довкола них змінюється. Потепління особливо помітне у цьому холодному регіоні. Крига й льодовики відступають.

Говорить племінний вождь з поселення Еклутна Лі Стефан:

«Якщо уся крига матері-Землі розтане, нам усім доведеться жити у воді».

Наше розуміння кліматичних змін покращується з кожним дне

Обговорити цю загрозу до Аляски приїхав сам президент Обама. Державний департамент США організував тут конференцію з питань потепління клімату, запросивши лідерів та експертів з країн Арктичного та інших регіонів світу. Він підкреслив, що на нас спочиває обов’язок протидіяти некорисним кліматичним змінам:

«Якщо ми нічого не будемо робити, до кінця століття температура на Алясці може значно зрости, що пришвидшить танення льодовиків, збільшить лісові пожежі, руйнуватиме вічну мерзлоту».

«Наше розуміння кліматичних змін покращується з кожним днем. Діяльність людини впливає на клімат різними способами, і це відбувається швидше ніж вважалося раніше. Наукові факти безжалісні. Вони підтверджують, що колись далека загроза значною мірою опинилася у сьогоденні».

Протягом кількох днів на Алясці президент США хоче на власні очі побачити стан льодовиків, які з року в рік відступають. Барак Обама стане першим чинним президентом Сполучених Штатів, який відвідає американську територію за полярним колом.

Дивіться також: На Кубі продають Інтернет: 2 долари за півгодини

На Кубі продають Інтернет: 2 долари за півгодини. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:07 0:00

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG